A może by tak wziąć ślub pod około 300-letnim dębem, a potem z ukochanym usiąść do stołów, na których królować będzie dziczyzna? W tle poezja lub bajki, Krasickiego oczywiście.

Kryształowy żyrandol w nowej części hotelowej - Zamek Dubiecko

Zamek Dubiecko – historia Diabła i Biskupa

W roli Diabła występował w XVI wieku Stanisław Stadnicki, który to zasłynął jako bardzo brutalny i zły człowiek. Mówiono o nim Diabeł Łańcucki, ponieważnależało do niego miasto Łańcut. Urodził się w Dubiecku i jeżeli wierzyć historykom, zamkowe lochy pełne były ludzi więzionych tu przez niego.

Zupełnym przeciwieństwem Stanisława Stadnickiego był urodzony na zamku w 1735 roku Ignacy Krasicki. Można powiedzieć, że zrównoważył on zło wyrządzone przez Diabła Łańcuckiego swoją dobrocią. Został za czasów panowania Stanisława Augusta biskupem warmińskim, brał udział w, tzw. Obiadach Czwartkowych, był uczestnikiem wielu historycznych wydarzeń, by następnie w 1795 roku otrzymać tytuł prymasa Polski.

Zamek Dubiecko - bajki Ignacego Krasickiego

Ignacy Krasicki zasłynął jednak nie tylko na tle religijnym, ale również artystycznym. Najsłynniejszymi  z dzieł prymasa są bajki, do których nawiązuje wystrój pokojów w oficynie Zamku Dubiecko. W każdym z nich gość hotelowy odnajdzie inną bajkę na ścianie i towarzyszyć mu ona będzie podczas całego pobytu. Zainteresowani mogą obejrzeć w Sali Kominkowej obraz rodziny Ignacego Krasickiego z 1753 roku albo….

Usiądź, odpocznij pod lipą – Zamek Dubiecko

….odpocząć pod lipami, tymi samymi, o których pisze w swoich dziełach Krasicki. Drzewostan parku zamkowego jest bardzo bogaty. Znajduje się tutaj ponad 700 drzew, a wśród nich ponad 70 pomników przyrody! Największe zainteresowanie wzbudza dąb rosnący na dziedzińcu, który ma prawie 300 lat i imię Dewajtis. Został tak nazwany przez hrabinę Marię Konarską, ostatnią rodową właścicielkę zamku, która często czytała pod nim powieści, a wśród nich swoją ulubioną Dewajtis Marii Rodziewiczówny. Dąb rośnie na zamkowym dziedzińcu od czasu narodzin Ignacego Krasickiego. Obecnie wykorzystywany jest przez właścicieli Zamku Dubiecko jako wspaniałe tło do poetyckich wieczorów autorskich, wytwornych kolacji czy ślubów.

Dąb Dewajtis - Zamek Dubiecko

Zamek Dubiecko otoczony jest 7 ha parku, a także 4 ha łąk. Sam budynek wybudowany został na tarasie nad doliną Sanu, co czyni jego położenie bardzo atrakcyjnym. Na terenie zamkowym poruszają się różnego rodzaju ptaki, w tym łabędzie trąbiące i żółtodziobe, które są dosyć głośne i „zagadują” do siebie przez cały czas 🙂

Zamek Dubiecko – co z tą dziczyzną?

Kuchnia zamkowa opiera się na polskich smakach, w tym głównie dziczyźnie. Nie oznacza to jednak, że zjecie tam wyłącznie steki z jelenia czy pieczeń z dzika. Koncepcja zakłada, że zawsze na zamku można spróbować dziczyzny, ale klienci mają szeroki wybór innych dań, w tym również kremów z warzyw czy ryb i owoców morza.

II Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej im. Hanny Szymanderskiej - Zamek Dubiecko

W tym roku odbył się na zamku II Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej im. Hanny Szymanderskiej, w którym brali udział profesjonalni kucharze z Polski i Ukrainy, a także młodzież ze szkół gastronomicznych. Wygląda na to, że impreza będzie kontynuowana, ponieważ cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców regionu jak i turystów.

II Międzynarodowy Festiwal Kuchni Dworskiej - Zamek Dubiecko

Zamek Dubiecko – pomysł na weekend

Zamek Dubiecko został rozbudowany i obecnie na terenie jego posiadłości powstał drugi budynek hotelowy, w znacznie nowocześniejszym stylu. Charakterystycznym elementem jego wystroju jest kryształowy żyrandol długi na trzy kondygnacje budynku.

Zamek Dubiecko to dobra baza wypadowa do Krasiczyna, a także Rzeszowa, Sanoka czy Krosna (tu możecie odwiedzić Centrum Dziedzictwa Szkła i zjeść w restauracji Posmakuj Krosno).

Więcej informacji o Zamku Dubiecko – Zamkowa 1, 37-750 Dubiecko, województwo podkarpackie.

Czytaj także:

Jaworowy Dwór
Restauracja Carska i apartamenty

Zamkowa gadająca papuga - Zamek Dubiecko Pokój w nowym budynku hotelowym Zamku Dubiecko Śniadanie bufetowe - własna kompozycja naleśników ;) - Zamek Dubiecko