Podlasie znam od podszewki, więc w końcu musiałam napisać ten tekst. To miejsca bliskie mojemu sercu i odwiedzane od lat – TOP 10 atrakcji Podlasia!!!

TOP 10 atrakcji Podlasia - Pałac Branickich, Białystok

Jesteście gotowi? Dajcie się oczarować województwu podlaskiemu. 

 

  1. Augustów i Puszcza Augustowska

Augustów to wodna stolica Podlasia.

Położone pośród 7 jezior miasto przyciąga masy turystów i nie ma się co dziwić, ponieważ oferuje naprawdę wiele atrakcji. Przede wszystkim jest to miejsce, które daje możliwość wypróbowania wielu sportów wodnych, np. nart, kajaków czy żeglarstwa. W Augustowie można poleżeć na plaży, popływać lub pójść na spacer jednym z długich deptaków. Turyści mogą również skorzystać z oferty wycieczek statkami, plenerowych imprez czy koncertów.

Co roku w Augustowie odbywają się Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym. Towarzyszące im hasło to: „Co ma pływać nie utonie”.  Impreza od 2006 roku gromadzi tłumy widzów z całego kraju. Konstrukcje pływające są ciekawe, kolorowe i bardzo pomysłowe. Warto zobaczyć je na żywo!

Boisz się tłumów? Augustów dla wielbicieli natury.

Ci, którzy zamiast głośnych imprez wolą ciszę i spokój powinni wynająć domek na jednym z augustowskich jezior. Okalająca miasto Puszcza Augustowska idealnie nadaje się na odpoczynek pośród zieleni. Na jej terenie znajduje się wiele ścieżek pieszych i rowerowych.

Niedaleko Augustowa znajduje się również Wigierski Park Narodowy, do którego warto podjechać rowerem lub samochodem. Jest to obszar niezwykle piękny, a także zasiedlony przez wiele ptaków i zamieszkany przez dzikie zwierzęta. Wigierski Park Narodowy jest częścią Puszczy Augustowskiej, zaś razem tworzą obszar sieci Natura 2000 („ochrona siedlisk przyrodniczych i gatunków roślin i zwierząt, które uważa się za cenne (znaczące dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy) i zagrożone wyginięciem w skali całej Europy” – źródło: http://natura2000.gdos.gov.pl/).

Warto pamiętać, że przez Puszczę Augustowską przebiega szlak rowerowy Green Velo. Fani jednośladów mogą skorzystać z wielu wytyczonych na Podlasiu tras.

Augustów posiada od 1993 roku status uzdrowiska i słynie z okładów borowinowych. Czyste powietrze to domena całego Podlasia, która znajduje się w granicach Zielonych Płuc Polski.

Augustów – ciekawostka

W centrum miasta znajduje się restauracja Albatros, znana z piosenki Janusza Laskowskiego – Beata  z Albatrosa. Lokal funkcjonuje w Augustowie od 55 lat!

  1. Tykocin

To jedno z miejsc, do których przyjeżdżałam z rodzicami odkąd pamiętam. Decyzję podejmowaliśmy zwykle w czasie śniadania, bo Tykocin leży zaledwie pół godziny drogi samochodem od Białegostoku. Wybieraliśmy go i nadal wybieramy  z różnych powodów. Przyjeżdżamy tu zwykle na zwiedzanie, po pozytywne wrażenia i przede wszystkim – pyszną kuchnię żydowską.

Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie - TOP 10 atrakcji Podlasia

Tykocin – zwiedzanie

To jedno z tych miejsc w Polsce, które zaskakuje stosunkiem liczby zabytków do wielkości miasta. Tykocin ma zaledwie 2000 mieszkańców, a można tu spędzić weekend nie nudząc się.

Po pierwsze, miasto to ma prawie 600 lat i świetnie zachowany Duży Rynek o trapezowym kształcie, który otoczony jest zabytkową (m.in. drewnianą) i pięknie zdobioną zabudową. Na placu głównym imienia hetmana Stefana Czarnieckiego stoi jego pomnik, który w Polsce wiekiem ustępuje jedynie Kolumnie Zygmunta. Król Jan Kazimierz podarował Tykocin hetmanowi, stąd jego pomnik w centrum miasta. Wschodnia część placu zwieńczona jest późnobarokowym kościołem św. Trójcy wraz z zespołem klasztornym pomisjonarskim z pierwszej połowy XVIII wieku.

