Poznań może się pochwalić naprawdę miłym miejscem. Usiądziecie tam przy wspólnym stole i odpoczniecie patrząc na najpiękniejszy mural w Polsce!

Mural naprzeciwko Hotelu Śródka w Poznaniu

Hotel Śródka i restauracja Wspólny Stół – duet idealny

Przyjechałam do Poznania na targi turystyczne i choć miałam wracać zaraz po nich, zmieniłam zdanie i zostałam dłużej na miejscu. Skusiła mnie możliwość odwiedzenia Rogalowego Muzeum Poznania, ale również poznania historii Hotelu Śródka i konceptu restauracji Wspólny Stół.

Zarówno hotel jak i restauracja mają swoje siedziby na Śródce w kamienicy z 1906 roku! Śródka to zapomniana część Poznania, która od jakiegoś czasu odzyskuje swój dawny blask. Cała historia tego osiedla jest tak ciekawa, że z pewnością opiszę ją w odrębnym artykule, ale dzisiaj skupię się wyłącznie na wspomnianej kamienicy.

Hotel Śródka

Hotel Śródka

Warunkiem powstania hotelu było przeprowadzenie badań archeologicznych na jego działce. Nowi właściciele ziemi zgodzili się na takie rozwiązanie i bardzo dobrze, bo wykopaliska okazały się bardzo owocne! Na miejscu znaleziono, m.in. szkielety z IX wieku, jedwabny kosmyk, prawdopodobnie z Chin i monetę cesarską z czasów Bizancjum! Najważniejsze jest ostatnie znalezisko, ponieważ jest to unikat na skalę Polski. Hotel Śródka jeszcze nie powstał, a już stał się sławny 😉

Hotel Śródka - Poznań

Po zakończonych badaniach rozpoczęto odbudowę kamienicy. Otwarcie butikowego hotelu nastąpiło w 2015 roku. W tym samym roku powstał na Śródce wspaniały, trójwymiarowy mural, który stał się jedną z najpopularniejszych atrakcji Poznania. Dodajcie jeszcze do tego bardzo duże, wygodne łóżka hotelowe, miłą obsługę, pyszne jedzenie i macie sukces murowany. Hotel Śródka wkroczył na miejski teren w dobrym momencie i wróżę mu świetlaną przyszłość.

Wspólny Stół - przemiła obsługa

Restauracja Wspólny Stół

A co do jedzenia, to dba o nie Wspólny Stół! Sam koncept tego miejsca jest unikatowy jak wspomniana wcześniej moneta bizantyjska. Restauracja jest prowadzona przez spółdzielnię socjalną i pracują w niej osoby doświadczone życiowo, profesjonalni kucharze i młodzi, np. studenci. Zasada jest prosta, żeby stworzyć miejsce, poprzez które pomoże się osobom doświadczonym przez los.  Restauracja Wspólny Stół ma być socjalna i nowoczesna w jednym. Ma pomagać i dawać radość wszystkim: pracownikom, ale również jej klientom.

Wspólny Stół - dębowy stół

Cechą charakterystyczną tego miejsca jest duży, drewniany stół stojący na środku, przy którym mogą wspólnie usiąść do posiłku nieznające się osoby. „Chcieliśmy połączyć różne środowiska, stworzyć atmosferę rozmowy i zabawy, taką Wigilię non stop. – powiedziała nam Marysia Sadowska, która prowadzi Wspólny Stół z ramienia Fundacji Barka.

Wspólny Stół - łosoś

A jest do czego usiąść, bo kuchnia prowadzona jest wybornie! Możecie spróbować tu dań polskich w podkręconym wydaniu, tzn. ser kozi podawany jest na chałce z mnóstwem warzyw, a burger może być wypełniony kaczką. Do tego restauracja prowadzi własne wypieki, a w planach jest również sprzedaż przetworów. Od 2000 roku Fundacja Barka ma gospodarstwo, z którego część produktów trafia do Wspólnego Stołu! Jest to farma ekologiczna, więc macie pewność, że zjecie zdrowo 🙂

Czujecie się zachęceni do przybycia? Oto adres: ul. Śródka 6, Poznań

Czytaj także:

Dark Restaurant Poznań

Browar Lecha

Więcej informacji: http://www.hotelsrodka.pl/ i https://www.facebook.com/restauracjawspolnystol

Wspólny Stół - golonka Wspólny Stół - wystrój restauracji Hotel Śródka - wystrój wnętrz