Już od progu Muzeum Ikon w Supraślu możemy poczuć się mistycznie…. Przekraczając go przenosimy się do świata, w którym tradycja doskonale łączy się z nowoczesnością.

Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Ikon w Supraślu – zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum Ikon warto zaplanować z wyprzedzeniem, czyli zarezerwować wizytę na konkretną godzinę. Grupy z przewodnikiem wyruszają co pół godziny, ale pierwszeństwo mają osoby wpisane na listę rezerwacyjną. Warto zadzwonić wcześniej na miejsce, żeby długo nie czekać w kolejce. Pamiętajcie, że w czwartki możecie zwiedzić muzeum za darmo! W pozostałe dni obowiązuje opłata: bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 6 zł.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU – Ekspozycje

W Muzeum Ikon znajduje się kilka stałych ekspozycji. Pierwsza sala przypomina wyglądem katakumby rzymskie i poświęcona jest ikonom kanonicznym. Dowiecie się tu, skąd pochodzą zasady tworzenia ikon, a także jak powinno się je odczytywać. Następne sale poświęcone są, m.in. ikonom Chrystusa, Matki Bożej, a także wizerunkom świętych. Jedna z wystaw nawiązuje do wnętrza cerkwi, czyli świątyni prawosławnej. Najważniejszą salą jest ostatnia, w której zaprezentowane są unikatowe freski z XVI wieku. Zdobiły one ściany cerkwi Zwiastowania NMP. Monaster supraski, bo tak inaczej nazywano tę świątynię, został w 1944 r. wysadzony w powietrze. Na szczęście, część malowideł udało się uratować i są one dostępne dla zwiedzających.

Muzeum Ikon w Supraślu

Bardzo ważnym elementem zwiedzania Muzeum Ikon jest muzyka chóralna. Rozbrzmiewa ona mocno za każdym razem, gdy przechodzi się z przewodnikiem do kolejnej sali, by następnie powoli wyciszyć się i towarzyszyć opowieściom o ikonach w tle.

Muzeum Ikon w Supraślu – pisanie ikon

Zapamiętałam ze swojego zwiedzania jedną, bardzo ważną informację, że na wartość ikony składa się nie tylko element artystyczny, ale przede wszystkim teologiczny. Można powiedzieć, że ikonograf zawiera w ikonie słowo Boże, zapisuje je w formie graficznej, stąd wzięło się stwierdzenie, że ikony się pisze, a nie maluje. Takie rozwiązanie było bardzo ważne w czasach, gdy wielu wiernych było niepiśmiennych i nie potrafiło czytać. Dzisiaj, choć czasy się zmieniły i większość społeczeństwa biegle pisze i czyta, ikony nadal tworzone są zgodnie z dawnymi zasadami. W muzeum dostępny jest bardzo ciekawy film o ich pisaniu.

Muzeum Ikon w Supraślu

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU – dojazd

Muzeum Ikon znajduje się w Supraślu, około 15 km od Białegostoku. Można tu dojechać samochodem, autobusem albo rowerem! Prawie cała trasa ze stolicy województwa podlaskiego do Supraśla jest dostosowana pod rowerzystów. Szlak ten jest jednym z najpopularniejszych i korzysta z niego wielu wielbicieli jednośladów.

Po dotarciu do Supraśla, kierujcie się w stronę monasteru. Muzeum Ikon ma siedzibę w siedemnastowiecznym Pałacu Archimandrytów, jednej z części zabudowań klasztornych. Wejście znajduje się od strony ulicy Arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego. Zaraz obok kolejnej atrakcji Supraśla – Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, którą opisałam tutaj.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum Ikon w Supraślu.

Czytaj także:

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Zamek w Tykocinie 

Muzeum Ikon w Supraślu