Umożliwiają zbliżenie się do natury. Pozwalają zobaczyć trudno dostępne miejsca. Są naturalne i piękne. Kładki na Podlasiu uniosą cię nad torfowiskami, bagnami, rzekami i dadzą ci szczęście!

Biebrzański Park Narodowy - ścieżka o nazwie "Kładka"
Biebrzański Park Narodowy – ścieżka o nazwie „Kładka”

Województwo podlaskie słynie z przepięknych, unikatowych terenów. Bogactwo natury w tym regionie wykracza sławą daleko poza granice Polski. I mam wrażenie, że nareszcie zaczęli je doceniać również sami Polacy. Co zrobić, żeby bezpiecznie oglądać dziewicze tereny, a jednocześnie móc podejść do nich bardzo blisko nie naruszając spokoju zwierząt? Jak sprawić, żeby turyści mogli oglądać naturę z bliska, jednocześnie chroniąc przyrodę przed zadeptaniem? Co zrobić, żeby spacer po lesie, parku, bagnie czy torfowisku był możliwy i atrakcyjny? Na te trzy pytania jest jedna odpowiedź: Zbudować kładki.

Włodarze parków narodowych, lasów i innych wartych odwiedzenia miejsc przyrodniczych w województwie podlaskim wzięli to do serca i powstało bardzo wiele kładek. Odwiedziłam kilka z nich i opisałam specjalne dla was 🙂

Kładki na Podlasiu

Kładki w Narwiańskim Parku Narodowym

Kładka wśród bagien (kładka koło Kurowa)

Kładka wśród bagien (kładka koło Kurowa) - Kładki na Podlasiu
Kładki na Podlasiu – Kładka wśród bagien
Informacje praktyczne o Kładce wśród bagien

Kładka rozpoczyna się przy siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego (adres: Kurowo 10). Na miejsce można dojechać trasą S8 z Białegostoku na dwa sposoby (przez węzeł Rzędziany i przez węzeł Jeżewo Stare) oraz z Warszawy (przez węzeł Jeżewo Stare).   

Siedziba NPN znajduje się w zabytkowym XIX-wiecznym dworze. Wycieczka na Kładkę wśród bagien będzie idealna zarówno dla dorosłych jak i dzieci, ponieważ na miejscu znajdują się dwie ścieżki edukacyjne. Pierwsza ścieżka znajduje się w parku otaczającym dworek, a druga pokrywa się z kładką. W siedzibie władz parku można zakupić bilety wstępu do NPN oraz wypożyczyć kajaki.

Ścieżka edukacyjna w parku wokół dworku w Kurowie

Ścieżka edukacyjna w parku informuje nas o historii dworu i życiu jego mieszkańców, a także o życiu pszczół czy skrzydlatych mieszkańcach parku. Łącznie tematów jest 8 i tyle tablic informacyjnych. Warto przejść się po całym parku i dojść do sadów, gdzie można zobaczyć pięknie kwitnące jabłonie.

Ścieżka edukacyjna w parku wokół dworku w Kurowie - sad
Sad w parku w Kurowie
Ścieżka edukacyjna wzdłuż Kładki wśród bagien

Druga ścieżka biegnie wzdłuż drewnianej kładki. Na 13 tablicach można znaleźć informacje o lokalnej faunie i florze wraz ze zdjęciami. Na drodze czekają was dwa tarasy widokowe, z których można podziwiać przyrodę Narwiańskiego Parku Narodowego lub gdzie możecie odpocząć. Kładka wśród bagien ma 1 km długości.

Inne atrakcje w okolicy Kładki wśród bagien

Wieża widokowa w Kruszewie
Widok z wieży widokowej w Kruszewie
Widok z wieży widokowej w Kruszewie

Z Kurowa warto wyskoczyć do położonego w pobliżu Kruszewa. Znajduje się tam najwyższa wieża widokowa po wschodniej stronie Narwi. Co ciekawe, w budynku wieży można nocować, a także zjeść.

Zerwany (spalony) Most

Następnie chętni mogą wybrać się na spacer do Zerwanego (spalonego) Mostu. Z Kruszewa dojedziecie na miejsce w kilka minut. Potem czeka was spacer brzegiem rzeki Narew, ale o tym będzie już oddzielny artykuł.

Biesiada Miodowa w Kurowie

W Kurowie co roku odbywa się Biesiada Miodowa. Jest to bardzo znana i popularna impreza lokalna, na którą zjeżdżają się mieszkańcy województwa podlaskiego, ale również turyści z innych województw. Na miejscu można zaopatrzyć się w miody z lokalnych pasiek, a także inne przysmaki, np. wędliny, sery czy pieczywo.

Kładka Śliwno – Waniewo

Informacje praktyczne o Kładce Śliwno-Waniewo

Kładka rozpoczyna się zarówno od strony Śliwna, jak i Waniewa. Na miejsce najłatwiej dojechać samochodem. Droga z Białegostoku nie powinna zająć wam więcej niż 40 minut.

