Ramadan na przykładzie Dubaju – ZEA

Pobyt w kraju muzułmańskim, w którym trwa właśnie ramadan może być bardzo uciążliwy dla turysty. Warto dobrze przygotować się na ten czas.

Dubai Marina - krajobraz Dubaju ;)

Co to ramadan? Jakie zasady obowiązują mnie w kraju muzułmańskim*?

Ramadan to święty miesiąc według kalendarza muzułmańskiego. Jest to czas postu, który obowiązuje prawie wszystkich wyznawców islamu z kilkoma wyjątkami, o których napiszę niżej. Ramadan trwa około 30 dni, a jego daty są ruchome, np. w 2014 roku  post trwał od 28 czerwca do 27 lipca, zaś w 2018 roku zacznie się 16 maja i skończy 14 czerwca. Dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia ramadanu są ustalane zgodnie z obserwacją faz księżyca, dlatego mogą się nieznacznie różnić od podanych powyżej na 2018 rok. Zasady ramadanu obowiązują również turystów przebywających w krajach muzułmańskich i mogą być one egzekwowane mniej lub bardziej w zależności od stopnia radykalizacji danego państwa. Bardzo ważne jest zapoznanie się w dokładnymi zasadami obowiązującymi w ramadanie w kraju pobytu, ponieważ kary za nieprzestrzeganie reguł postu mogą być bardzo dotkliwe, np. grzywna lub areszt.

Kogo dotyczy ramadan?

Muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca i w tym czasie obowiązuje ich bezwzględny zakaz spożywania posiłków, picia napojów, palenia tytoniu, uprawiania seksu czy używania kosmetyków. Zasady ramadanu nie obowiązują, m.in. dzieci do 10. roku życia, kobiet ciężarnych czy karmiących matek, a także osób podróżujących dłużej niż 3 dni…, ale nie oznacza to, że grupy te mogą publicznie jeść lub pić w czasie ramadanu! Rozróżnić należy możliwość odstąpienia od postu w domu, a działanie zgodnie z nim w strefie publicznej. To samo dotyczy turystów. Głodni podróżni mogą zjeść posiłek w domu, ale nie wolno im jeść  i pić w przestrzeni publicznej.

My, zmęczeni po spacerze po Dubaju...

Kiedy można jeść i pić w ramadanie?

Suhur

Jest to ostatni posiłek przed pierwszym wezwaniem do modlitwy przed wschodem słońca. Wiele hoteli dostosowuje się do ramadanu i przygotowuje dla gości specjalne bufety śniadaniowe, a także ułatwia im możliwość tradycyjnych aktywności porannych przed godzinami normalnej, regularnej pracy. Po suhurze następuje czas poszczenia i trwa on do iftaru.

Iftar w hotelu Emirates Palace

Iftar

Muzułmanie kończą post po zachodzie słońca, w czasie kolacji zwanej iftar. Jest to posiłek bardzo obfity, podczas którego można jeść i pić do woli. Spożywany jest głównie w dużych grupach, z rodziną lub przyjaciółmi. Po zachodzie słońca, a do czasu ostatniej wieczornej modlitwy muzułmanie starają się jeść jedynie suszone owoce, np. daktyle czy morele i pić soki. Po modlitwie na stołach pojawiają się pełne półmiski jedzenia i zaczyna się uczta.

Oferta hotelowa dotycząca iftarów jest bardzo szeroka! Kolacja ta jest uważana za bardzo społeczną, chętnie spożywaną w dużym gronie, a więc mogą w niej wziąć udział również wyznawcy innych religii. Wiele rodzin muzułmańskich spożywa w trakcie ramadanu kolacje poza domem, w restauracji lub hotelu. Jest to atrakcyjna opcja również dla turystów, którzy mogą wziąć udział w tradycyjnej aktywności muzułmanów. Osobiście, o mały włos, a wzięłabym udział w iftarze w jednym z najpopularniejszych hoteli w Abu Dhabi, ale niestety brak transportu powrotnego mnie przed tym powstrzymał.

Czy istnieją miejsca, gdzie  w czasie ramadanu można jeść i pić?