Zamek w Tykocinie, TOP 10 atrakcji Podlasia

Po drugie, w Tykocinie mieściła się druga co do wielkości gmina żydowska w Polsce (po pierwszej krakowskiej). Pozostałością po tykocińskich wyznawcach judaizmu jest Wielka Synagoga, jedna z najstarszych tego typu świątyń  w Polsce. Obecnie znajduje się w niej muzeum poświęcone kulturze żydowskiej, oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Mały Rynek, przy którym stoi synagoga był niegdyś centrum dzielnicy żydowskiej. Przy placu, po drugiej stronie znajduje się Mała Synagoga, zwana inaczej Domem Talmudycznym, w której działa druga część muzeum, a także restauracja z kuchnią żydowską.

Zamek w Tykocinie, dziedziniec - TOP 10 atrakcji Podlasia

Po trzecie, Tykocin miał moc przyciągania do siebie wielu królów, a także magnatów. Miasto było własnością króla Zygmunta Augusta czy hetmana Stefana Czarnieckiego. To tutaj król August II Mocny ustanowił Order Orła Białego, a także przebywał i zmarł hetman wielki litewski Janusz Radziwiłł. Historia Tykocina jest naprawdę wspaniała i godna poznania. Można to zrobić na zamku królewskim Zygmunta Augusta rekonstruowanym przez prywatnego inwestora! Zamek w Tykocinie nadal jest odbudowywany, ale już teraz warto go odwiedzić. Na jego terenie odbywa się wiele cyklicznych imprez, m.in. rekonstrukcja historycznego odbicia twierdzy z rąk szwedzkich.

Tykocin – jedzenie

Moim ulubionym miejscem na obiad w Tykocinie jest restauracja Tejsza. Można w niej spróbować zarówno dań kuchni żydowskiej jak i regionalnej. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym można zjeść. Jako, że do miasta przyjeżdża rocznie ok. 80 000 turystów, knajpek, karczm i innych punktów gastronomicznych w samym Tykocinie i okolicy jest naprawdę dużo.

  1. Kiermusy i Parki Narodowe (Narwiański i Biebrzański)

Jednym z takich punktów są Kiermusy – kompleks historyczno-wypoczynkowy, który położony jest niecałe 5 km od Tykocina. Można się tu wybrać w ramach pobytu w królewskim mieście lub przyjechać docelowo tylko do Kiermus i okolicznych parków przyrody. Na miejscu znajduje się bardzo dużo atrakcji, stąd popularność tej okolicy na Podlasiu, ale również poza granicami województwa.

Kiermusy - TOP 10 atrakcji Podlasia

Kiermusy – atrakcje

Pamiętam jak przyjeżdżałam do Kiermus na obiady do znanej karczmy Rzym i żeby przejść się aleją dębową, niczym aleją gwiazd, ponieważ każdy dąb został w niej zasadzony przez inną znaną osobę. Na pewno na stałe utrwalili swoją obecność w Kiermusach: Adam Małysz, Zbigniew Religa, Irena Szewińska czy Jolanta Kwaśniewska. Oczywiście osób lub rodzin, które dostały taką możliwość było znacznie więcej, ale nie będę ich wszystkich wymieniać, żeby nie zepsuć wam zabawy przy odkrywaniu kolejnych nazwisk.

Z czasem, obiad i aleja to było za mało. Na szczęście, w Kiermusach pojawiły się kolejne atrakcje. W 2008 roku z Białowieży na miejsce przybyły żubry! W ten sposób na Podlasiu powstała pierwsza w Polsce prywatna Ostoya Żubra! Najwyraźniej żubrom jest w niej bardzo dobrze, ponieważ udało się je rozmnożyć. Kiermusy zamieszkiwane są również przez inne zwierzęta, np. osły, kozy czy owce.

