Zaczarowany papier… – Supraśl

Książki to magiczne przedmioty, które potrafią przenieść nas w tajemnicze krainy, wciągnąć i trzymać aż do ostatniej strony. Podobnie jest z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu. Część historii tam opowiedzianej pozostaje w człowieku na zawsze.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa – Supraśl

Podobno książkę poznaje się po okładce, ale nie dajcie się zwieść. Skromne wejście do muzeum to tylko wstęp do wspaniałej opowieści pasjonatów drukarstwa. Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa ma swoją siedzibę w klasztorze supraskim, a wejście do niego znajduje się przy ulicy Arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Miejsce to od wielu wieków związane było z rozwojem druku. Znajdowała się tu biblioteka z pokaźnym zbiorem rękopisów i ksiąg, a także drukarnia, w której pierwszą całą książkę – Żytie prepodobnogo otca naszego wielikogo Onyfrija carewicza perskogo – wydrukowano w 1696 roku. W XVIII wieku, za czasów archimandryty* Leona Kiszki powstała w Supraślu papiernia, jeżeli wierzyć Wikipedii, jedna z pierwszych w Wielkim Księstwie Litewskim. „Druki osiągały dziesięciotysięczne nakłady. Realizowano zamówienia Kościoła unickiego, ale i pracowano na potrzeby innych. W drukarni supraskiej wyszło łącznie 350 tytułów, w tym 100 cyrylicą. Co trzeci był książką świecką.”¹ Drukarnia zakończyła swoją pracę na początku XIX wieku, gdy została przeniesiona do Białegostoku.

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Nowy rozdział tej historii rozpoczyna się w 2014 roku, gdy otwarto Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Wystawa obejmuje dwie sale, które pełne są maszyn introligatorskich i poligraficznych. Opowieść snuta jest przez pasjonatów, którzy z zapałem opowiadają o powstaniu druku i jego rozwoju. W książkach jest jedno ograniczenie – nie można rzeczy, o których czytamy dotknąć, a w tym muzeum jest to możliwe!

Jak zrobić kartkę papieru? - Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy zanurzamy ręce w pulpie papierniczej. Jesteście ciekawi co to? To mieszanka zmielonych szmat bawełnianych lub lnianych, którą rozcieńcza się w wodzie. Za pomocą sita czerpiemy zawiesinę, która następnie po odsączeniu wody i wysuszeniu staje się… kartką papieru! To nie jedyna atrakcja! Na miejscu możecie również odbić swoje zakładki do książek albo uczestniczyć w drukowaniu strony za pomocą prasy drukarskiej 😉 To zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Litery czy klocki? - Jak zrobić kartkę papieru? - Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Jestem przekonana, że Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa wciągnie was jak najlepsza powieść. Jak książka, którą czyta się od deski do deski. A przy okazji, czy wiecie skąd wzięło się to powiedzenie? Kiedyś okładki książek były robione z cienkich desek, więc dosłownie czytało się powieści od deski do deski. Proste, prawda? :)

*Archimandria – określenie zespołu monasterów, nad którymi władzę sprawuje archimandryta.

¹cytat z oficjalnej strony Monasteru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu

Więcej informacji o muzeum znajdziecie tu: http://www.muzeumdruku.pl/

Polecam również film CZAS NIEDAWNO PRZESZŁY: SUPRASKIE STARODRUKI zrealizowany przez TVP 3 Białystok: 

http://bialystok.tvp.pl/22333425/supraskie-starodruki

Czytaj także:

Kładki Śliwno-Waniewo

Zamek w Tykocinie

 Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa - podpis

 • http://www.messbyus.com Bogusia Probierz

  Wspaniałe miejsce pełne historii. Niewyobrażalne jest ile musiało zejść czasu kiedyś na stworzenie jednej książki w taki sposób. Pod wrażeniem :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Wspaniałą wartość miała dzięki temu ta książka. Podziwiam pracę jaką wykonywali wszyscy rzemieślnicy pracujący w drukarniach. Dobrze, że są miejsca, które pokazują jak ciężka, ale i ciekawa była praca takich osób.

 • Basia || Podróże Hani

  Uwielbiam takie miejsca. W dzieciństwie byłam zachwycona czerpanym papierem z Kłodzka, a niedawno odkryłam Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, tam też można samemu co nieco wydrukować tradycyjnymi metodami

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Nie byłam jeszcze ani w Cieszynie, ani Kłodzku na zwiedzaniu, tylko przejazdem, ale mam nadzieję, że wkrótce tam zawitam! Szczególnie do Cieszyna na zjazd blogerów podróżniczych :)

 • Anna Tytkowska

  Dzięki za ciekawy tekst i linkowe załączniki.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Cieszę się, że ci się podoba :) Zostań u mnie na dłużej! :)

 • http://nakreceni.in/ NAKRĘCENI.IN

  Niezłe z tym czytaniem „od deski do deski”, nigdy się nad tym nie zastanawiałem!
  Wpadnę tam kiedyś zabawić się w drukowanie książek:)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Koniecznie! Musisz też dać znać czy ci się podobało :) A „od deski do deski” mnie też zaskoczyło, uwielbiam takie ciekawostki!

 • http://tatamitatami.pl/ Ania

  Niesamowite, bardzo ciekawe miejsce! Ale to była robota, wydrukować takimi metodami książkę. Dzięki za wyjaśnienie powiedzenia od deski do deski 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Nie ma sprawy! Polecam się na przyszłość :)

 • http://www.mywanderlust.pl/ kami

  mam nadzieję, że w tym roku w końcu uda mi się odwiedzić Supraśl, bo planuję od dłuższego czasu. Wtedy to muzeum obowiązkowo zaliczę, nawet nie wiedziałam, że tam sie taka perełka znajduje! Dzięki za podpowiedź!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Proszę bardzo :) Wszyscy kojarzą Supraśl z Muzeum Ikon (napiszę o nim niedługo), a Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa podobało mi się bardziej, choć nie jest takie nowoczesne 😉 Jestem ciekawa twoich wrażeń :)

 • http://www.pozornie-zalezna.blog.pl/ Zależna

  O proszę, a tu w Supraśli nie byłam. W muzeum drukarstwa byłam w Cieszynie, Krakowie no i w najlepszym na świecie – w Antwerpii. Cudo, bardzo Ci polecam!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dzięki! Szkoda, że wcześniej nie wiedziałam o Antwerpii, bo byłam tam w tamtym roku. Miasto mi się bardzo nie podobało, ale może muzeum zmieniłoby to wrażenie. PS Supraśl to rodzaj męski, dlatego „nie byłam w Supraślu” – to tak na przyszłość :)

 • Pingback: Pisane obrazy - Muzeum Ikon w Supraślu - Podróże od KuchniPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Užupio Res Publika, czyli Republika Zarzecza w Wilnie – LitwaPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Tejsza - kuchnia żydowska w Tykocinie - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()