Le Mortelle to farma położona w Toskanii, w sercu niziny Maremmy. To raj dla miłośników wina i życia w symbiozie z naturą.

Le Mortelle - kolacja w sześcianie

Le Mortelle – wino i symbioza

Teren Le Mortelle jest ogromny. To 270 hektarów, z czego 160 ha przeznaczone jest pod uprawę winorośli, 15 ha to sady pełne brzoskwini, śliwek, moreli, gruszek i jagód (!), a resztę terenu zajmują wzgórze z drzewkami oliwnymi, dwa jeziora i…budynek, któremu warto przyjrzeć się z bliska.

Winnica Le Mortelle

Tajemniczy budynek to winiarnia, która została zaprojektowana przez architektów z Florencji i łączy w sobie dwie cechy – piękno i funkcjonalność. Te niesamowite dzieło sztuki wkomponowane jest we wzgórze i prawie niewidoczne, dzięki czemu nie zaburza naturalnego piękna niziny. Budynek w pełni współgra z naturą również ze względu na swoje wykończenie (naturalne materiały) i wykorzystanie sił natury do (współ)pracy 🙂 Wykorzystano w nim termoregulację zapewnianą przez skały, m.in. do utrzymywania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.

Winiarnia Le Mortelle - perełka architektury

Budynek ma trzy poziomy, a na każdym z nich odbywa się inny etap produkcji wina. Można powiedzieć, że jego przygotowanie odbywa się liniowo, rozpoczynając od góry i kierując się do dołu. Winogrona rozpoczynają swoją drogę na trzecim piętrze, gdzie są przywożone i lekko ugniatanie, by trafić na poziom drugi w celu fermentacji. Winifikacja, czyli proces przemiany soku gronowego w wino odbywa się w Le Mortelle w specjalnie zaprojektowanych kadziach i trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Ostatni, trzeci etap to dojrzewanie wina w dębowych beczkach. Odbywa się on w piwnicy, ale nie dotyczy wszystkich rodzajów wina. Część napoju bogów trafia prosto do butelek. Poczujecie różnicę zarówno w smaku jak i cenie 😉

Le Mortelle zaprojektowali architekci z Florencji

W piwnicy Le Mortelle można nie tylko obejrzeć setki beczek, ale również spróbować wina w tajemniczym sześcianie. Ten przezroczysty pokój jest ogrzewany i można w nim zjeść, np. romantyczną kolację we dwoje albo biznesowy lunch. Wynajmowane na imprezy jest również inne miejsce na trzecim piętrze, gdzie znajduje się ogromny, drewniany stół, a goście mogą obejrzeć winnicę z góry przez panoramiczną szybę!

Le Mortelle - winnica

My spróbowaliśmy przysmaków i wina na tarasie z widokiem na zielony teren winnicy. Było pysznie i cieszę się, że to nie ja byłam kierowcą, bo mogłam wino z Le Mortelle testować bez ograniczeń. No prawie. 😉

Le Mortelle - zielony taras

Le Mortelle znajduje się około 25 km od miasta Grosseto, 77 km od Porto Santo Stefano i trochę ponad 100 km od Sieny. My wybraliśmy się tam samochodem i przynajmniej od strony Grosseto nie możemy narzekać na oznaczenie. Właściwie dojechalibyśmy tam bez mapy, kierując się tylko znakami Le Mortelle.

Więcej informacji: Le Mortelle

Czytaj także:

Gorące źródła – Cascate del Mulino – Toskania

Happy Swiss! – Podere Il Casale

Le Mortelle - ser z dżemem z jagódLe Mortelle - winoLe Mortelle - ja i nasza przewodniczka