Gdy polsko-niemieckie małżeństwo – Alexandra i Alexander Watin – kupowało pałac w Samotworze na Dolnym Śląsku, wiedziało, że musi poświęcić dużo czasu i pieniędzy, by go odtworzyć. Efektem tej pracy jest Pałac Alexandrów, któremu właściciele podarowali nowe życie.

DSC02445

UWAGA! PAŁAC JEST OBECNIE ZAMKNIĘTY!

Czy słyszeliście o architekcie Carlu Gotthardzie Langhansie? Zapewne tak. To właśnie on zaprojektował Bramę Brandenburską, ale również…Pałac Alexandrów! Prace nad willą rozpoczęły się w 1776 roku i trwały do 1781 roku. Właścicielami pałacu przez lata byli Niemcy, dopiero po II wojnie światowej trafił on w polskie ręce – do Wrocławskiej Akademii Rolniczej.

Pałac został sprzedany prywatnym właścicielom w 1995 roku, jednak przez 11 lat nikt w nim nie zamieszkał. Nieogrzewany budynek niszczał coraz bardziej i pewnie nigdy nie odzyskał by swojej świetności, gdyby nie kolejna jego sprzedaż. Zrujnowana i zupełnie ograbiona willa została zamieniona w hotelarsko-gastronomiczno-konferencyjny obiekt, który cieszy się dużą popularnością.

DSC02473

Pałac Alexandrów ma swój charakter, co osobiście zawsze doceniam, gdy odwiedzam tego typu miejsca! Jego wnętrze ozdobione jest niezliczoną ilością przywiezionych z różnych stron świata pamiątek. Właściciele pałacu kochają podróże, co widać gołym okiem. W pokojach zobaczycie, m.in. atłasowe poduszki, indonezyjskie kwiaty czy złotego Buddę.

DSC02448

W hotelu odbywają się konferencje, spotkania biznesowe, różnego rodzaju przyjęcia, w tym również wesela. Można tu przyjechać także prywatnie, by odpocząć w luksusowych wnętrzach. Willa znajduje się bardzo blisko Wrocławia – ok. 17 km, a także lotniska – 6,5 km (nie słychać tam samolotów, czego sama się obawiałam!). W cenę pokoju wliczone jest śniadanie typu szwedzki stół.

Więcej informacji o Pałacu Alexandrów: UWAGA! PAŁAC JEST OBECNIE ZAMKNIĘTY!

Poznaj inne Gościnne Zabytki:

Pałac Wojanów
Pałac Wiechlice

DSC02450DSC02454DSC02464DSC02465DSC02461DSC02470DSC02467DSC02471