Jantarowy Kasztel - jedna z atrakcji w Kiermusach

Bardzo ciekawą, regionalną atrakcją jest Jantarowy Kasztel. Jest to prywatne Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hoffmana w Kiermusach. Powstało zaledwie kilka lat temu w odbudowanym zamku, który stoi na granicy dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej. Muzeum posiada w swoich zbiorach eksponaty z całej Europy, repliki zbroi, a także rekwizyty z ekranizacji sienkiewiczowskich dzieł literatury podarowane przez wybitnego reżysera Jerzego Hoffmana. Od niedawna na zamku znajduje się również wystawa średniowiecznych narzędzi tortur i egzekucji. Zwiedzanie kasztelu jest bardzo ciekawe, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Co miesiąc do Kiermus zjeżdżają się miłośnicy staroci. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizowany jest tutaj targ antyków i rękodzieła.

  1. Śliwno – Waniewo i Narwiański Park Narodowy

Narwiański Park Narodowy to zdecydowanie teren wyjątkowy, który warto zobaczyć. Oprócz oczywistych walorów przyrodniczych i estetycznych park oferuje również wspaniałe turystyczne zaplecze. Można się tutaj wybrać z Tykocina czy Kiermus albo przyjechać na jednodniową wycieczkę z Białegostoku.

Kładki Śliwno – Waniewo - Narwiański Park Narodowy - TOP 10 atrakcji Podlasia

Kładki Śliwno – Waniewo

Moją ulubioną atrakcją Narwiańskiego Parku Narodowego są kładki Śliwno – Waniewo. Zabawa zaczyna się po zachodniej (Waniewo) lub wschodniej strony parku (Śliwno), w zależności skąd akurat przyjechaliśmy. Po kupieniu biletów wstępu do NPN, wyruszamy na wycieczkę po rozlewiskach rzeki Narew. Szlak prowadzi mostkami nad wodą lub nad podmokłymi terenami i składa się z elementów stałych i ruchomych.

Ruchome kładki w Narwiańskim Parku Narodowym

Przejście trasy nie jest bardzo wymagające (około 3 km w dwie strony), o ile macie trochę siły w rękach i nogach. Przyda się, gdy będzie trzeba przeprawić się ruchomymi elementami kładek, czyli pomostami umocowanymi na linach. Na drodze znajduje się kilka punktów obserwacyjnych, z których możemy podziwiać rozlewisko.

To trasa zarówno przyrodnicza, jak i historyczna. Pomiędzy wioskami Śliwnem i Waniewem przebiegał w XV wieku trakt handlowy. O historii tego miejsca można przeczytać na jednej z tablic informacyjnych.

W Waniewie znajduje się punkt informacji turystycznej, a także plac zabaw. Infrastruktura okolicy rozlewiska jest coraz bardziej rozbudowana i oferuje, m.in. miejsca na ogniska, wiaty czy parkingi. Można tu przyjechać z dzieckiem, które będzie się świetnie bawić na kładkach, a następnie na rozbudowanym placu zabaw.

Narwiański Park Narodowy - TOP 10 atrakcji Podlasia

Narwiański Park Narodowy oferuje również szlaki turystyczne: wodne, rowerowe i piesze. Po wodzie można się tu poruszać wypożyczonymi kajakami lub łodziami „pychówkami”, które niegdyś służyły mieszkańcom regionu, m.in. do połowów ryb lub przewozu siana.

Główna siedziba NPN znajduje się w Kurowie, miejscowości, w której odbywa się słynna na Podlasiu Biesiada Miodowa. Co roku przyjeżdżają tu fani miodu z całej Polski, by degustować i kupować produkty pszczele.

  1. Białystok

To miejsce na dłuższą wycieczkę! Oferta turystyczna i kulturalna Białegostoku zasługuje na oddzielny artykuł, ale postaram się streścić i podać wam tylko najważniejsze informacje.

Białystok - imprezy dla dużych i małych, TOP 10 atrakcji Podlasia

Białystok – nieodkryta perła regionu

Białystok to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Zdecydowanie przoduje w wykorzystaniu funduszy europejskich, dzięki którym zmienił się nie do poznania. Kiedyś centrum miasta świeciło pustkami, dziś tętni życiem. Nowe drogi zastąpiły stare, a wraz z drogami poprawiła się ogólna infrastruktura miejska. Zmiany chwilami były bolesne, ponieważ Białystok przez długi czas przypominał plac budowy, ale było warto pocierpieć.

