Pałac Polanka – Series of articles about Gościnne Zabytki – Poland

Mieszkał tu Ignacy Łukasiewicz, poezję tworzył Wincenty Pol. Pałac Polanka to miejsce historycznych wydarzeń, w którym teraz można zamieszkać. Przynajmniej na weekend.

Pałac Polanka - restauracja Polanka

Pałac Polanka – historia z naftą w tle

Mało kto wie, że światowy przemysł naftowy narodził się w Polsce! W centrum tamtych wydarzeń było Krosno i Pałac Polanka, niegdyś siedziba Tytusa Trzecieskiego, jednego ze współzałożycieli pierwszej na świeciespółki zajmującej się poszukiwaniem i wydobywaniem ropy naftowej. Dzisiaj w pałacu znajduje się czterogwiazdkowy hotel, ale o tym za chwilę.

Pałac Polanka - restauracja Polanka

Spółkę wraz z Tytusem Trzecieskim założyli Karol Klobassa i znany wam zapewne dobrze Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej. Panowie stworzyli układ doskonały, ponieważ każdy z nich wniósł coś do projektu, roboczo przeze mnie nazwanego, “ropą naftową”. Tytus Trzecieski posiadał kapitał i chęci do wykorzystania czarnej mazi, Karol Klobass był właścicielem roponośnych ziemi i pozwolił na swoim terenie poprowadzić poszukiwania ropy naftowej, zaś trzecim ogniwem był Ignacy Łukasiewicz, który posiadał wiedzę i….patent na destylację ropy.

Dzięki ciężkiej pracy udało się odnaleźć na terenie dzisiejszego województwa podkarpackiego złoża ropy, które były eksploatowane do II wojny światowej. Pałac Polanka odgrywa w tych wydarzeniach niemałą rolę. Po pierwsze, to właśnie w nim mieszkał, na zaproszenie Tytusa Trzecieskiego, przez 4 lata Ignacy Łukasiewicz, który stracił swój własny dwór w pożarze. Po drugie, to w Pałacu Polanka mieściła się siedziba koncernu naftowego „MAŁOPOLSKA”, który był największą firmą naftową w Polsce w okresie międzywojennym.

Pałac Polanka - Krosno

Wiecie już z innym moich artykułów o Gościnnych Zabytkach, że pałace bardzo często przechodziły po wojnie w ręce państwa. Tym razem nie stało się inaczej i Pałac Polanka był najpierw zarządzany przez Robotniczą Spółdzielnię “Młodzież”, a następnie w 1956 r. przejęła go Krośnieńska Huta Szkła. Za jej rządów w pałacu były prowadzone dom kultury i przedszkole.

Pałac Polanka – nowa era z naftą w tle

Nowa era dla Pałacu Polanka nastała w 2006 roku, gdy został on zakupiony przez prywatnego inwestora. Budynek był odnawiany do 2015 roku i w lipcu tego samego roku ruszył w nim hotel. Na szczęście właściciel nie odciął się od historii tego miejsca. Naprzeciwko recepcji, na ścianie zobaczycie tapetę z szybem naftowym. Szyb wyklejony jest na całej wysokości budynku, więc robi bardzo duże wrażenie na gościach.

Na terenie zabytkowego, trzyhektarowego parku znajdują się stawy, które w tej chwili należą do Huty Szkła i służą jako zbiorniki przeciwpożarowe, zaś za czasów Łukasiewicza wielokrotnie płonęły w wyniku przeprowadzanych na działce eksperymentów związanych z rafinacją ropy. Park, podobnie jak budynek pałacowy, został objęty renowacją, w tym oświetlono go i odnowiono alejki. Warto jednak wiedzieć, że Pałac Polanka położony jest w Krośnie i jest to typowy hotel miejski. Z okien widać bloki, co trochę razi, ale jednocześnie budynek jest sam w sobie tak ładny, że zapominamy o tej niedogodności.

SPA z cegłą i widokiem na las ;) - Pałac Polanka

Pałacowe pokoje są bardzo przestronne i naprawdę ładnie wykończone, podobnie jak klatka schodowa i pozostałe elementy budynku. SPA zostało zrobione ze starych cegieł, które nadają klimat temu miejscu. Hotel na razie odwiedzają głównie klienci biznesowi i obcokrajowy, ale odbywają się tam również wesela do 100 osób lub inne imprezy okolicznościowe.