Kładka Śliwno – Waniewo, kładki Podlasia
Kładka Śliwno – Waniewo

Kładka została zmodernizowana i oddana do ponownego użytku w 2018 roku. Na miejscu obowiązują bilety wstępu do Narwiańskiego Parku Narodowego. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy kładka jest czynna. Zdarza się, że z różnych powodów, m.in. zbyt niskiego poziomu wody, kładka jest zamykana. Aktualne informacje o stanie kładki znajdziecie na stronie NPN.

Warto zabrać ze sobą na spacer rękawiczki, ponieważ integralną częścią kładki są samoobsługowe pływające pomosty. Rękawiczki pomogą wam uniknąć ubrudzenia, a także obtarcia rąk. Należy bezwzględnie stosować się do regulaminu użytkowania pontonów.

Pamiętajcie, by w każdym miejscu zostawić po sobie park w stanie w jakim go zastaliście. Teren Narwiańskiego Parku Narodowego z pięknie wijącą się rzeką Narew nazywany jest polską Amazonią. Kładki pozwalają wam wejść do serca Amazonii. Warto to docenić i pamiętać o zachowaniu czystości.

Kładkę Śliwno-Waniewo opisałam również w oddzielnym artykule, gdzie znajdziecie dużo więcej informacji o historii tego miejsca, a także obejrzycie zdjęcia.

Kładka Śliwno-Waniewo

Kładki w Biebrzańskim Parku Narodowym

Kładka Jałowo-Nowy Lipsk

Informacje praktyczne o Kładce Jałowo-Nowy Lipsk

Dotarcie na początek kładki jest dosyć trudne, ponieważ parking nie znajduje się we wsi Jałowo, ale kawałek dalej. Żeby ułatwić wam szukanie podaję dokładną lokalizację: 53.725054, 23.357920. Oznaczenie kładki na mapie Google widać po zmianie mapy na satelitarną. Z parkingu kierujcie się drogą w dół. Dwie minuty później będziecie już na kładce.

https://www.instagram.com/p/B_LLBgbF3ah/
Kładka Jałowo-Nowy Lipsk – Podróże od kuchni

Kładka Jałowo-Nowy Lipsk ma 2,6 km i prowadzi przez Biebrzę. Na rzece znajduje się samoobsługowa przeprawa promowa. Tutaj również, podobnie jak w przypadku Śliwna i Waniewa, przydadzą się rękawiczki.

Kładka Jałowo-Nowy Lipsk - warto przyjechać na Podlasie
Kładka Jałowo-Nowy Lipsk

Po drodze napotkacie tablice informacyjne przybliżające przyrodę górnej Biebrzy, m.in. o mokradłach, lasach bagiennych czy torfowiskach. Do parkingu najlepiej wrócić tą samą drogą.

Ścieżka edukacyjna Szuszalewo-Nowy Lipsk

Kładka Jałowo-Nowy Lipsk jest jednym z odcinków dłuższej ścieżki Szuszalewo-Nowy Lipsk, która ma 5 km. Na miejscu można również przejść się kładką w okolicach wsi Szuszalewo (2 km) lub wybrać fragment trasą po drodze gruntowej na wyspie mineralnej w okolicy wsi Jałowo (1,4 km).

Ścieżka edukacyjna TOE „Kładka” (kładka koło Osowca)

To jedno z moich ulubionych miejsc w województwie podlaskim. Kładka nie jest zbyt długa, ale ścieżka edukacyjna nie kończy się na kładce, lecz biegnie dalej. Całość ma około 2 km długości. Ścieżka o nazwie „Kładka” prowadzi w głąb Biebrzańskiego Parku Narodowego. Możecie kontynuować swój spacer eksplorując znajdujące się w pobliżu ścieżki edukacyjnej bunkry czy inne obiekty militarne Fortu II Twierdzy Osowiec (wstęp do ruin fortu jest zakazany).

Ścieżka edukacyjna TOE "Kładka" (kładka koło Osowca) - kładki na Podlasiu
Ścieżka edukacyjna TOE „Kładka” (kładka koło Osowca)
Informacje praktyczne o Kładce koło Osowca

Ja zawsze rozpoczynam spacer od Punktu Widokowego Kanału Rudzkiego. To pierwsza z wielu atrakcji w okolicy wraz z wieżą widokową. Punkt znajduje się blisko trasy Białystok-Ełk, zaraz obok torów PKP i Kanału Rudzkiego. Możecie zostawić samochód na parkingu i wyruszyć w drogę.

Gdy już skończycie zwiedzanie Punktu Widokowego Kanału Rudzkiego, ostrożnie przejdźcie na drugą stronę szosy, bo właśnie tam rozpoczyna się Ścieżka edukacyjna TOE „Kładka”. Wejście znajduje się dosłownie obok drogi, a następnie kładka zakręca w głąb BPN.