Powoli w Białymstoku zaczęli pojawiać się turyści z Polski i zagranicy. Jest ich coraz więcej, ale na szczęście, nadal nie można powiedzieć, że to typowo turystyczne miasto. Dlaczego piszę „na szczęście”? Ponieważ za popularnością idą zwykle wyższe ceny i tłok, a także często tandeta. Białystok poszedł trochę inną, własną drogą w kwestii turystyki, chociaż ceny mogłyby być niższe 😉

Białystok – atrakcje

Miejscem, które trzeba zobaczyć w Białymstoku jest Pałac Branickich wraz z pałacowymi ogrodami. Ten pięknie zaprojektowany, a także odnowiony budynek zajmuje centralne miejsce w mieście i można powiedzieć, że jest jego płucami, ponieważ otoczony jest ogromnymi parkami. Zieleń to jeden z niekwestionowanych atutów miasta. Spacer ciągiem parków może zająć w jedną stronę dobrze ponad godzinę, a mówię tylko i wyłącznie o zielonej przestrzeni w centrum Białegostoku.

Sercem miasta jest Rynek Kościuszki – trójkątny plac z Ratuszem – otoczony restauracjami, pubami, kawiarniami i klubami. W samym Ratuszu mieści się Muzeum Podlaskie, a także znana restauracja, która nawiązuje w nazwie do esperanto, znanego na całym świecie, międzynarodowego języka pomocniczego wymyślonego przez białostoczanina – Ludwika Zamenhofa.

Białystok nocą - Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku

Oczy miasta skierowane są na coraz nowocześniejsze budynki, w tym jeden z najnowszych – Operę i Filharmonię Podlaską. Dzieło to zostało zaprojektowane przez pracownię prof. Marka Budzyńskiego, tę samą, w której powstał projekt BUW-u (Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie) czy Sądu Najwyższego. Miasto, oprócz budynków, zdobią również fontanny (usytuowane w wielu miejscach) oraz murale. Te ostatnie stają się powoli wizytówką miasta, np. słynna Dziewczynka z konewką.

Miasto oferuje również szeroką gamę oferty kulturalnej. W Białymstoku warto skorzystać z repertuaru Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, Opery i Filharmonii Podlaskiej czy Białostockiego Teatru Lalek. Odbywają się tutaj liczne festiwale, a wśród nich, m.in. Up To Date Festival, Oktawa Kultur czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Turyści mogą skorzystać także z wielu szlaków spacerowych po Białymstoku, np. śladami białostockich fabrykantów, architektury drewnianej czy esperanto i wielu kultur.

Ogrody Pałacu Branickich - TOP 10 atrakcji Podlasia

Białystok – kuchnia!

Podlasie słynie z przepysznej kuchni, a w Białystoku można spróbować większości przysmaków regionu. Polecam wam szczególnie kartacze, babkę ziemniaczaną, a także kiszkę ziemniaczaną. Dobrze zjeść można, np. w Gospodzie Podlaskiej, Karczmie Maciejówka, Trattorii Czarnej Owcy czy Trzy po Trzy. Specjałów przedwojennego Białegostoku spróbujecie zaś w Esperanto Cafe.

  1. Supraśl

Zaledwie 16 km na północny-wschód od stolicy województwa podlaskiego znajduje się przepiękne miasteczko Supraśl. Mieszkańcy Białegostoku i okolic chętnie wpadają tu na weekendowe lenistwo, obiad lub długi spacer. Supraśl jest również coraz bardziej znany w całej Polsce. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów.

Zimowy Supraśl - trasa mojego ulubionego spaceru, TOP 10 atrakcji Podlasia

Supraśl – miejsce idealne na odpoczynek

Do Supraśla przyjeżdżam z rodziną bardzo często. Lubię tu spacerować. Mam nawet swoją ulubioną trasę, która zaczyna się za mostem nad rzeką Supraśl, a następnie prowadzi przez pola i lasy, w przeciwną stronę do biegu rzeki aż do rozwidlenia Supraśli. Tam chwilę odpoczywam i ruszam w powrotną drogę. To trasa około 6 kilometrów w obie strony. Oczywiście, spacer może być dłuższy, bo dalej ścieżka prowadzi w las, ale jakoś upodobałam sobie szczególnie właśnie ten odcinek.

