Written paintings – Museum of Icons in Suprasl

Już od progu Muzeum Ikon w Supraślu możemy poczuć się mistycznie…. Przekraczając go przenosimy się do świata, w którym tradycja doskonale łączy się z nowoczesnością.

Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Ikon w Supraślu – zwiedzanie

Zwiedzanie Muzeum Ikon warto zaplanować z wyprzedzeniem, czyli zarezerwować wizytę na konkretną godzinę. Grupy z przewodnikiem wyruszają co pół godziny, ale pierwszeństwo mają osoby wpisane na listę rezerwacyjną. Warto zadzwonić wcześniej na miejsce,żeby długo nie czekać w kolejce. Pamiętajcie, że w czwartki możecie zwiedzić muzeum za darmo! W pozostałe dni obowiązuje opłata: bilet normalny – 12 zł, bilet ulgowy – 6 zł.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU – EKSPOZYCJE

W Muzeum Ikon znajduje się kilka stałych ekspozycji. Pierwsza sala przypomina wyglądem katakumby rzymskie i poświęcona jest ikonom kanonicznym. Dowiecie się tu, skąd pochodzą zasady tworzenia ikon, a także jak powinno się je odczytywać. Następne sale poświęcone są, m.in. ikonom Chrystusa, Matki Bożej, a także wizerunkom świętych. Jedna z wystaw nawiązuje do wnętrza cerkwi, czyli świątyni prawosławnej. Najważniejszą salą jest ostatnia, w której zaprezentowane są unikatowe freski z XVI wieku. Zdobiły one ściany cerkwi Zwiastowania NMP. Monaster supraski, bo tak inaczej nazywano tę świątynię, został w 1944 r. wysadzony w powietrze. Na szczęście, część malowideł udało się uratować i są one dostępne dla zwiedzających.

Muzeum Ikon w Supraślu

Bardzo ważnym elementem zwiedzania Muzeum Ikon jest muzyka chóralna. Rozbrzmiewa ona mocno za każdym razem, gdy przechodzi się z przewodnikiem do kolejnej sali, by następnie powoli wyciszyć się i towarzyszyć opowieściom o ikonach w tle.

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU – PISANIE IKON

Zapamiętałam ze swojego zwiedzania jedną, bardzo ważną informację, że na wartość ikony składa się nie tylko element artystyczny, ale przede wszystkim teologiczny. Można powiedzieć, że ikonograf zawiera w ikonie słowo Boże, zapisuje je w formie graficznej, stąd wzięło się stwierdzenie, że ikony się pisze, a nie maluje. Takie rozwiązanie było bardzo ważne w czasach, gdy wielu wiernych było niepiśmiennych i nie potrafiło czytać. Dzisiaj, choć czasy się zmieniły i większość społeczeństwa biegle pisze i czyta, ikony nadal tworzone są zgodnie z dawnymi zasadami. W muzeum dostępny jest bardzo ciekawy film o ich pisaniu.

Muzeum Ikon w Supraślu

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU – DOJAZD

Muzeum Ikon znajduje się w Supraślu, około 15 km od Białegostoku. Można tu dojechać samochodem, autobusem albo rowerem! Prawie cała trasa ze stolicy województwa podlaskiego do Supraśla jest dostosowana pod rowerzystów. Szlak ten jest jednym z najpopularniejszych i korzysta z niego wielu wielbicieli jednośladów.

Po dotarciu do Supraśla, kierujcie się w stronę monasteru. Muzeum Ikon ma siedzibę w siedemnastowiecznym Pałacu Archimandrytów, jednej z części zabudowań klasztornych. Wejście znajduje się od strony ulicy Arcybiskupa generała Mirona Chodakowskiego. Zaraz obok kolejnej atrakcji Supraśla – Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, którą opisałam tutaj.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Muzeum Ikon w Supraślu.

Czytaj także:

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa

Zamek w Tykocinie

Muzeum Ikon w Supraślu

 • https://www.mariuszstachowiak.pl Mariusz Stachowiak

  Ponoć w takich miejscach można dobrze się wyciszyć. Pewnie to brzmi dziwnie, ale zawsze po odwiedzeniu takich miejsc oprócz przemyśleń otrzymuję wyciszenie.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   U mnie jest różnie, ale cię rozumiem. Też bywam po wyjściu z takich miejsc wyciszona albo zadumana. Jest w końcu o czym myśleć, prawda? :)

 • http://www.lkedzierski.com/ łukasz kędzierski

  Szczerze to nie miałem pojęcia, że można oglądać tyle ikon w Polsce. Jedyne ikony jakie widziałem to dawno temu w Grecji w okolicach Meteorów. Wydaje mi się, że aby dostrzec prawdziwe piękno i wartość tych dzieł to trzeba potrafić je czytać. Ja nie potrafię, więc nie robią na mnie wrażenia, lecz jeżeli przewodnik jest w stanie pięknie o nich opowiadać, to na pewno jest to warte spróbowania.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Niestety, też nie potrafię ich odczytywać, ale i tak robią na mnie wrażenie. Z muzeum dowiedziałam się co nieco o symbolice barw i proporcjach przy tworzeniu ikon. To była bardzo ciekawa lekcja.

 • sekulada.com

  Wow, jestem pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Nie wiedziałem, że mamy coś takiego w Polsce! Będzie to super punkt podczas podróży na Litwę! Dzięki!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Nie ma sprawy! Cieszę się bardzo, że mogłam pomóc! :) Kiedy się tam wybierasz?

 • http://poszli-pojechali.pl/ Tatiana || Poszli-Pojechali

  Niezależnie od podejścia do religii, ważne miejsce, nawet z punktu widzenia sztuki i historii. Mnie w takich miejscach łapią refleksje życiowe.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Mi też się zdarza złapać taką refleksję… To muzeum, a właściwie głównie chór, który śpiewa w tle, nastraja do przemyśleń.

 • Agnieszka/Zależna w podróży

  weszłam do muzeum ikon w Supraślu przypadkiem i byłam nim zachwycona. Perełka! I widząc, że Darek nie wiedział o nim, tylko utwierdzam się w tym, że musi być szeroko promowane. Dobrze, że napisałaś ten tekst!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dzięki! :) Co do promowania takich miejsc, jestem pierwsza. Szczególnie, jeżeli chodzi o Podlasie. Jest tyle unikatowych, wspaniałych zabytków w moim regionie :) Polska w ogóle ma dużo do zaoferowania turystom. Trzeba ją promować, bo jak nie my, to kto?

 • http://www.pawlowski.cc Kazimierz Pawłowski

  Wow, magiczne miejsce. Dzięki za opis, będę musiał odwiedzić jak będę kiedyś w okolicy.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Super! Cieszę się, że ci się podoba! :) Zachęcam do zapoznania się z zakładką Kocham Podlasie, znajdziesz tam więcej perełek z regionu :)

 • Pingback: Užupio Res Publika, czyli Republika Zarzecza w Wilnie – LitwaPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Dusza Rycerza - zamek w Tykocinie - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()

 • Pingback: TOP 10 atrakcji Podlasia – Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()