Czy wiecie dlaczego ser ma dziury albo ile wody znajduje się w mleku? Wizyta w Muzeum Mleka w Grajewie na pewno zaspokoi waszą ciekawość, niezależnie od tego czy jesteście dzieckiem czy osobą dorosłą!

Muzeum Mleka w Grajewie
Ławeczka w kształcie krowy przed muzeum w Grajewie

Bardzo lubię nietypowe muzea. Okazuje się, że obecnie w Polsce powstaje naprawdę wiele świetnych, interaktywnych, monotematycznych placówek poświęconych, a jakże… jedzeniu! 🙂 Opisywałam już Rogalowe Muzeum Poznania czy Żywe Muzeum Piernika. Tym razem przyszedł czas na Muzeum Mleka w Grajewie w województwie podlaskim.

Czy warto pojechać do Muzeum Mleka w Grajewie?

Tak, warto i to z kilku powodów. Po pierwsze, poznacie tam historię mleka i dowiecie się mnóstwa ciekawostek na jego temat. Po drugie, przeniesiecie się w przeszłość i to będzie szczególnie sentymentalna droga dla tych osób, które pamiętają jeszcze szklane butelki na mleko pod drzwiami wejściowymi. Po trzecie, poznacie skład chemiczny mleka, a także drogę jaką musi przejść mleko, by następnie stać się produktem mlecznym, np. jogurtem czy serem. I po czwarte, wszystkie te informacje przyswoicie w całkiem przyjemny sposób, m.in. poprzez gry i zabawy, ale również filmy i animacje.

Klocki do zabawy w Muzeum Mleka w Grajewie
Zabawy muzealne w Grajewie – klocki

Czy Muzeum Mleka jest dedykowane wyłącznie dzieciom?

Zdecydowanie nie! Treści w poszczególnych salach są bardzo zróżnicowane i trafiają zarówno do dzieci jak i dorosłych. Podczas, gdy mama lub tata będzie zagłębiać się w historię mleka, ich pociecha może pobawić się dużymi klockami albo pohasać na sztucznej łące. Uważam, że treści szczególnie w Laboratorium czy strefie poświęconej Mleku na co dzień są zdecydowanie dedykowane młodzieży i osobom starszym.

Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka w Grajewie
Muzeum Mleka w Grajewie – wejście główne

Ile czasu muszę przeznaczyć na zwiedzanie Muzeum Mleka w Grajewie?

Muzeum nie jest bardzo duże, ale jeżeli dacie się wciągnąć w multimedia dostępne na miejscu, to zwiedzanie może potrwać nawet do dwóch godzin. Placówka podzielona jest na kilka sekcji, m.in. Historię i kulturę, Bar mleczny, Powrót do przeszłości czy Drogę mleka. W każdej sali są informacje do czytania,  a także multimedia do oglądania czy zabawy.

Ostatnie wejście do muzeum jest możliwe na pół godziny przed jego zamknięciem. Moim zdaniem to zdecydowanie za mało czasu, żeby zapoznać się z materiałem dostępnym na miejscu.

Przepis na rurki z bitą śmietaną - Muzeum Mleka
Ulipki z pianą czyli rurki z bitą śmietaną 🙂

Dlaczego Muzeum Mleka powstało właśnie w Grajewie?

Na stronie internetowej placówki możemy przeczytać: „Muzeum promuje Grajewo i cały region Podlasia jako stolicę polskiego mleczarstwa.” I nie jest to bezpodstawne stwierdzenie. W 2008 roku w Białymstoku powstała Polska Izba Mleka, która jest największą w Polsce organizacją branży mleczarskiej.  Największe firmy mleczarskie w Polsce, takie jak Mlekpol czy Mlekovita wywodzą się z województwa podlaskiego. Do tego region słynie z wyrobów mlecznych od dawna, m.in. przepysznych serów korycińskich, serka wiejskiego z Piątnicy czy sera goudy.

Muzeum Mleka – zwiedzanie

Muzeum Mleka w Grajewie jest czynne codziennie. Warto zapoznać się z dokładnymi godzinami otwarcia i cenami za bilety na stronie muzeum.

Mam dwie wskazówki dla odwiedzających muzeum:

  1. Warto czytać informacje w chmurkach zawieszonych nad stołami. Na końcu ekspozycji będziecie mogli rozwiązać quiz i zdobyć nagrodę!
  2. Możecie zabrać ze sobą kawałek muzeum do domu!  W oznaczonych miejscach znajdziecie karteczki, np. z przepisem na plastelinę lub maseczkę nawilżającą z mlekiem i miodem. Możecie te receptury wypróbować w domowym zaciszu 🙂
Przepisy z Muzeum Mleka w Grajewie
Przepisy z Muzeum Mleka w Grajewie

Osobiście brakuje mi jednego miejsca w muzeum, a mianowicie sklepu z wyrobami mlecznymi. Po obejrzeniu wystawy byłam już całkiem głodna, więc na pewno skusiłabym się na coś wyprodukowanego  z mleka. Ewentualnie, do ceny biletu można by dołączyć w prezencie jogurt.

Na pierwszym piętrze w budynku muzeum znajduje się jadalnia. Na dole zaś w Informacji Turystycznej można zapoznać się z ofertą województwa podlaskiego.

Muzeum Mleka – nagroda

Muzeum Mleka w 2019 roku otrzymało pierwszy w historii Certyfikat Specjalny Polskiej Organizacji Turystycznej. Jest to nagroda, którą może otrzymać jedynie mało znany, istniejący na rynku nie dłużej niż dwa lata produkt turystyczny. Certyfikat Specjalny wręczono Muzeum Mleka za 2018 rok.


Spodobała Ci się ta recenzja, a może byłeś już w Muzeum Mleka? Zapraszam do podzielenia się Twoją opinią w komentarzu lub na fanpage’u Podróży od kuchni.