Wiosenny Supraśl - TOP 10 atrakcji Podlasia

Zimą zwykle spotykam na tej trasie fanów nart biegowych, wiosną lub latem rowerzystów. Supraśl leży na szlaku Green Velo, podobnie zresztą jak większość opisanych przeze mnie miejsc. Oznacza to, że zwolennicy poruszania się na dwóch kółkach będę mogli zwiedzić miasto właśnie w ten sposób.

W Supraślu fani intensywnego odpoczywania mogą także skorzystać z jazdy konnej lub popływać w Supraśli. Plaża nad rzeką ma całkiem niezłą infrastrukturę. Turyści mogą pobawić się z dzieckiem na placu zabaw, poćwiczyć na siłowni pod chmurką lub pograć w siatkówkę. Wzdłuż rzeki został wybudowany deptak z ławeczkami i stojakami na rowery.

Supraśl – zwiedzanie

Osoby, które wybierają się na Podlasie, żeby pozwiedzać mają do dyspozycji w Supraślu kilka bardzo ciekawych obiektów.

Pierwszym z nich jest prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy. Klasztor ma bardzo bogatą historię, która o mały włos zakończyłaby się w 1944 roku. To właśnie wtedy hitlerowcy postanowili wysadzić wszystkie wysokie obiekty w Supraślu, również świątynię. Udało im się tego dokonać, ale na szczęście monaster po wielu latach został odrestaurowany. Na miejsce powrócili również mnisi, którzy doczekali się w 1989 roku przywrócenia Klasztoru Męskiego Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Obiekt można zwiedzać, wystarczy zapoznać się godzinami otwarcia.

Supraśl miejscem idealnym na odpoczynek

Drugim ciekawym miejscem do zobaczenia w Supraślu jest Muzeum Ikon. To bardzo nowoczesne, multimedialne centrum kultury prawosławnej znajduje się właściwie na terenie wyżej opisanego monasteru. Pięknie zaaranżowane ekspozycje oraz muzyka, która towarzyszy zwiedzaniu sprawiają, że muzeum to jest niezwykle popularne.

Trzecim obiektem, odkrytym przez przypadek przez moich rodziców, jest Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. To niewielka wystawa, która dostarcza niezapomnianych wrażeń. Myślę, że spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Obydwa pokolenia będą się tak samo dobrze bawić przy tworzeniu zakładek do książek lub własnego papieru. Najlepiej tam wcześniej zadzwonić, żeby umówić się na termin zwiedzania.

Supraśl – jedzenie

To miasto kojarzy mi się ze smaczną kuchnią, ponieważ przyjeżdżam tu zwykle na niedzielny obiad. Jest kilka miejsc godnych polecenia, ale jedno legendarne – Bar Jarzębinka. To tutaj podaje się ponoć najlepsze kartacze w całym województwie podlaskim. Na pewno warto ich spróbować.

  1. Kruszyniany

Kierując się jeszcze bardziej na wschód od Supraśla napotkacie Kruszyniany. To jedna z dwóch pozostałych w granicach Polski wsi tatarskich (druga – Bohoniki – również znajduje się na Podlasiu). Tatarzy bardzo zasymilowali się tutaj z Polakami i żyją w zgodzie od wielu lat. Wielokulturowość województwa podlaskiego jest jednym z jego największych atutów. Wybierając się na wycieczkę do Kruszynian wyruszacie tak naprawdę w podróż znacznie dalej. Na miejscu poznacie historię Tatarów, ich religię, a także zwyczaje.

Nagrobek na cmentarzu tatarskim w Kruszynianach - TOP 10 atrakcji Podlasia

Kruszyniany – wieś tatarska

Jedną z największych atrakcji wsi jest najstarszy w Polsce drewniany meczet z XVIII wieku. Można go zwiedzać wraz z przewodnikiem praktycznie przez cały rok, ale warto, podobnie jak do Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, zgłosić chęć zwiedzania wcześniej. W okresie od października do maja należy obowiązkowo telefonicznie umówić się z przewodnikiem-administratorem meczetu na wizytę. Obok świątyni znajduje się muzułmański cmentarz, który również warto zobaczyć.