Tak! W turystycznych kurortach zdarza się, że niektóre restauracje, bary czy kawiarnie są otwarte w czasie ramadanu. Wejście do takich miejsc jest zasłonięte, by nie kusić poszczących muzułmanów. Większości gastronomicznych placówek jest jednak zamknięta, dotyczy to również popularnych „sieciówek” typu McDonald’s  czy IHOP. Zapomnijcie o lokalach z jedzeniem w galeriach handlowych, tam również wszystkie restauracje są nieczynne. Radzę przed wyjściem z domu dobrze się najeść, ponieważ może się zdarzyć, że nigdzie nie znajdziecie otwartego punktu gastronomicznego. Pamiętajcie, że spożywanie posiłków w miejscu publicznym jest kategorycznie zabronione w ramadanie. Posilać się można jedynie w zamkniętym pomieszczeniu.

Wejście do kawiarni zakryte w czasie ramadanu - Dubaj

Dużo łatwiej uda wam się napić wody, choć należy pamiętać, że jest to dosyć ryzykowne zachowanie w trakcie ramadanu. Odradzam kategorycznie picie jakichkolwiek napojów w miejscach publicznych, ponieważ może się to skończyć reprymendą od policji lub nawet grzywną. Najlepiej zapytać o możliwość napicia się wody taksówkarza w trakcie kursu lub skorzystać z przejazdu windą i łyknąć trochę napoju między piętrami.

Nie zapominajcie, że mówimy o krajach, w których średnia temperatura powietrza jest dużo wyższa od polskiej. Nawadnianie się jest wskazane, ale poza wzrokiem mieszkańców danego państwa.

Jak powinniście się ubierać w czasie ramadanu?

W trakcie postu muzułmanów obowiązuje, zarówno mężczyzn jak i kobiety, strój skromny. Oznacza to, że również turyści powinni pamiętać o stosownym stroju. Należy unikać obcisłych, krótkich spodni i sukienek czy spódnic, a także pamiętać o zakrywaniu ramion.

Iftar, na którym nie mogliśmy zostać w hotelu Emirates Palace w Abu Dhabi

O czym musicie pamiętać w trakcie ramadanu?

To może wydawać się zabawne, ale poradnik, który dostałam w trakcie ramadanu w Dubaju zwraca uwagę na szczególną ostrożność na drogach. Poszczący muzułmanie spieszą się na iftary, a także mogą być nerwowi ze względu na surowy post, co oznacza większe niebezpieczeństwo na drogach. Kierowcy mogą być zwyczajnie w świecie głodni i zdecydowanie bardziej impulsywni. Nie należy w trakcie trwania postu nadmiernie używać klaksonu, a także słuchać głośno muzyki w samochodzie.

W ramadanie można słuchać muzyki, ale cicho. Wskazane jest używanie słuchawek i powstrzymywanie się od ogólnie rozumianego naruszania ciszy nocnej.

Co ma wspólnego dobroczynność z ramadanem?

Bardzo dużo! W trakcie postu muzułmanie wspierają charytatywnie fundacje, biorą udział w dobroczynnych zbiórkach, itp. Dzielenie się majątkiem z biedniejszymi to jedna z zasad ramadanu, zwana zakatem. Obowiązkiem każdego muzułmanina jest oddanie nadwyżki indywidualnego majątku do podziału pomiędzy członków wspólnoty muzułmańskiej (około 2,5% rocznego dochodu). W ramadanie dobroczynność jest z wielu powodów zdecydowanie nasilona, m.in. wyznawców islamu zachęca się do czynienia dobra poprzez karmienie biedniejszych osób czy kupowanie im odzieży i obuwia. Również wyznawcy innych religii mogą wziąć udział w charytatywnych zbiórkach.

Co można robić w ramadanie w nocy?

Najlepiej wybrać się na iftar, ponieważ większość miejsc gastronomicznych oferuje tę usługę. Kluby są w ramadanie zamknięte, podobnie jak puby. Ogólnie miasta w trakcie postu są wyciszone, spożywanie alkoholu jest w większości miejsc zakazane. Wyjątki się zdarzają. Mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że restauracja At.Mosphere na Burj Khalifa po określonej godzinie (w moim przypadku była to 20.00) oferuje klientom drinki z alkoholem. Wcześniej mogłam tam zamówić jedynie deser lub napój bezalkoholowy.

Restauracja At.Mosphere w Dubaju - alkohol zasłonięty w czasie ramadanu

Plusy ramadanu dla turystów… Tak, są plusy ramadanu!

