13 ha parku, 8 rządzących narodów, ponad 500 lat historii – jeden zamek. Zamek na Skale.

Basen w Zamku na Skale

Zamek na Skale – historia 8 narodów

Mapping historyczny - Zamek na Skale

Zamek na Skale usytuowany jest w bardzo malowniczym miejscu we wsi Trzebieszowice nad rzeką Białą Lądecką w Kotlinie Kłodzkiej. Zamek stoi na skale i w czasach, gdy zarządzany był przez ród von Reichenbachów został nazwany „Steinhof”, czyli Kamienny Dwór lub inaczej Zamek na Skale. Posiadłość, która zarządzana była przez 500 lat przez 8 różnych narodów, ostatecznie trafiła do rąk polskich.

Zamek na Skale w całej okazałości

Zanim jednak zamkiem zaczęli zarządzać Polacy, majątek posiadali, m.in. Czesi, Niemcy, Francuzi czy Irlandczycy. Każdy z rodów pozostawił po sobie jakiś wkład, który rozwinął i uatrakcyjnił posiadłość. Francuzom zawdzięczamy podwójny szklany dach, który kryje dziedziniec zamkowy. Jest on niezwykle praktyczny, ponieważ zimą daje podwójną ochronę przed zimnem, a latem sprawia, że na dziedzińcu panuje przyjemny chłód. Dach wykonany został w XIX wieku i kosztował 130 tysięcy marek, w tamtych czasach można było kupić za tę cenę 5 wsi! Wallisowie (Irlandczycy), którzy posiadali zamek przed Francuzami zainwestowali w niego dużo pieniędzy i to prawdopodobnie oni zlecili całkowitą renowację renesansowego dworu po rodzie von Reichenbachów, dzięki czemu posiadłość zyskała nowy wygląd, m.in. wieżę i dwupiętrową oranżerię.

Oranżeria, w której znajduje się obecnie restauracja - Zamek na Skale

Zamek na Skale był na tyle atrakcyjnym miejscem, że w 1813 roku postanowił tu urządzić swoje urodziny król pruski – Fryderyk Wilhelm III.

Zamek na Skale – historia tworząca się na naszych oczach

Obecny właściciel Zamku na Skale również inwestuje w historyczną posiadłość. Na miejscu, od strony rzeki została odnaleziona jaskinia o 18 metrach długości, która mogła być tajnym przejściem na wypadek ataku na zamek. Są plany, by ją odmulić i zamienić w… to tajemnica, ale pomysł właściciela jest bardzo ciekawy, zapewniam was!

Na Zamku na Skale warzono piwo!

Na zamku za czasów panowania Belgów warzono piwo. Historycy próbowali dowiedzieć się jakie i im się… udało! To bardzo ciekawe, bo ta belgijska marka istnieje do dzisiaj i jest całkiem popularna. Piwo Grimbergen, bo o nim mowa, jest sprzedawane w wielu miejscach w Polsce (Grimbergen należy obecnie do Grupy Carlsberga), ale prawdopodobnie tylko Zamek na Skale może poszczycić się taką historią z nim związaną. Być może powstanie tu muzeum poświęcone  tej marce, a na razie odbywają się na zamku mappingi Grimbergena połączone z degustacją piwa.

Zamek na Skale – hotel i muzeum w jednym

Zamek na Skale – centrum konferencyjne i kulturalne

Zamek funkcjonuje obecnie jako 4-gwiazdkowy hotel. Można tu przyjechać na odpoczynek ze śpiewem ptaków w tle albo potraktować posiadłość jako bazę noclegową do zwiedzania Kotliny Kłodzkiej. W hotelu odbywają się liczne konferencje, ale nie jest to odczuwalne dla indywidualnych gości. Polecam wypróbować hotelową restaurację, szczególnie warto skusić się na carpaccio i pstrąga, ale znajdziecie tam również wiele innych, ciekawych dań. Zabrakło mi sezonowej wkładki, ale z tego co wiem ma się pojawić w najbliższym czasie.

Pyszna ryba podana w zamkowej restauracji - Zamek na Skale

W obecnym kształcie zamek otoczony jest 13 ha parku (3 ha – park górny, 10 ha – park dolny) i jest to przestrzeń spacerowa. Dzięki tak dużej przestrzeni zieleni w parku słychać setki ptaków, nie zdawałam sobie sprawy jak bardzo tęskniłam za ich śpiewem…

A może by tak zjeść śniadanie w zamkowym parku? - Zamek na Skale

Na zamku odbywają się kulturalne imprezy, m.in. plenery malarskie, mappingi z historią zamku i mini-koncerty.

Zamek na Skale – zwiedzanie

Goście hotelowi mają możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem w cenie noclegu. Osoby przyjezdne muszą wykupić bilety. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 25 zł, zaś bilet ulgowy to koszt 15 zł (seniorzy, dzieci w wieku szkolnym, bilet grupowy). Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i możliwe jest w godzinach od 10.00 do 17.00.

Sala bilardowa - Hotel Zamek na Skale

Ciekawostka! Na zamku ponoć straszy! Obsługa i goście hotelowi widzieli przechadzającą się galeriami białą damę.

Więcej informacji o Zamku na Skale.

Czytaj także:

Zamek Dubiecko

Jaworowy Dwór

Sala Lustrzana - Zamek na Skale Kotleciki cielęce z kopytkami - Zamek na Skale Zadaszenie hotelowego dziedzińca - Zamek na Skale