W Kruszynianach od 2015 roku działa Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Głównymi celami projektu są działania: promocyjne w zakresie zabytków i kultury tatarskiej, wspierające organizację imprez kulturalnych społeczności tatarskiej oraz rozwijające turystykę kulturową i etniczną, szczególnie w kontekście poznawania dziedzictwa kulturowego Tatarów polskich.

Kruszyniany – kuchnia tatarska

Oprócz zwiedzania Kruszynian, warto poświęcić swój czas na eksplorowanie tutejszej, tatarskiej kuchni. Smakowanie miejsc to to, co lubię najbardziej i dobrze o tym wiecie. Choć Kruszyniany są dosyć małe, to oferują naprawdę niezwykłą gamę lokalnych smaków. Warto tu przyjechać na przepyszny pierekaczewnik, czyli ciasto wielowarstwowe z mięsem, serem lub jabłkami. Te i inne pyszności oferuje Tatarska Jurta, ale nie jest to jedyna restauracja w okolicy.

  1. Białowieża i Białowieski Park Narodowy

Wielbiciele natury zakochają się w Podlasiu od pierwszego wejrzenia. Ogromna ilość parków krajobrazowych, rezerwatów, lasów oraz zieleni miejskiej powinna być przykładem dla innych regionów Polski jak dbać o środowisko. Do tego w województwie podlaskim znajduje się jeszcze jedna przyrodnicza atrakcja – Puszcza Białowieska. To miejsce niezwykłe i unikatowe w skali całego świata. Powinniśmy być dumni z tego, że je mamy.

Puszcza Białowieska - rezerwat ścisły - TOP 10 atrakcji Podlasia

Białowieża wraz z Białowieskim parkiem Narodowym stanowią nierozłączną parę. Większość osób odwiedzających Białowieżę przyjeżdża zobaczyć puszczę, a ci, którzy chcą zobaczyć las pierwotny zawsze korzystają z atrakcji Białowieży. Na współpracy zyskują obie strony, a w szczególności turyści, którzy przyjeżdżając tu, dostają jednocześnie spokój jak i multum atrakcji.

Białowieża – zwiedzanie

Białowieża to wieś, jednak dysponuje bardzo rozbudowaną bazą turystyczną jak i naukową. Na miejscu działa kilka hoteli, a także wiele zajazdów, pensjonatów, agroturystyk, restauracji i barów. Co roku do Białowieży przyjeżdżają dziesiątki tysięcy turystów, którzy jako główny cel podróży stawiają turystykę przyrodniczą. Naukowcy przyjeżdżają tu na badania do, m.in. Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego czy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Oto kilka punktów wartych zobaczenia w Białowieży i okolicach:

Rezerwat Pokazowy Żubrów

To najlepszy sposób na pewne zobaczenia żubra w Białowieży. Rezerwat znajduje się przy drodze do Hajnówki i najlepiej wybrać się do niego samochodem lub rowerem, ale widziałam również wielu pieszych wędrujących w jego stronę. Rezerwat jest jedną z części Białowieskiego Parku Narodowego. Możecie tu zobaczyć wiele zwierząt, np. wilki, łosie, dziki czy żubry. To miejsce idealne dla dzieci, które w bezpiecznych warunkach mogą zobaczyć drapieżniki. Wstęp na teren Rezerwatu Pokazowego Żubrów jest płatny.

Puszcza Białowieska - rezerwat ścisły - TOP 10 atrakcji Podlasia

Park Pałacowy Białowieży

Przyjeżdżając do Białowieży nie można ominąć tej atrakcji. Park Pałacowy powstał na przełomie XIX i XX wieku i jego powierzchnia wynosi ok. 50 ha. Nazwa wzięła się stąd, że na jego terenie niegdyś znajdował się Pałac Carski, który niestety spłonął w czasie II wojny światowej. Pałac był głównym punktem myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Przyjeżdżali oni chętnie na polowania do Białowieży. Park Pałacowy został zaprojektowany w stylu angielskim, więc nie ma regularnego nasadzenia drzew i krzewów. Na miejscu znajduje się Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. J. Miklaszewskiego, które można zwiedzać za opłatą. Samo zwiedzanie parku jest bezpłatne.

