Będąc w Krośnie, skierowałam swoje kroki do najodpowiedniejszej restauracji. Witajcie w „Posmakuj Krosno”!

Sałatka z awokado i łososiem - Posmakuj Krosno

Do Krosna warto wpaść chociaż na jeden dzień. W planie musi się znaleźć Centrum Dziedzictwa Szkła, krośnieńska starówka, dzwonnica przy Kościele Farnym, a także… restauracja Posmakuj Krosno. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego?

Posmakuj Krosno – biznes rodzinny

Ile znacie biznesów rodzinnych, które rozwijają się regionalnie? Pewnie sporo. Ile z nich zachęciło członków rodziny do powrotu w rodzinne strony? Znacznie mniej. Posmakuj Krosno miało tę moc, a ja bardzo chwalę i popieram takie inicjatywy. „Kuchnia od zawsze była najważniejsza” – wspomina menadżerka Małgorzata Smerecka-Biś, która zgodziła się opowiedzieć nam trochę o lokalnym biznesie.

Herbatka z wkładką ;) - Posmakuj Krosno

A wszystko zaczęło się w… Warszawie. To tam powstała pierwsza restauracja rodziny – Posmakuj. To zupełnie inny rodzaj lokalu gastronomicznego niż jego filia w Krośnie. W stolicy powstała raczej duża jadalnia inaczej zwana restauracją pracowniczą, zaś w województwie podkarpackim, na rynku krośnieńskim otwarty został lokal nastawiony na klientów indywidualnych. Udało się. Restaurację Posmakuj Krosno odwiedzają głównie biznesmeni, turyści i rodziny zamieszkujące okolicę.

Posmakuj Krosno – sezonowość

Co można tam zjeść? To zaskoczyło mnie najbardziej. Menu w restauracji jest bardzo bogate i zmienia się sezonowo. Najbardziej  zdziwiło mnie, że można tam spróbować, np. polskich winniczków albo krewetek, ale tak naprawdę flagowymi daniami Posmakuj Krosno są policzki wołowe i pizza. Sezonowo podawany jest tam również stek z antrykotu. Menadżerka osobiście najbardziej lubi sałatkę z łososiem, ale podkreśla, że wszystko zależy od jej nastroju i tego na co ma ochotę danego dnia.

Krewetki w Posmakuj Krosno

Produkty, z których robione są dania, pochodzą z różnych źródeł. Dostawcy są w dużej mierze z regionu, chociaż zdarzają się również współpracownicy z Warszawy. Przykłady produktów dostarczanych restauracji to: pstrągi z Sieniawy, wędliny i mięsa z zakładu masarskiego w Dobrucowej czy piwa z browarów rzemieślniczych – Dukli czy Ursy.

Do produktów dodawane są często przyprawy, warzywa czy owoce z własnego ogrodu.

Najlepsza pizza w Krośnie

Posmakuj Krosno – główny cel

Restauracja została otwarta 7 lutego 2014 roku i już w 2015 roku została wyróżniona  w przewodniku kulinarnym Gault&Millau. Właścicielom zależy nie tylko na tym, żeby utrzymać sezonowość i wysoką jakość potraw, ale przede wszystkim stworzyć restaurację, do której chce się wracać. Czy im się to udało? Sami oceńcie. Ja być może wpadnę tam jeszcze kiedyś na pizzę i rybę 🙂

Czytaj także:

Polskie Szklane Zagłębie – Krosno

Restauracja Luizjana – Toruń

Suflet czekoladowy w Posmakuj Krosno Ciastko bezowe w Posmakuj Krosno