Widok ze ścieżki edukacyjnej TOE "Kładka" - kładki z Podlasia
Widok ze ścieżki edukacyjnej TOE „Kładka”

Na trasie znajduje się kilka przystanków z tablicami informacyjnymi. Możecie poczytać o unikatowej w skali kraju biebrzańskiej faunie i florze. Na ścieżce jest kilka tarasów obserwacyjnych z ławkami, a także wieża widokowa, z której możecie zobaczyć wieże kościoła w Goniądzu i wcześniej wspomniane obiekty militarne Fortu II Twierdzy Osowiec.

Obiekty militarne Fortu II Twierdzy Osowiec - Biebrzański Park Narodowy
Obiekty militarne Fortu II Twierdzy Osowiec – Biebrzański Park Narodowy

Śmiało kontynuujcie spacer, gdy kładka się skończy. Warto poświęcić na te tereny znacznie więcej niż godzinę.

Obiekty militarne w Biebrzańskim Parku Narodowym - trasa edukacyjna Kładka - kładki podlaskie
Obiekty militarne w Biebrzańskim Parku Narodowym

Warto zapoznać się z pozostałymi ścieżkami edukacyjnymi na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Może uda wam się odwiedzić kilka miejsc jednego dnia.

Pamiętajcie, że na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego obowiązują bilety wstępu.

Inne atrakcje w okolicy kładki koło Osowca

Twierdza Osowiec

To niesamowity obiekt militarny, który nigdy nie został zdobyty! Twierdza odegrała dużą rolę w trakcie I wojny światowej. Na jej terenie zaciekle broniły się rosyjskie wojska. Obecnie na terenie Fortu Centralnego (Fortu I) znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec. Warto dokładnie zapoznać się z regulaminem zwiedzania muzeum, a także dobrze zaplanować tę wizytę. Ze względu na to, że muzeum znajduje się na obszarze jednostki Wojska Polskiego, można je zwiedzać wyłącznie w grupie z przewodnikiem.

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie

Muzeum Mleka to stosunkowo nowe muzeum w regionie. Jest interaktywną placówką pełną atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Muszę przyznać, że naprawdę dobrze się tam bawiłam, a przy tym poszerzyłam znacznie swoją wiedzę o mleku, jego historii, produkcji czy przetwórstwie.

Muzeum Mleka w Grajewie

Kładka w Puszczy Knyszyńskiej

Kładka w Rezerwacie Przyrody Krzemianka (kładka na trasie Białystok-Augustów)

Informacje praktyczne o Kładce w Rezerwacie Przyrody Krzemianka

Na miejsce najłatwiej dojedziecie samochodem. Wystarczy wyruszyć trasą z Białegostoku w stronę Augustowa (E67) i za Rybnikami kierować się po znakach do leśnego parkingu, od którego zaczyna się ścieżka. Parking znajduje się po lewej stronie jadąc w kierunku Augustowa.

Cała trasa dydaktyczna ma około 1 km długości. Szlak prowadzi przez tereny źródliskowe, gdzie bierze swój początek rzeka Krzemianka. Wzdłuż drogi poustawiane są tablice informacyjne. Ciekawą atrakcją jest skansen pszczelarski z odnowionymi w 2008 roku barciami, który mijacie po drodze. Na szlaku zostały zbudowane miejsca do odpoczynku lub, by w spokoju podziwiać przyrodę. Trasa rozpoczyna się i kończy w tym samym miejscu.

Inne atrakcje w okolicy kładki w Rezerwacie Przyrody Krzemianka

Korycin – stolica polskiej truskawki

Kierując się dalej trasą w stronę Augustowa, dojedziecie do Korycina. To tylko 15 minut drogi od rezerwatu. Na miejscu znajdziecie sporo atrakcji, m.in. miejską plażę wraz z pełną infrastrukturą, piękny Kościół Rzymskokatolicki pw. Znalezienia i Podwyższenia Krzyża Świętego z parkiem, a także Pomnik Truskawki. Co ciekawe, w Parku Plebańskim również znajduje się drewniana kładka! Prowadzi ona do Świętego Źródła. Więcej o atrakcjach Korycina przeczytacie tutaj.

Krzysztof Kundzicz / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) - wiatrak w Korycinie
Wiatrak w Korycinie – aut. Krzysztof Kundzicz / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Korycin słynie z dwóch lokalnych produktów – truskawek oraz serów korycińskich. Warto spróbować ich na miejscu lub zakupić lokalnie i zabrać do domu. Co roku, w czerwcu,  w Korycinie odbywają się Ogólnopolskie Dni Truskawki. To prawdziwe święto wszystkich, którzy kochają te owoce!


Jeżeli spodobał ci się artykuł, polub go lub udostępnij! Zapraszam Cię również do śledzenia moich blogowych poczynań na Facebooku i Instagramie 🙂 Uwielbiam kontakt z czytelnikami, więc śmiało pisz do mnie tutaj lub na adres: [email protected]

Czytaj także:

TOP 10 atrakcji Podlasia

Pisane obrazy – Muzeum Ikon w Supraślu

Kuchnia tatarska u Alika – Suwałki

Inne kładki na Podlasiu: http://podlaskie.travel/20-cm-nad-ziemia-podlaskie-kladki/