Obręb Ochronny Rezerwat

W Puszczy Białowieskiej znajdują się tereny pod ochroną ścisłą. Istnieje możliwość ich zobaczenia z przewodnikiem, ale musicie pamiętać, że takie wycieczki najlepiej zaplanować z wyprzedzeniem. Chętnych do zobaczenia lasu pierwotnego jest wielu, więc może się wam nie udać zarezerwowanie biletów na ten sam dzień, w którym przyjedziecie do Białowieży. Trasa dostępna z przewodnikiem -„Do Dębu Jagiełły” – zaczyna się zwykle w okolicach punktu PTTK (ul. Kolejowa 17) i obejmuje nie tylko rezerwat ścisły, ale również zwiedzanie Parku Pałacowego. Trasa trwa około 4 godzin, a jej koszt uzależniony jest od liczby chętnych. Na miejscu dostaniecie wszystkie potrzebne informacje.

Puszcza Białowieska - rezerwat ścisły - TOP 10 atrakcji Podlasia

Białowieża – kuchnia

Jest wiele bardzo dobrych restauracji w Białowieży. Serwują one często dziczyznę, w tym również mięso z żubra. Spieszę z wytłumaczeniem, że jest to legalne, ponieważ mięso pochodzi z osobników po kontrolowanym odstrzale i można je dostać w Białowieży tylko sezonowo.

Jednym z miejsc, które polecam na nocleg albo obiad jest Restauracja Carska i apartamenty. Oprócz dań kuchni regionalnej, dostaniecie tu również przysmaki kuchni rosyjskiej. Unikatowym doświadczeniem może być nocleg w salonce, czyli rosyjskim wagonie salonowym albo wieży ciśnień.

  1. Św. Góra Grabarka

To miejsce ma w sobie jakąś tajemniczą moc przyciągania, niezależnie od tego jakiego wyznania jesteśmy. Od stuleci prawosławni pielgrzymi przychodzą na Świętą Górę Grabarkę z modlitwą po pomoc. Na miejscu zostawiają krzyże, które symbolizują ich smutki lub radości. Cała oprawa góry wraz z krzyżami zrobiła na mnie tak wielkie wrażenie, że choć byłam tam tylko raz, nie mogłam nie opisać jej w TOP 10 atrakcji Podlasia.

Źródło u stóp Świętej Góry Grabarki - TOP 10 atrakcji Podlasia

Św. Góra Grabarka – historia

Historia Świętej Góry Grabarki rozpoczęła się w 1710 roku. To właśnie wtedy na górze znaleźli schronienie ludzie uciekający przed epidemią cholery. Choroba, która wyludniała okoliczne wioski i miasta była praktycznie nie do zatrzymania. Nie było już osób, które nadążałyby z chowaniem zmarłych. Gdy wydawało się, że cholera wygrała, pewien starzec z siemiatyckiej parafii dostał objawienia we śnie. Wszyscy mieszkańcy okolicy mieli wejść na górę, nazywaną od pobliskiej wsi Grabarką i tam znaleźć schronienie. Wierni wyruszyli we wskazane miejsce. Uratowało się wtedy 10 000 ludzi. Część z nich umyła się i napiła wody ze źródełka u podnóża Góry, dlatego uznaje się je za cudowne.

W ramach podziękowania wzniesiono na Świętej Górze drewnianą kapliczkę p.w. Przemienienia Pańskiego. Była ona rozbudowywana i upiększana przez wiele lat, ale niestety została podpalona i spłonęła doszczętnie w 1990 r. Cerkiew odbudowano w 1998 roku.

Od 1947 roku do czasów współczesnych na Świętej Górze Grabarce działa żeński klasztor św. Marty i Marii. Siostry opiekują się tym miejscem i rozbudowują je. W 2010 roku powstał tutaj Dom Gościnny. Świętą Górę odwiedzają rocznie dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów.

Krzyże na Świętej Górze Grabarce - TOP 10 atrakcji Podlasia

Św. Góra Grabarka – źródło i krzyże

Źródło,  w którym obmywali się wierni w 1710 roku nadal istnieje u stóp Świętej Góry. W 1910 roku zbudowano nad nim zadaszenie, zaś od 2001 roku studnia otoczona została nową kapliczką. Zgodnie z prawosławną tradycją wodę święci się kilka razy w roku. Wierni, ale również turyści, czerpią ją ze studni i zabierają do domów.

