Herbarium Hotel & SPA – Series of articles about Gościnne Zabytki – Poland

Relaks to najlepsze słowo jakim można opisać Herbarium. Pierwszy raz postanowiłam odpocząć w hotelu, korzystając z jego atrakcji i to był dobry wybór.

Herbarium - oliwa w fiolkach

Na początku musicie wiedzieć, że zdecydowanie wolę odpoczywać aktywnie! Najlepiej resetuję się po etatowej pracy zwiedzając, uprawiając sport, np. pływając lub chodząc na długie spacery. Zdecydowanie wolę  pojeździć po okolicy, w której znajduje się hotel niż siedzieć w pokoju, popływać w jeziorze lub pochodzić po górach niż korzystać ze SPA, ale w te wakacje zrobiłam wyjątek.

Herbarium Hotel & SPA

Herbarium – bilans wyjazdu

Hotel Herbarium znajduje się w Chomiąży Szlacheckiej w województwie kujawsko-pomorskim, około 19 km od Żnina i 15 km od Biskupina. To niezła baza wypadowa, ale ja chciałam zwyczajnie odpocząć. Nawet blogerzy – podróżnicy mają czasami dosyć zwiedzania 😉 Zostałam w hotelu prawie 3 dni i oto bilans tego wyjazdu:

1. Zakochałam się w solemaranie! To wynalazek, którego nigdy wcześniej nie widziałam. Wygląda jak mały katamaran, napędzany jest silnikiem elektrycznym i można na nim pływać po wodach śródlądowych i zatokach. Herbarium oferuje do niego kosz piknikowy, więc możecie nie tylko wypocząć w ciszy, ale również smacznie zjeść. Taki piknik na wodzie naprawdę potrafi doładować akumulatory!

Solemaran i piknik na wodzie - Herbarium

2. Zrelaksowałam się chodząc po ogrodzie Herbarium, a także korzystając z hotelowego SPA. Budynki hotelowe otoczone są 6-hektarowym terenem, którego duża część to park. Kiedyś ten teren był płaski, ale obecni właściciele zupełnie zmienili tę przestrzeń. Powstał staw, przez który można przejść drewnianym mostkiem, wytyczono sporo ścieżek spacerowych, zaprojektowano ogród, w którym rosną, m.in. dynie i truskawki, a także zaplanowano dużo kwietników. Byłam w Herbarium jesienią, a teren i tak wyglądał pięknie.

Herbarium jesienią

3. Najadłam się samych pyszności. To jest zawsze mój ulubiony punkt wycieczek – jedzenie! Hotelowe restauracje bywają różne, ale Werbena spełniła moje oczekiwania zarówno smakowe jak i estetyczne. Najbardziej urzekł mnie pomysł z oliwą podawaną w fiolkach chemicznych, a także stekiem serwowanym na gorącej płycie soli himalajskiej, dzięki czemu każdy może sam zadecydować o stopniu wysmażenia mięsa. No i jeszcze deser – czekoladowy fondant (ciasto płynne w środku) podany w doniczce jak kwiatek. Bajka :)

Stek w Herbarium

Jeżeli jesteśmy już przy jedzeniu, to przedstawię wam filozofię hotelu. Celem Herbarium jest sprawienie, żeby goście wypoczęli i odzyskali równowagę. Bardzo duże znaczenie ma w tym planie zdrowe odżywianie, dlatego część warzyw, owoców i ziół używanych do sporządzania posiłków pochodzi z hotelowego ogrodu. W planach jest również piec chlebowy i zielnik z nietypowymi, rzadko używanymi w Polsce roślinami. Reszta produktów pochodzi od lokalnych dostawców. Tylko tam jeść i odpoczywać, dobrze, że jest chociaż siłownia i basen, więc jest gdzie spalić kalorie 😉

Herbarium - pyszności

Ciekawostka! Z dworem w Chomiąży Szlacheckiej wiąże się legenda o Krwawym Diable Weneckim. To właśnie tu urodził się Mikołaj Nałęcz, który zyskał taki przydomek po dokonanej przez siebie zemście na rodzie Grzymalitów. Mikołaj był bardzo spokojnym człowiekiem i nigdy nie angażował się w konflikt pomiędzy rodami Nałęczów i Grzymalitów, ale w 1383 roku sytuacja się zmieniła, ponieważ Grzymalici najechali dwór i go spalili, a w trakcie napadu zginęła młoda ukochana Mikołaja. Poprzysiągł on zemstę za śmierć Hanki i stał się od tej pory bezwzględnym Krwawym Diabłem.

Więcej szczegółów: http://www.herbariumhotel.pl/

Czytaj także: 

Pałac Mierzęcin
Hotel 1231 

Solemarany - HerbariumHerbarium - pokój hotelowySPA w Herbarium

 • Krzysiek Ciemnołoński

  Taki wypas i tak pięknie i tak blisko od mojej ukochanej Bydgoszczy, że wstyd mi, że nie znałem tego miejsca :) Dzięki za dobry namiar!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Proszę bardzo! Polecam się na przyszłość :) Gdybyś chciał się tam wybrać, to daj znać :)

 • http://balkanyrudej.pl/ balkanyrudej

  Każdemu należy się odrobina lenistwa raz na jakiś czas. A w takich pięknych okolicznościach przyrody i okolicy, to już w ogóle :) Zauważyłam, że sporo różnych miejsc stara się mieć wokół siebie jakąś legendę, która sama w sobie staje się wabikiem.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   To prawda, hotele i restauracje w Polsce się coraz bardziej specjalizują i szukają czegoś, czym mogą się wyróżnić i uważam, że to dobry trend. A co do lenistwa, to popieram, oby tylko nie za dużo 😉

 • KasiaN

  Ależ Francja Elegancja! Pewnie niestety nigdy nie skorzystam, ale za to zrobiłam się głodna jak wilk!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Kasiu, dlaczego tak zakładasz? Nigdy nie mów nigdy! :)

 • http://pattravel.wordpress.com/ PatTravel

  Coś mi się wydaje, że odnalazłabym się tam

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   😉 Każdy się tam odnajdzie!

 • http://weekendowi.wordpress.com Weekendowi Podróżnicy

  I co by tu… A wiem, “super zdjęcia”. Aż się głodny zrobiłem… :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   I taki był mój cel 😉

 • http://www.hamptonkrakow.com.pl/ Patryk Wajs

  Cudowne i malownicze miejsce 😉 Pozdrawiam!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   O tak :) Również pozdrawiam i zostań u mnie na dłużej , zachęcam :)