Pierwsza zaleta ramadanu

W ramadanie muzułmanie z reguły przebywają w domach, ponieważ poszczą i nie pracują. Oznacza to, że miasta pustoszeją, a otwarte atrakcje turystyczne są puste. W taki sposób udało mi się wejść do Świata Ferrari w Abu Dhabi bez kolejki i mogłam korzystać ze wszystkich szybkich kolejek i rollercoasterów kilka razy z rzędu. Normalnie stoi się tam do każdej atrakcji po kilkanaście minut, więc zyskałam naprawdę dużo czasu i energii na zabawę w innych częściach parku rozrywki.Booking.com

Druga zaleta ramadanu

W ramadanie ceny spadają w dół! Dotyczy to szczególnie dóbr luksusowych takich jak samochody, sprzęty elektroniczne czy zegarki. Kiedyś w czasie postu bywało, że muzułmanie wymieniali całe wyposażenie domu, ale teraz przeceny nie są już tak wysokie. Mimo wszystko, opłaca się w tym czasie zakupić oczekiwany od miesięcy laptop lub telefon, a może nawet zamienić samochód.

Trzecia zaleta ramadanu

Turyści mogą spróbować przysmaków przyrządzanych jedynie w czasie ramadanu. Do tego mają okazję posmakować specjalnych odświeżających i wzmacniających napojów.

Dubaj - pustki na ulicach podczas ramadanu

Ramadan a współczesność

Istnieje wiele aplikacji na telefony związanych z ramadanem. Są one bardzo popularne wśród wyznawców islamu. Pomagają one planować dzień w trakcie postu (Ramadan Kareem), odnaleźć Mekkę (Find Mecca) czy edukują opisując zasady ramadanu, wyjaśniając pojęcia związane z postem, itp. (I Like Fasting).

Czytaj także:

Poczuć podwodny świat – Dubaj

Dzieło sztuki – Wielki Meczet w Abu Dhabi

*Wpis został przygotowany na podstawie własnych doświadczeń z pobytu w trakcie ramadanu w Dubaju, a także źródeł anglojęzycznych o ramadanie, m.in. „Time Out Dubai – The ultimate guide to Ramadan” i rozmów z Polkami, które od kilku lat mieszkają w Dubaju.

 • http://www.wroznestrony.pl Ania (W Różne Strony)

  Bardzo ciekawy artykuł. Miałam ogólną wiedzę na temat ramdanu, teraz wiem znacznie więcej! Teraz wiem, że to bardzo ważne, by przed wizytą w kraju muzułmańskim sprawdzić, kiedy będzie ramadan.
  Super informacja o aplikacjach 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję bardzo :) Cieszę się, że artykuł ci się spodobał :)

   Aplikacji jest więcej, ale opisałam tylko najważniejsze. Myślę, że mogą się przydać czytelnikom lub podróżnikom :)

 • http://www.zapiskizeswiata.pl Natalia

  Byłam w Dubaju w styczniu i jak sobie pomyślę o temperaturach w czerwcu i braku możliwości picia w ciagu dnia, to robi mi się słabo… A tak poza tematem trochę: Świat Ferrari się spodobał? :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Było ciężko, nawet tego nie ukrywam 😉 A co do Świata Ferrari, to całkiem mi się podobało, chociaż więcej atrakcji przeznaczyłabym dla dorosłych. Rollercoaster za to wymiata!!! Cena biletu była tego warta, szczególnie, że mogliśmy przejechać się nim kilka razy z rzędu bez kolejek, bo był ramadan 😀

 • http://muchawsieci.wordpress.com/ Paulina | Mucha w sieci

  Mimo mieszkania w Turcji nigdy nie doświadczyłam prawdziwego ramadanu… Bo w Stambule tak bardzo się go nie odczuwa, a w Bodrum tak jakby go wcale nie było :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   To natężenie ramadanu bardzo zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. W Dubaju wydaje mi się on na średnim poziomie, bo np. mogliśmy się napić wody w niektórych miejscach, a także zjeść w niektórych restauracjach, ale skoro mówisz, że ramadan może być nieodczuwalny, to wychodzi na to, że ten dubajski jest całkiem radykalny 😉

 • Miejsko Wiejsko

  Ile się dowiedziałam ! Bardzo chcę odwiedzić Dubaj – także na pewno jeszcze wrócę do tego artykułu !

 • http://frugru.pl Fru

  Bardzo ciekawy artykuł. Nie myślałam nad zapuszczeniem się w ten rejon świata i o Ramadanie mam tylko blade pojęcie, Stąd też nigdy nie wpadłabym na to, że Ramadan może mieć aż taki wpływ na turystykę.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ma i to bardzo duży wpływ. Przed wyjazdem do Dubaju też nie myślałam, że ramadan może aż tak wpłynąć na turystykę w danym miejscu. Teraz już wiem, że wybierając daty wyjazdu warto wziąć pod uwagę ramadan.

