Książki to magiczne przedmioty, które potrafią przenieść nas w tajemnicze krainy, wciągnąć i trzymać aż do ostatniej strony. Podobnie jest z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu. Część historii tam opowiedzianej pozostaje w człowieku na zawsze.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa – Supraśl

Podobno książkę poznaje się po okładce, ale nie dajcie się zwieść. Skromne wejście do muzeum to tylko wstęp do wspaniałej opowieści pasjonatów drukarstwa. Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa ma swoją siedzibę w klasztorze supraskim, a wejście do niego znajduje się przy ulicy Arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Miejsce to od wielu wieków związane było z rozwojem druku. Znajdowała się tu biblioteka z pokaźnym zbiorem rękopisów i ksiąg, a także drukarnia, w której pierwszą całą książkę – Żytie prepodobnogo otca naszego wielikogo Onyfrija carewicza perskogo – wydrukowano w 1696 roku. W XVIII wieku, za czasów archimandryty* Leona Kiszki powstała w Supraślu papiernia, jeżeli wierzyć Wikipedii, jedna z pierwszych w Wielkim Księstwie Litewskim. „Druki osiągały dziesięciotysięczne nakłady. Realizowano zamówienia Kościoła unickiego, ale i pracowano na potrzeby innych. W drukarni supraskiej wyszło łącznie 350 tytułów, w tym 100 cyrylicą. Co trzeci był książką świecką.”¹ Drukarnia zakończyła swoją pracę na początku XIX wieku, gdy została przeniesiona do Białegostoku.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Nowy rozdział tej historii rozpoczyna się w 2014 roku, gdy otwarto Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Wystawa obejmuje dwie sale, które pełne są maszyn introligatorskich i poligraficznych. Opowieść snuta jest przez pasjonatów, którzy z zapałem opowiadają o powstaniu druku i jego rozwoju. W książkach jest jedno ograniczenie – nie można rzeczy, o których czytamy dotknąć, a w tym muzeum jest to możliwe!

Jak zrobić kartkę papieru? - Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy zanurzamy ręce w pulpie papierniczej. Jesteście ciekawi co to? To mieszanka zmielonych szmat bawełnianych lub lnianych, którą rozcieńcza się w wodzie. Za pomocą sita czerpiemy zawiesinę, która następnie po odsączeniu wody i wysuszeniu staje się… kartką papieru! To nie jedyna atrakcja! Na miejscu możecie również odbić swoje zakładki do książek albo uczestniczyć w drukowaniu strony za pomocą prasy drukarskiej 😉 To zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Litery czy klocki? - Jak zrobić kartkę papieru? - Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Jestem przekonana, że Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa wciągnie was jak najlepsza powieść. Jak książka, którą czyta się od deski do deski. A przy okazji, czy wiecie skąd wzięło się to powiedzenie? Kiedyś okładki książek były robione z cienkich desek, więc dosłownie czytało się powieści od deski do deski. Proste, prawda? 🙂

*Archimandria – określenie zespołu monasterów, nad którymi władzę sprawuje archimandryta.

¹cytat z oficjalnej strony Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu

Więcej informacji o muzeum znajdziecie tu: http://www.muzeumdruku.pl/

Polecam również film CZAS NIEDAWNO PRZESZŁY: SUPRASKIE STARODRUKI zrealizowany przez TVP 3 Białystok: 

http://bialystok.tvp.pl/22333425/supraskie-starodruki

Czytaj także:

Kładki Śliwno-Waniewo

Zamek w Tykocinie

 Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa - podpis