Wielki Meczet Szejka Zayeda bin Sultana Al Nahyana to jedno z miejsc na świecie, które trzeba zobaczyć. Wszystko w nim onieśmiela i zachwyca jednocześnie. To architektoniczne dzieło sztuki naszych czasów.

DSC01477

Nawet jeżeli jesteście tylko przejazdem w Abu Dhabi, to koniecznie powinniście zarezerwować sobie czas na zwiedzanie Wielkiego Meczetu. Jadąc autobusem z Dubaju do Abu Dhabi, zobaczycie go w całej okazałości po lewej stronie drogi. Nie pomylicie się, bo  przymiotnik „wielki” dobrze odpowiada gabarytom tej budowli.

Z dworca PKS w Abu Dhabi dostaliśmy się do meczetu miejskim autobusem, chociaż z perspektywy czasu, raczej wybralibyśmy taksówkę. Dojazd był bardzo prosty, ale od przystanku do wejścia głównego świątyni jest spory kawałek drogi, która niekoniecznie przystosowana jest do ruchu pieszego. Brak chodników jest jednym z mankamentów Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

DSC01512

Gdy udało nam się dotrzeć na miejsce, pokierowani zostaliśmy do wypożyczalni arabskich strojów, tzw. abai dla kobiet i diszdaszy dla mężczyzn. Bez nich praktycznie niemożliwe jest zwiedzanie świątyni, chyba że będziecie mieli całkowicie zasłonięte ciało, a w przypadku kobiet również zakryte włosy. Turyści raczej nie noszą długich rękawów w 40-stopniowym upale 😉

Odpowiednio ubrani nareszcie mogliśmy zwiedzić meczet. Nie byliśmy jedynymi turystami. Ta ogromna budowla, przykryta 82 kopułami, może pomieścić do 40 000 osób. Meczet otwarty jest dla niewiernych (nie wyznających Islamu), dzięki czemu mogliśmy wejść do środka.

DSC01472

Wielki Meczet można zwiedzać również z przewodnikiem, który z pewnością opowie o szczegółach architektonicznych świątyni, a także idei, która przyświecała szejkowi przy jej budowie. Godziny wycieczek nie pokryły się jednak z naszym rozkładem dnia, więc sami obeszliśmy cały budynek.

Uwaga! Zwiedzanie jest bezpłatne! Warto zabrać ze sobą skarpetki, ponieważ będziecie musieli zdjąć buty przed wejściem do środka meczetu!

Więcej szczegółów na stronie: https://www.szgmc.gov.ae/en/

Ciekawostki:

  • Kolor biały meczetu symbolizuje czystość i pobożność
  • W świątyni zawieszono 7 kryształowych żyrandoli, największy z nich waży około 12 ton i znajduje się w głównej sali modlitw
  • W głównej sali modlitw znajduje się również największy na świecie, ręcznie tkany dywan, który został stworzony przez około 1200 artystów
  • Marmur użyty do budowy Wielkiego Meczetu został sprowadzony z Macedonii

DSC01468DSC01475DSC01482DSC01484DSC01486DSC01514DSC01505DSC01500DSC01499DSC01504