 • http://www.spirulina.pl/ Madzia

  Ciekawe informacje, choć zdecydowanie nie planuje żadnych wycieczek w tym kierunku :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Madzia, dlaczego? Boisz się czegoś? Zupełnie niepotrzebnie. Warto się przełamać :)

 • Magda_Lena

  W tym roku planuje wyjazd do Dubaju i 2-3 dni będą obejmowały ramadan. Rozumiem, że nie ma obaw co do tego święta oraz czego się spodziewać w pierwszy dzień ramadanu ? Jest jakieś oficjalne otwarcie ? Rozumiem, że znajde w Dubaju otwarte restauracje dla turystów ?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Hej Magda_Lena!
   Z otwartymi restauracjami w ramadanie w Dubaju w dzień jest bardzo ciężko. Właściwie zjeść można w pojedynczych punktach, najczęściej usytuowanych w drogich hotelach. Za to wieczorem będziesz mogła przebierać w restauracjach, bo to wtedy podawana jest kolacja, tzw. iftar.
   Nie masz się czego obawiać, jeżeli będziesz dobrze przygotowana. Poczytaj dokładnie artykuł, znajdziesz w nim wszystkie wskazówki. Zachęcam również do zadawania pytań, postaram się na nie odpowiedzieć :)
   Przebywałam w Dubaju w trakcie ramadanu, więc nie wiem czy jest jakieś specjalne otwarcie tego czasu.
   Pozdrawiam!

   • Magda_Lena

    Dziękuję, za odpowiedź. Mam w sumie jeszcze jedną wątpliwość nie związaną z ramadanem, a samym pobytem w Dubaju. Otóż w jakiej części miasta najlepiej zarezerwować hotel ? Dubaj Marina, czy może bliżej Starego Dubaju. Chcemy zwiedzić najważniejsze punkty w Dubaju i szukamy idealnej lokalizacji i nie drogiej. Na pewno blisko metra i aby do plaży nie było zbyt daleko : ) Lubimy też nocne życie tj. chcielibyśmy mieć wieczorem gdzie spacerować i podziwiać rozświetlone miasto :) Którą część miasta polecasz zatem?

    • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

     Niestety, idealne miejsce na nocleg w Dubaju nie istnieje 😉 Dubaj położony jest wzdłuż wybrzeża na bardzo długim dystansie, z tego co pamiętam jest to koło 70 km. Najlepiej celować w centrum, ale dużo osób zamawia hotele blisko Starego Dubaju, bo jest ponoć tańszy. Metro na pewno wam się przyda, bo odległości bywają tam zabójcze.

 • http://www.nadiavstheworld.com/ Nadia vs. the World

  Fajnie, że tak fajnie opisałaś ramadan. Byłam w czasie ramadanu w Malezji i poznałam kilka dziewczyn przez Couchsurfing, z którymi chodziłam na kolację po zachodzie słońca. Podziwiam!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   To może być dosyć ciężki czas z punktu widzenia turysty, dlatego postanowiłam go dobrze opisać. Mam nadzieję, że artykuł się przyda wszystkim zainteresowanym! :)

 • Magdalena Bodnari

  Od dawna marzę o tym, by spędzić ramdan w kraju muzułmańskim. Celowałam w Syrię gdzie jeździłam na wykopaliska, ale się nie „wstrzeliłam”. Myślę że to bardzo cenne i fascynujące doświadczenie. Szczególnie końcówka.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Czy chciałabyś tam być w tym czasie czy również pościć? Szczerze powiedziawszy, jeżeli chodzi tylko o pobyt to nie jest to bardzo fascynujące doświadczenie. Określiłabym je raczej jako trudne z punktu widzenia turystów. Co innego, gdybyś spróbowała pościć razem z muzułmanami, być może wtedy byłoby to cenne doświadczenie.

 • Edyta Łaniewska

  Marta, a co z marketami w czasie Ramadanu? Są otwarte? Ja też lecę do Dubaju w tym roku, w czasie Ramadanu i trochę się tego obawiam… jak wytrzymać cały upalny dzień bez wody? 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Masz na myśli sklepy spożywcze? Powinnaś znaleźć otwarte placówki. Raczej zamyka się tam lokale gastronomiczne. A co do wody, to jest to trudne doświadczenie, szczególnie, gdy termometr pokazuje 40 stopni… Staraliśmy się pić wodę w zamkniętych pomieszczeniach albo taksówkach (pytaliśmy o zgodę kierowcę). Ważne, żeby nie obnosić się z wodą czy jedzeniem publicznie.

 • Anita Skowera

  Fajne doświadczenie :-) Trochę teraz żałuje, że byliśmy w Dubaju po ramadanie.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Na pewno jest to cenne doświadczenie, ale nie powinnaś żałować. Najlepiej byłoby pobyć kilka dni w danym kraju jeszcze w czasie ramadanu, a następnie kilka dni po jego zakończeniu, wtedy dopiero widać różnice. Mogłoby się okazać, że wolisz jednak spędzać wakacje w okresie bez postu 😉

 • Aleksandra Taskin

  W zeszłym roku byłam na końcówce ramadanu w Indonezji. Niestety ceny nie poszły w dół, a nawet wręcz przeciwnie – poszybowały pod niebo. W dodatku był problem z transportem, bo to czas, kiedy muzułmanie spędzają razem i każdy chce jechać do swojej rodziny. Jedyny plus tej całej sytuacji – można było zobaczyć coś nowego

  Pozdrawiam
  http://olazplecakiem.blogspot.com/

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   O, cenami mnie zaskoczyłaś. Wiem od kierowcy taksówki w Dubaju, że kiedyś w ramadanie muzułmanie masowo wymieniali sobie samochody, zegarki czy komórki. Teraz przeceny nie są już tak atrakcyjne, ale nawet ja zaopatrzyłam się w parę rzeczy, korzystając z okazji cenowych.

 • http://www.mathsflights.pl Matt

  Liczę, że w tym roku uda odwiedzić mi się Dubaj, choć nie będzie to w okresie ramadanu, ale nie ubolewam z tego powodu. :) Ale wskazówki bardzo cenne! :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Zajrzyj w takim razie do innych moim wpisów o Dubaju i okolicach :) Może coś wpadnie ci w oko :) Cieszę się, że artykuł ci się spodobał :)

 • Monika Kulas

  Hej! Bardzo zaciekawił mnie Twój artykul ,lecimy 30 maja do Dubaju z 4 letnia córką. Czy moglabys mi podpowiedzieć jak w miare mozliwosci pozwolic dziecku na picie i jedzenie q dzien.Przyznam szczerze ze podczas rezerwacji lotow i hotelu nie bylismy swiadomi i jestesmy delikatnie mowiac przerazeni:-(

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Monika, spokojnie ramadan nie obowiązuje tak małych dzieci :-) Możesz karmić dziecko normalnie. Udanego wyjazdu wam życzę :)

   • Monika Kulas

    Bardzo dziękuję ,pozdrawiam :)

 • LP

  A jak jest w czasie ramadan w hotelach z opcją all in? Będę w tym roku 14 dni w ZEA, w tym 7 dni w czasie ramadan z dziećmi. Podobno w hotelu serwują posiłki i napoje normalnie, taką informację uzyskałam w TUI. Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Popytam znajomych, postaram się czegoś dowiedzieć. Sama byłam w Dubaju na wyjeździe indywidualnym i nie wiem jak jest z opcją all in.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ok, udało mi się potwierdzić, że w hotelach nie ma absolutnie żadnej różnicy w stosunku do czasu poza ramadanem :) Pozdrawiam @LP :)

 • Monika Kulas

  To ja jeszcze z jednym pytaniem :) Souk ,gdziekolwiek jeśli chodzi o Dubaj ,wiem że na Deira są najlesze.Jak tam wygląda w czasie ramadanu?otwarcie ?Albo np w Dubai Mall? tez nie można tam zjeść w dzień?Wiem , wiem ale wiadomo jak to Mama ,musi wiedzieć wszystko. :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Wydaje mi się, że targi powinny być otwarte w czasie ramadanu. Jeżeli chodzi o jedzenie, to również w Dubai Mall większość restauracji jest zamknięta. Wyjątkiem od tej zasady są drogie hotele, zaś reszta knajp, restauracji i pubów jest zamknięta do wieczora.