Pyszności – Restauracja Polanka

To zdecydowanie moje ulubione miejsce w Pałacu Polanka!!! Kucharz potrafi zrobić z każdego dania dzieło sztuki i naprawdę warto się poddać jego sugestiom. Ogólnie restauracja serwuje dania kuchni szlacheckiej, chociaż w menu znajdziecie również kremy, ryby czy makarony. Skuście się koniecznie na deser, np. chałwowy sernik, który podbije na pewno wasze kubki smakowe.

Carpaccio z sezonowej wołowiny z płatkami parmezanu, suszonym pomidorem, kaparami i listkami rucoli - restauracja PolankaŚniadanie w Pałacu Polanka

Pałac Polanka – atrakcje w okolicy

Krosno to polskie szklane zagłębie. Koniecznie musicie odwiedzić to miasto, a w szczególności Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno, obejść krośnieński rynek i wspiąć się na Wieżę Farną. Na zakończenie dnia warto wpaść na pyszny obiad do restauracji Posmakuj Krosno.

Rynek Krosna

Czytaj także:

Hotel Zamek na Skale

Zamek Dubiecko

Podoba ci się to co robię? Polub mój fanpage Podróże od kuchni na Fb i bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Chcesz przenocować w Pałacu Polanka? Oto adres: ul. Popiełuszki 103, 38-400 Krosno

Śniadanie w Pałacu Polanka

 • Emilia Wójcik

  Pracowałam w oil&gas w Australii, muszę powiedzieć o początkach branży moim kolegom z byłej już pracy :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Koniecznie! Jestem ciekawa, czy wiedzieli, gdzie narodził się światowy przemysł naftowy :)

 • kori

  Mniam….wygląda smakowicie.Popieram inicjatywy odnowy zabytków i przekształcania ich. Chociaż w taki sposób można dać im drugie życie :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   I to jakie życie! Często oglądam zdjęcia historyczne zabytkowych hoteli i porównuje je do obecnego stanu tych budynków. To wspaniałe, gdy właścicielom udaje się uzyskać pierwotny kształt i wygląd budowli. Czasami aż łezka się w oku zakręci, gdy widzę, że nawet roślinność w ogrodzie jest zasadzona podobnie. Gdyby zrobić tym hotelom czarno-białe zdjęcia, to myślę, że wiele osób nie wiedziałoby czy ogląda historię czy nową jej odsłonę :)

 • Lisy w drodze

  To “że światowy przemysł naftowy narodził się w Polsce” to akurat wiedziałam bo byłam w Muzeum Gazownictwa w Warszawie (polecam!):) A i sernik chałwowy kiedyś robiłam sama bo moja mama jest fanką chałwy:) kolejne ciekawe miejsce na mapie Polski.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   O Muzeum Gazownictwa słyszałam już i zamierzam się tam wybrać! Sernika jeszcze nie robiłam, ale nie narzekam, bo zawsze mogę wpaść na niego do Pałacu Polanka 😉 a co do ostatniego punktu, to zgadzam się w 100%, to kolejne ciekawe miejsce w Polsce!

 • http://frugru.pl Fru

  Zawsze boję się, gdy słyszę, że w zabytkowym budynku ma powstać hotel. W mojej rodzinnej okolicy w zabudowaniach dworskich powstał hotel i kasyno. Na pięknych budynkach zawieszono neony i kiczowate ozdoby. Wciąż zastanawiam się, gdzie był nasz krakowski konserwator zabytków :/

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ojoj, to straszne wieści… Dziwię się, że ktoś na to pozwolił… Na szczęście większość budynków, które odwiedzałam jest w stanie bardzo dobrym lub świetnym po renowacji. Widać, że odnową zajęli się specjaliści i nad wszystkim czuwał konserwator. Kicz to największy wróg zabytków. Oby było jak najmniej takich koszmarnych stworków architektonicznych w Polsce!

 • Marta Zwiedzając Świat

  Piękny budynek z ciekawą historią w tle. Jedynie lokalizacja w otoczeniu bloków, psuje trochę pozytywny odbiór tego miejsca. Ale pewnie nad sernikiem chałwowym można o tym zapomnieć 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Można – zdecydowanie! :)

 • http://boczaroweopowiastki.blogspot.com Boczarowe opowiastki

  Czuję się zabrany w cudowną podróż do miejsc, do których muszę się wybrać i opowiedzieć moich boczaro- słuchczom. :D!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo mi miło to słyszeć :) Śmiało, opowiadaj dalej o tych cudach polskiego hotelarstwa :) Pozdrawiam!

 • Pingback: Wino & Talerzyki – nowy koncept restauracji – KrosnoPodróże od Kuchni()