Na weekend zagnało mnie do Białowieży. Pewnie myślicie, że to strasznie daleko i w ogóle po co tam jechać? Są co najmniej trzy powody, by odwiedzić to miejsce choć raz!

DSC06101

NATURA

Białowieża to duża wieś położona w województwie podlaskim, która jest jednocześnie główną siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego. Park Narodowy jest natomiast częścią ogromnej Puszczy Białowieskiej, której teren dzieli granica polsko-białoruska. W rękach Polski znajduje się 41% jej powierzchni.

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej. W praktyce oznacza to, że teren ten jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie i z pewnością jest to jednocześnie – cytuję za stroną BPN – „ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych”.

DSC06097

Rezerwat Pokazowy Żubrów jest jedną z części Białowieskiego Parku Narodowego. Jego obszar został wytyczony niedaleko Białowieży. Wejście znajduje się 3 km od wsi, jadąc w kierunku Hajnówki. Jeżeli nie będziecie mieć szczęścia i nie zobaczycie żubra w lesie albo chcecie mieć pewność, że zobaczycie najważniejszych przedstawicieli Puszczy Białowieskiej, to proponuję wybrać się do Rezerwatu Pokazowego.

Na miejscu zobaczycie, m.in. jelenie, łosie, sarny i dziki, ale przede wszystkim największego ssaka lądowego Europy jakim jest żubr. Niezwykłą atrakcją jest również obserwowanie watahy wilków, a także Żubronia (mieszanki żubra i krowy). Teren Rezerwatu Pokazowego Żubrów obchodzi się w około godzinę. Jest to dobre miejsce na spacer, ale przede wszystkim, by pokazać dzieciom zwierzęta, których jest coraz mniej w Europie. W Puszczy Białowieskiej żyje obecnie na wolności największa populacja żubrów na świecie!

DSC06109

Wstęp do rezerwatu kosztuje 5 zł (bilet ulgowy) i 9 zł (bilet normalny). Zwiedzanie odbywa się w godzinach od 9.00 do 17.00 w sezonie (od 15 kwietnia do 15 października) i od 8.00 do 16.00 poza sezonem.

Jesteście ciekawi pozostałych powodów? Zapraszam do śledzenia bloga 🙂

Więcej informacji: http://bpn.com.pl/

Inne ciekawe miejsca na Podlasiu:

Kładki między Śliwnem a Waniewem 
Tatarska przygoda – Kruszyniany

DSC06104DSC06099DSC06106