 • kasia

  witam :-) mam problem poniewaz wyjezdzamz dziecmi do Emiratow w terminie 05-12.06.2017 do hotelu Double tree by hilton marijam island – czy w hotelu nas tez bedzie obowiazywał RAMADAN ?? CZY GOSCIE HOTELOWI SĄ ZWOLNIENI Z POSTU ?? BARTDZP PROSZE O ODPWOIEDZ :-)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Cześć Kasiu! W hotelu powinniście być traktowani normalnie, tzn. posiłki, all inclusive, itd. Nic nie powinno się zmienić. Poza hotelem obowiązuje was normalnie ramadan, zwolnione są z niego wyłącznie dzieci do 10. roku życia. Miłego wyjazdu życzę!

 • Rafał Gugała

  A jak jest z opalaniem się na basenie kobiet i mężczyzn?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Hmm, wydaje mi się, że na terenie hotelu nie powinno być z tym problemu, ale radziłabym się jeszcze upewnić w hotelu lub biurze podróży o to. Na pewno na zewnątrz nie wypada, może nawet nie można się kąpać w skąpych strojach.

 • Rafał Urbanek

  Czy wszędzie są takie restrykcje w ramadanie? mamy wylot do

  Umm Al Quwain 19 czerwca do 26.. niestety nie zostaliśmy poinformowani o tym fakcie i teraz nie wiem czy zmieniać termin? co wiąże się oczywiście z dopłatą około 4tysięcy…

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Zadałam to pytanie mojej koleżance i czekam na odpowiedź. Dam Ci znać jak najszybciej, ale wydaje mi się, że skoro to ZEA, to może być jeszcze restrykcyjnej niż w Dubaju… Dubaj jest najbardziej liberalnym miejscem ze wszystkich emiratów. Przy okazji, nie wiem czy jest sens płacić aż tak wiele za zmianę biletów, bo da się tam żyć w ramadanie, tylko jest to uciążliwe troszkę 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ok, już wiem. Okazuje się, że nie jest tak źle. Umm Al Quwain jest podobnie liberalne jak Dubaj :) Jeżeli będziecie w hotelu, to tam nic nie powinno się zmienić względem czasu poza ramadanem. Poza obszarem hotelu stosujcie zasady opisane powyżej i wszystko będzie OK :) Wspaniałego wyjazdu życzę!!! :)

 • Piotr Masłowski

  A czy sandały to „skąpy ubiór”?
  inb4: skarpetki do sandałów : )

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Sandały są OK. Raczej chodzi o bardzo odkryte ramiona, dekolty, itp. :-)

 • martynkaaw213

  Witam zastanawiam się nad wyjazdem do emiratow ale przeraża mnie kara śmierci za narkotyki czy jest możliwość ze ktoś może ja mam podłorzyc lub możemy się wytłumaczy ?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dzień dobry. Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie. Możliwość podrzucenia narkotyków istnieje zawsze, w każdym kraju, ale jest raczej znikoma. Jeżeli rzeczywiście w ZEA obowiązuje kara śmierci za przemyt, to raczej nie da się z tego wytłumaczyć. Nie uzależniałabym wyjazdu od hipotetycznej sytuacji, w Dubaju przebywają osoby z całego świata i tysiące turystów 😉

 • natasza c

  Super post. Dubaj mi sie marzy od dobrych kilku mirsięcy. Być może w listopadzie się uda.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dobry plan! W listopadzie jest tam znośna pogoda :-) Zachęcam do zapoznania się z moimi innymi wpisami o Dubaju i Abu Dhabi :-)

 • Dorota

  Ciekawe, ponieważ byłam w Dubaju podczas Ramadanu i kompletnie nie zauważyłam żadnej róznicy. W Centrach handlowych wszystkie punkty gastronomiczne były czynne (zarówno w Dubaju jak i w Abu Dabi). Europejczycy chodzili ubrani po europejsku: szorty, spódnice itp.
  Nie było żadnych przykrych sytuacji, incydentów ani niemiłych spojrzeń.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Właściwie, co do strojów, to zgadzam się, że Europejczycy często noszą się w czasie ramadanu normalnie, ale należy pamiętać, że za zbyt skąpy strój mogą zostać ukarani.
   Co do restauracji, to niestety nie może być prawda. Wszystkie knajpki, a nawet duże sieciówki są zamknięte lub ewentualnie otwarte, ale zasłonięte (jak na zdjęciu w artykule). Działają dostawy do domu, ewentualnie odbiór zamówionego jedzenia, ale zjeść na miejscu nie można prawie nigdzie. Oczywiście, mówię o godzinach dziennych, ponieważ wieczorami można już jeść i wtedy wszystkie restauracje są otwarte, oferując iftar.