Proszę, to jest kluczyk do Państwa wagonu. Teraz proszę skierować się do pociągu. Lokomotywa ma zapalone reflektory, więc łatwo Państwo traficie. Miłego pobytu! – tak rozpoczął się nasz weekend w Białowieży.

DSC06048

Restauracja Carska, oprócz jedzenia, które opisałam tutaj, oferuje gościom również wyjątkową możliwość noclegu w salonkach, czyli rosyjskich wagonach. Pewnie część z was wyobraziła sobie od razu polskie wagony PKP? Ja też myślałam tak przez chwilę, aż do momentu, gdy przekroczyłam próg swojego poko…, hmm, wagonu i oniemiałam…

Salonki to dużo szersze wagony, które zostały przystosowane do mieszkania. Są w nich dostępne wszystkie media, a także łazienki. Wzorowane są na salonkach, którymi podróżował car Mikołaj II, gdy przyjeżdżał do Białowieży, więc mają bardzo wysoki standard. Turyści, dzięki pomysłowości właścicieli, mogą poczuć się chociaż przez chwilę jak członkowie rodziny carskiej. Cóż, przyznaję, że to miłe uczucie 😉

Ostatnio zaktualizowane1

Właścicieli do zajęcia się tym miejscem w Białowieży przekonała…cisza. Przyjechali w 2003 roku na zaproszenie przyjaciół na Noc Kupały, zobaczyli stuletni, drewniany dworzec i po prostu postanowili go odratować. Udało im się wykupić budynek wraz z ziemią i rozpoczęli prace remontowe. W budynku dworcowym powstała restauracja, a następnie pojawił się pomysł na nietypowe miejsca noclegowe.

W ten sposób powstały salonki, ale również pokoje w wieży ciśnień, a także Domu Dróżnika. Pokoje w wieży są dwupoziomowe – jeden zajmuje sypialna, a drugi łazienka, dlatego łazienki są tam baaaardzo duże. Dom Dróżnika może pomieścić do 10 osób, więc stanowi dobrą opcję dla grup lub dużych rodzin.

DSC06083

Na miejscu znajduje się również odrestaurowany wagon restauracyjny, który zaprojektowany został w 1936 roku przez Ferdinanda Porsche dla Hitlera. Obecnie, można go wynająć na zorganizowane przyjęcia rodzinne lub firmowe. Wagon ten jest czynny i na życzenie jeździ do Miejsca Mocy, jednej z atrakcji Białowieży.

Restauracja Carska oferuje również możliwość skorzystania z ruskiej bani, tzn. rosyjskiej sauny, która charakteryzuje się tym, że powietrze w jej środku ma większą wilgotność niż w tradycyjnej saunie. Uczestnicy powinni poddać się również  rytuałowi „biczowania”, to znaczy delikatnego okładania się brzozowymi witkami. Taki masaż wpływa pozytywnie na ukrwienie ciała i przyspiesza proces oczyszczania organizmu z toksyn. Próbowałam już kiedyś takiej sauny na Suwalszczyźnie i gorąco ją polecam! 🙂

DSC06095

Próbowaliście kiedyś ruskiej bani? Chcielibyście poczuć się jak car, a może już byliście w Restauracji Carskiej i nocowaliście w salonkach? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

Czytaj także: Restauracja Carska

Więcej informacji: http://www.carska.pl

Poznaj inne Gościnne Zabytki:

Pałac Wiechlice
Pałac Pacółtowo

DSC06047Ostatnio zaktualizowaneDSC06120DSC06087DSC06085DSC06089