Krzyże przynoszone są na Świętą Górę Grabarkę od 1710 roku. Na miejscu znajdują się ich już tysiące! Mówi się, że każdy w życiu dźwiga swój krzyż, a ta symbolika została przez pielgrzymów odzwierciedlona w prawdziwych, drewnianych lub metalowych krzyżach, na których często zapisane są prośby lub podziękowania. Właśnie z powodu tych krzyży, Święta Góra Grabarka nazywana jest często Górą Krzyży.

Święta Góra Grabarka staje się stolicą polskiego prawosławia w sierpniu na Święto Przemienienia Pańskiego. To właśnie wtedy na Podlasie zjeżdżają wyznawcy prawosławia z całej Polski. Niektórzy pielgrzymi ostatni etap trasy, czyli kamienne schody prowadzące od źródła do cerkwi, pokonują na kolanach.

Pamiętajcie, że zwiedzanie cerkwi odbywa się w wyznaczonych godzinach, a na miejscu obowiązuje was godny strój (długie spodnie i spódnice, przykryte ramiona).

  1. Siemiatycze

Siemiatycze początkowo nie były w planie mojego zwiedzania Podlasia. Co za błąd bym popełniła! Zamiast planowanej godziny zostałam tam na dużo dłużej, a kilka miesięcy później wróciłam ponownie. Co takiego ma w sobie  to miasto?

Zalew w Siemiatyczach - TOP 10 atrakcji Podlasia

Siemiatycze – tu odpoczniesz

Nocowałam w pewnej bardzo przytulnej agroturystyce, około 35 km od Siemiatycz. Miałam tam wszystko – pyszne jedzenie, kominek, przemiłych właścicieli i mnóstwo miejsca do spacerowania. Brakowało mi tylko jednego – wody. Nic nie poradzę, że kocham pływać, a odpoczynek kojarzę zwykle z godzinami spędzonymi w jeziorze, morzu czy innym akwenie.

Szukałam palcem po mapie jakiejś wody aż wreszcie natknęłam się na Siemiatycze. Kojarzyłam, że moi znajomi przyjeżdżali tam kiedyś nad zalew. Zapakowaliśmy się do samochodu i wyruszyliśmy w drogę.

Jakież było moje zdziwienie, gdy moim oczom ukazał się nie tylko zalew, ale przede wszystkim pięknie zagospodarowany teren! Zaparkowaliśmy gdzieś koło ulicy Nadrzecznej i wyruszyliśmy w drogę. Pierwszy zbiornik wodny i jego otoczenie nadają się do pocztówkowych zdjęć. W tle widać Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a teren wokół świątyni i wody jest wiosną cudownie zielony.

Plaża miejska - zalew w Siemiatyczach - TOP 10 atrakcji Podlasia

Dalej kierowaliśmy się w stronę Stadionu MKS CRESOVIA, by następnie pójść wzdłuż rzeki Kamionki do drugiego, znacznie większego zbiornika wodnego. Tam, blisko ulicy Sportowej odnaleźliśmy plażę miejską z wyznaczonym kąpieliskiem. Najbardziej podoba mi się w Siemiatyczach zaprojektowanie tego terenu. Dzieci i dorośli mogą tu skorzystać z wielu atrakcji, np. placu zabaw, siłowni czy boiska do siatkówki plażowej. Bardzo miłym akcentem są elementy w stylu hawajskim, np. duże stacjonarne parasole pokryte trzciną czy molo, na którym znajdują się dwie duże altany pod strzechą. Dzięki takim rozwiązaniom możemy się poczuć w Siemiatyczach jak na rajskiej plaży.

Rowerzyści mogą skorzystać na miejscu z wielu ścieżek rowerowych, a piesi wybrać się na spacer wokół zalewów.

Czy TOP 10 atrakcji Podlasia wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu! Może chcielibyście poczytać więcej o podlaskich miejscówkach? Wskażcie mi miejsca godne uwagi, postaram się je odwiedzić jak najszybciej 🙂 

Czytaj także:

https://podrozeodkuchni.pl/2015/08/kuchnia-tatarska-u-alika-suwalki/

https://podrozeodkuchni.pl/2015/04/restauracja-carska-bialowieza/

Przydatne linki: