Mieszkał tu Ignacy Łukasiewicz, poezję tworzył Wincenty Pol. Pałac Polanka to miejsce historycznych wydarzeń, w którym teraz można zamieszkać. Przynajmniej na weekend

Pałac Polanka - restauracja Polanka

Pałac Polanka – historia z naftą w tle

Mało kto wie, że światowy przemysł naftowy narodził się w Polsce! W centrum tamtych wydarzeń było Krosno i Pałac Polanka, niegdyś siedziba Tytusa Trzecieskiego, jednego ze współzałożycieli pierwszej na świecie spółki zajmującej się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy naftowej. Dzisiaj w pałacu znajduje się czterogwiazdkowy hotel, ale o tym za chwilę.

Pałac Polanka - restauracja Polanka

Spółkę wraz z Tytusem Trzecieskim założyli Karol Klobassa i znany wam zapewne dobrze Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej. Panowie stworzyli układ doskonały, ponieważ każdy z nich wniósł coś do projektu, roboczo przeze mnie nazwanego, „ropą naftową”. Tytus Trzecieski posiadał kapitał i chęci do wykorzystania czarnej mazi, Karol Klobass był właścicielem roponośnych ziemi i pozwolił na swoim terenie poprowadzić poszukiwania ropy naftowej, zaś trzecim ogniwem był Ignacy Łukasiewicz, który posiadał wiedzę i….patent na destylację ropy.

Dzięki ciężkiej pracy udało się odnaleźć na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego złoża ropy, które były eksploatowane do II wojny światowej. Pałac Polanka odgrywa w tych wydarzeniach niemałą rolę. Po pierwsze, to właśnie w nim mieszkał, na zaproszenie Tytusa Trzecieskiego, przez 4 lata Ignacy Łukasiewicz, który stracił swój własny dwór w pożarze. Po drugie, to w Pałacu Polanka mieściła się siedziba koncernu naftowego „MAŁOPOLSKA”, który był największą firmą naftową w Polsce w okresie międzywojennym.

Pałac Polanka - Krosno

Wiecie już z innym moich artykułów o Gościnnych Zabytkach, że pałace bardzo często przechodziły po wojnie w ręce państwa. Tym razem nie stało się inaczej i Pałac Polanka był najpierw zarządzany przez Robotniczą Spółdzielnię „Młodzież”, a następnie w 1956 r. przejęła go Krośnieńska Huta Szkła. Za jej rządów w pałacu były prowadzone dom kultury i przedszkole.

Pałac Polanka – nowa era z naftą w tle

Nowa era dla Pałacu Polanka nastała w 2006 roku, gdy został on zakupiony przez prywatnego inwestora. Budynek był odnawiany do 2015 roku i w lipcu tego samego roku ruszył w nim hotel. Na szczęście właściciel nie odciął się od historii tego miejsca. Naprzeciwko recepcji, na ścianie zobaczycie tapetę z szybem naftowym. Szyb wyklejony jest na całej wysokości budynku, więc robi bardzo duże wrażenie na gościach.

Na terenie zabytkowego, trzyhektarowego parku znajdują się stawy, które w tej chwili należą do Huty Szkła i służą jako zbiorniki przeciwpożarowe, zaś za czasów Łukasiewicza wielokrotnie płonęły w wyniku przeprowadzanych na działce eksperymentów związanych z rafinacją ropy. Park, podobnie jak budynek pałacowy, został objęty renowacją, w tym oświetlono go i odnowiono alejki. Warto jednak wiedzieć, że Pałac Polanka położony jest w Krośnie i jest to typowy hotel miejski. Z okien widać bloki, co trochę razi, ale jednocześnie budynek jest sam w sobie tak ładny, że zapominamy o tej niedogodności.

SPA z cegłą i widokiem na las ;) - Pałac Polanka

Pałacowe pokoje są bardzo przestronne i naprawdę ładnie wykończone, podobnie jak klatka schodowa i pozostałe elementy budynku. SPA zostało zrobione ze starych cegieł, które nadają klimat temu miejscu. Hotel na razie odwiedzają głównie klienci biznesowi i obcokrajowy, ale odbywają się tam również wesela do 100 osób lub inne imprezy okolicznościowe.

Pyszności – Restauracja Polanka

To zdecydowanie moje ulubione miejsce w Pałacu Polanka!!! Kucharz potrafi zrobić z każdego dania dzieło sztuki i naprawdę warto się poddać jego sugestiom. Ogólnie restauracja serwuje dania kuchni szlacheckiej, chociaż w menu znajdziecie również kremy, ryby czy makarony. Skuście się koniecznie na deser, np. chałwowy sernik, który podbije na pewno wasze kubki smakowe.

Carpaccio z sezonowej wołowiny z płatkami parmezanu, suszonym pomidorem, kaparami i listkami rucoli - restauracja PolankaŚniadanie w Pałacu Polanka

Pałac Polanka – atrakcje w okolicy

Krosno to polskie szklane zagłębie. Koniecznie musicie odwiedzić to miasto, a w szczególności Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno, obejść krośnieński rynek i wspiąć się na Wieżę Farną. Na zakończenie dnia warto wpaść na pyszny obiad do restauracji Posmakuj Krosno.

Rynek Krosna

Czytaj także:

Hotel Zamek na Skale

Zamek Dubiecko

Podoba ci się to co robię? Polub mój fanpage Podróże od kuchni na Fb i bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Chcesz przenocować w Pałacu Polanka? Oto adres: ul. Popiełuszki 103, 38-400 Krosno

Śniadanie w Pałacu Polanka