Hotel 1231 – Cykl Gościnne Zabytki – Polska

Gościnne Zabytki z reguły stoją poza ośrodkami miejskimi. Hotel 1231 jest wyjątkiem, ponieważ zajmuje zabytkowy budynek w centrum tętniącego życiem Torunia.

Hotel 1231 – Cykl Gościnne Zabytki

Na Starówkę dostaniecie się z hotelu w 5 minut, podobny czas potrzebny wam będzie, żeby dotrzeć do Bulwaru Filadelfijskiego nad Wisłą. Właściwie wszędzie jest stąd blisko, również do mojej ulubionej kreolskiej Restauracji Luizjana :)

Hotel 1231 – Cykl Gościnne Zabytki

Hotel 1231 położony jest pośród malowniczych ruin Zamku Krzyżackiego w Starym Młynie, pochodzącym z XIII wieku. Budynek opływa Struga Toruńska, z którą związana jest legenda o latającym smoku.

Ponoć w 1746 roku mistrz ciesielski Johann Georg Hieronimi i żona miejskiego żołnierza Kataharina Storchin zaświadczyli, że widzieli latającego zwierza. Smok miał mieć 2 metry długości i potrafił pływać. Świadkowie zobaczyli go właśnie przy Strudze Toruńskiej w rejonie Przedzamcza, a następnie obydwoje przyznali, że poleciał on w kierunku ruin zamku krzyżackiego. Więcej nikt smoka nie widział albo się do tego nie przyznał, ale żeby upamiętnić to wydarzenie miasto postawiło rzeźbę latającej „bestii” nad Strugą.

Latający smok - Toruń

Możecie ją zobaczyć, kierując się lekko na prawo po wyjściu z hotelu. Najlepiej jak przejdziecie pod ceglaną „bramą” i skierujecie się w stronę Starówki. Zanim jednak wyruszycie do miasta, obejrzycie swój hotel. To budynek historyczny, który otoczony jest bardzo dużą ilością zieleni. Z prawej strony budynku, patrząc na jego front, znajduje się restauracja, w której serwowane jest śniadanie w formie bufetu (w cenie noclegu). Warto, o ile dopisze pogoda, zjeść na zewnątrz. Stoliki są wystawione w ogrodzie, w cieniu ceglanej, zabytkowej wieży.

Pamiętajcie, że do śniadania możecie zamówić na życzenie omlet lub jajecznicę. Próbowałam wersji słodkiej omletu i polecam go wam gorąco! Bardzo smaczne jest również pieczywo, które wypiekane jest na miejscu.

Śniadanie w Toruniu

Po śniadaniu wyjdźcie na spacer. Toruńska Starówka jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Układ średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia od ponad 700 lat pozostaje niezmieniony. Znajduje się tam kilkaset gotyckich zabytków, wśród których są, m.in. Krzywa Wieża czy Ratusz Miejski.

Whiskey Bar - Hotel 1231

Wieczorem, po zwiedzaniu, możecie odpocząć w hotelowym Whiskey Barze, który znajduje się tuż obok restauracji. Imponująca jest ilość alkoholu tam serwowanego. Fani tego trunku będą zadowoleni.

Czy byliście w Toruniu? Jak wam się podobała Starówka? Odwiedziliście Żywe Muzeum Piernika? Napiszcie, czy waszym zdaniem warto tam pojechać!

Inne atrakcje w Toruniu: Żywe Muzeum Piernika 

Poznaj inne Gościnne Zabytki:

Pałac Alexandrów
Talaria Ladies SPA

Śniadanie w Hotel 1231

Hotel 1231

Hotel 1231

 • http://zamiedzaidalej.blogspot.com Za miedzą i dalej

  Ciekawy projekt ze zwiedzaniem hoteli 😉 w Toruniu byłem dosyć dawno, może czas odświeżyć wspomnienia? :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję :) Niby zwykłe hotele, a okazuje się, że mają czasem dużo ciekawszą historię niż niejeden zabytek.

 • http://planetkiwiblog.com Monika Pawłowska-Radzimierska

  W Toruniu była tysiąc lat temu niestety :) Może wkrótce się wybiorę ! A polecany Hotel jest ciekawy, ale ja zdecydowanie wolę miejsca bardziej kameralne 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Rozumiem, ten hotel jest dosyć duży jak na Gościnne Zabytki, ja też wolę mniejsze, butikowe pałace, ale one z kolei mają taką wadę, że często stoją poza miastami. Skoro byłaś w Toruniu tak dawno, to koniecznie musisz wrócić i sobie odświeżyć to miasto. :)

 • malaiduzywpodrozy

  W Toruniu nie byliśmy, tak więc warto pomyśleć o zwiedzaniu. Fajnie, że takie ciekawe miejsca przeżywają drugie życie.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo fajnie! Jestem zwolenniczką inwestowania w piękne, polskie dworki i zamki. A co do Torunia, to warto tam podjechać z kilku względów, m.in podróżniczych, ale i kulinarnych!

 • Tomek Pierzchała

  Spoko ta historia o smoku. :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Cieszę się, że się spodobała.

 • sekulada.com

  Byłem jakiś czas temu w Toruniu, ale przysięgam, że smoka nie było :) Ciekawa historia, nigdy o niej nie słyszałem :) Muzeum piernika widziałem tylko z daleka, ale miasto piękne!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Może to i lepiej, że nie spotkałeś smoka? 😉 Jeszcze by cię zjadł zamiast pierników 😉

 • Pingback: Pałac Mierzęcin - Cykl Gościnne Zabytki – PolskaPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Herbarium Hotel & SPA – Cykl Gościnne Zabytki – PolskaPodróże od Kuchni()