Jeżeli tak jak ja nudzicie się na pokazach w planetarium, mam dla was alternatywę. Mamy w Polsce prawdziwą perełkę – jeden z największych radioteleskopów w Europie i można go zobaczyć na żywo!

Obserwatorium Astronomiczne UMK - radioteleskop

Centrum Astronomii UMK – zwiedzanie

Zaczynam artykuł od warunków zwiedzania, bo do Obserwatorium Astronomicznego UMK nie można się dostać bez wcześniejszej rezerwacji. Musicie wysłać e-mail lub zadzwonić do Centrum,  z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem, by następnie umówić konkretną datę i godzinę zwiedzania. Wycieczki odbywają się zarówno dla zorganizowanych grup jak i osób indywidualnych. Istnieje możliwość dołączenia do grup, jeżeli nie odpowiada wam termin zwiedzania wyznaczony przez Obserwatorium.

Centrum Astronomiczne UMK

Wycieczka po Centrum Astronomii UMK trwa około dwóch godzin dla młodzieży i osób dorosłych, i około jednej godziny dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie zabierajcie dzieci na dwugodzinną wycieczkę, bo będą się nudzić! Treści dostosowane są do wieku odbiorców, więc maluchy zdecydowanie lepiej odnajdą się w grupie im dedykowanej.

Zwiedzanie odbywa się od godziny 9.00 do 19.00, a od lipca do września na terenie Obserwatorium Astronomicznego odbywają się również pokazy nieba w każdy wtorek i sobotę  o godzinie 20.00. Pokazy nieba to obserwacje aktualnie widocznych gwiazd przez warsztatowy teleskop, odbywające się pod kierunkiem astronomów Centrum Astronomii UMK. W tym roku planowany jest przekaz  obrazu z teleskopu na duży ekran projekcyjny podczas pikników astronomicznych, tak, aby szersza publiczność, a nie tylko jedna osoba w danej chwili, mogła podziwiać niebo. Uwaga! Każdorazowo upewnijcie się, że pokazy się odbędą.

Pamiętajcie, że musicie posiadać samochód, żeby dojechać do Centrum. Znajduje się ono w Piwnicach koło Torunia (Piwnice, 87-148 Łysomice/ l = -1h14min13s, j = 53°6′, wys. 90 m n.p.m.), 13 km na północ od miasta.

Jeden z największych radioteleskopów na świecie - Obserwatorium Astronomiczne UMK

Centrum Astronomii UMK – sieć VLBI

Po co tam jechać? Otóż we wsi Piwnice znajduje się trzeci co do wielkości radioteleskop w Europie! Ma on 32 metry średnicy, 22 lata i sięga 10. piętra. Wygląda naprawdę pięknie i jest niezwykle użyteczny. To duma polskiej nauki, ponieważ został wykonany w 100% w Polsce, a jest doceniany na całym świecie. Od 1980 roku radioteleskopy Centrum Astronomii UMK uczestniczą w sieci VLBI, którą tworzą radioteleskopy z całego świata. Obrazki, które tworzone są przez pojedyncze jednostki są następnie składane w jeden duży, wielkoformatowy obraz. Dzięki takiej zaawansowanej technice obserwacji otrzymuje się krajobraz kosmiczny nakreślony co do 1 mm. Nasz przewodnik powiedział nam, że dzięki połączeniu radioteleskopów z całego świata można by czytać książkę leżącą na księżycu!!! To dopiero nazywa się dokładność pomiaru.

Obserwatorium Astronomiczne UMK - Merkury i Mars

Obserwatorium Astronomiczne UMK znajduje się we wsi Piwnice nie przez przypadek. Położenie tej stacji badawczej jest bardzo dobrze przemyślane, ponieważ badania kosmosu muszą odbywać się w idealnych warunkach. Wokół radioteleskopu nie ma promieniowania, dzięki czemu obraz otrzymywany w laboratorium nie jest zaburzony. Wyobraźcie sobie, że jeden telefon komórkowy wytwarza wokół siebie tyle promieniowania, że byłby widoczny z księżyca…, dlatego konieczne jest, by Obserwatorium było oddalone od Torunia i oddzielone lasem.

Radioteleskop obraca się co 20 minut, więc na pewno zobaczycie na żywo jak porusza się ta fascynująca konstrukcja 🙂

Obserwatorium Astronomiczne UMK - radioteleskop w ruchu

UWAGA! Wycieczka po Centrum Astronomii UMK odbywa się z przewodnikiem, który jest jednocześnie astronomem. Oznacza to, że odpowie wam na wszystkie pytania, ale jednocześnie może używać w wypowiedziach żargonu naukowego lub trudnych pojęć. Dopytujcie, jeżeli coś będzie niezrozumiałe. Przewodnik na pewno spróbuje wyjaśnić konkretne pojęcia w przystępny sposób.

Czytaj także:

Restauracja Luizjana – Toruń

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Radioteleskop w Piwnicach koło Torunia