Ekologiczne podróżowanie – ekoturystyka

Bądźcie wdzięczni! Możecie podróżować w dowolne miejsca na ziemi, więc robiąc to zróbcie jednocześnie coś dobrego dla świata! Ekoturystyka jest super!

Bądź ekoturystą - dbaj o środowisko podróżując!

Przedstawiam 5 prostych, ekologicznych zachowań w podróży, dzięki którym nasza piękna ziemia będzie służyć następnym pokoleniom:

 1. Zbierajcie nakrętki!

Zbieraj nakrętki - ekoturystyka

To banalne zadanie służy jednocześnie dwóm sprawom. Po pierwsze, plastik nie trafia do kosza na śmieci, więc dbamy o środowisko. Po drugie, zbierając nakrętki możemy pomóc innym. Jak? To bardzo proste. Wiele firm, fundacji czy stowarzyszeń gromadzi zakrętki, by następnie wymienić je na, np. wózki inwalidzkie albo pomoc podopiecznym w hospicjach czy schroniskach dla zwierząt.

Zastanawiacie się, ile nakrętek możecie zebrać sami? Otóż, bardzo dużo. W podróży zużywamy tony butelek wody lub innych napojów rocznie, a każda z nich musi być czymś zamknięta, prawda? Odkąd nauczyłam się zwyczaju zabierania zakrętek z każdego możliwego miejsca, okazuje się, że zanoszę do pracy co kilka tygodni pokaźny ich worek.

Nie czekajcie! Zacznijcie już dzisiaj tę prostą akcję. Nakrętki są lekkie, więc nie przeciążą waszych walizek. Pamiętajcie, kilka kilogramów zebranych nakrętek rocznie zbliża kogoś niepełnosprawnego do lepszego życia lub zwierzę do godnych warunków życia w schronisku!

Nie narzucam miejsca, które chcecie wspierać. Rozejrzyjcie się. W okolicy na pewno ktoś gromadzi gdzieś nakrętki. Zapytajcie na jaki cel jest ta zbiórka i dołączcie do akcji. Od teraz również w podróży będziecie pomagać innym :)

 1. Używajcie ręczników hotelowych rozsądnie!

Pokój w Herbarium

Ręczniki hotelowe wymieniane codziennie, to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej przewinień gości hotelowych. Czy w domu również dzień w dzień wymieniacie ręczniki? Przecież to absurd. Co w takim razie z pościelą? Nie uwierzę, że ktoś z was wymienia ją na nową każdego dnia po wstaniu z łóżka…

Bądźcie mądrymi konsumentami! Nie ulegajcie zachowaniu, zapłaciłem, to należy mi się. Oczywiście, że gość hotelowy ma prawo wymagać dobrego traktowania i luksusu, ale nie oznacza to, że może być samolubny. Następnym razem, zanim rzucicie ręcznik na ziemię po jednym dniu jego używania (w hotelach gest ten oznacza, że chcecie jego wymiany), zastanówcie się trzy razy czy na pewno nie możecie skorzystać z niego jeszcze przez kilka dni.

Wielokrotne użycie ręczników to proste zachowanie ekologiczne. Mniejsza ilość prań, oznacza mniejsze zużycie cennego źródła życia jakim jest woda przez hotel. Do tego środowisko nie jest zanieczyszczane przez detergenty, np. proszki czy płyny do płukania. To również zachowanie ekonomiczne, bo oszczędzone przez hotel pieniądze można spożytkować w lepszy sposób, np. na zaopatrzenie go w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii czy zakup przyjaznych środowisku produktów.

 1. Korzystajcie z tego, co opłaciliście!

Łazienka w Aphrodite Hills Golf and Spa Resort

Na dobę hotelową składa się nie tylko nocleg i często śniadanie, ale również szereg gratisów, które otrzymujecie. W cenę wliczone są, m.in. kosmetyki w jednorazowych opakowaniach, czepki kąpielowe czy kapcie jednorazowe. Warto z nich skorzystać i jest to również zachowanie ekologiczne.

Zamiast pozostawiać do połowy wypełnione pojemniki z szamponami lub odżywkami w hotelowej łazience, lepiej zabrać je do domu. W hotelu ekipa sprzątająca je wyrzuci, a w domu możecie zużyć je do końca lub wykorzystać ponownie w czasie…podróży! Jestem pewna, że jeździcie w różne miejsca i czasami mydło czy szampon nie są zapewnione w ramach pobytu. Wykorzystajcie wtedy kosmetyki hotelowe. Zajmują mało miejsca w bagażu i z reguły mają tak małą pojemność, że można je zabrać na pokład samolotów tanich linii lotniczych. Skoro opakowania są jednorazowe, wykorzystajcie je do maksimum.

Czasami opakowania na kosmetyki hotelowe są wielokrotnego użytku i można je uzupełnić ponownie własnym szamponem czy mydłem w płynie. Czemu tego nie zrobić? Oszczędzacie w ten sposób środowisko, zmniejszając ilość odpadów. Brzmi dobrze, prawda?

 1. Korzystajcie z usług firm dbających o środowisko!

Agroturystyka u Niny w Boćkach

To wbrew pozorom wcale nie jest niewykonalny punkt. Ekoturysta ma w obecnych czasach bardzo dużo możliwości ekologicznego podróżowania. Czy wiedzieliście, że są ekologiczne hotele, które za główny cel swojego istnienia obrały zrównoważone funkcjonowanie w zgodzie z obowiązującymi ekotrendami? Ich właściciele stosują do budowy hoteli materiały nieszkodliwe dla środowiska, a także używają rozwiązań nowoczesnych, które pozwalają na ekonomiczne zużycie wody czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. To oczywiście tylko przykłady, ale świadczą o coraz większej świadomości hotelarzy oraz zapotrzebowaniu rynku na ekologiczne rozwiązania.

Uważacie, że hotele są za drogie? Innym przykładem ekologicznego podróżowania są agroturystyki. Nie tylko nocujecie w miejscach z zasady znajdujących się blisko natury, ale możecie również przez kilka dni żyć w zgodzie z nią. Ekoturystyka to również wspieranie lokalnych gospodarstw, próbowanie przysmaków przygotowanych z nieprzetworzonych składników, a także zakupy na lokalnym targu. Korzystajcie z dobrodziejstw lokalności! To wspaniała sprawa!

Skoncentrowane żele pod prysznic - Yves Rocher - ekoturystyka

Ekoturysta może również w inny sposób wspierać środowisko, np. kupując kosmetyki firm dbających o nie. Takim przykładem jest Yves Rocher. Marka dba o to, by jej produkty powstawały w możliwie najmniej inwazyjny dla środowiska sposób, a także same w sobie były naturalne, m.in. zawierają wyłącznie składniki aktywne pochodzenia naturalnego czy składniki roślinne z kontrolowanych źródeł. Sam produkt to nie tylko zawartość, ale również opakowania, które w przypadku tej firmy nadają się do recyklingu i powstają z wykorzystaniem surowców z odzysku. Yves Rocher aktywnie działa na całym świecie w ramach swojej fundacji, w ramach której prowadzi kilka programów, m.in. zapewnia wsparcie kobietom zaangażowanym w ochronę środowiska, a także sadzi drzewa. Efekty programu „Sadzimy dla dobra planety” to prawie 70 milionów drzew zasadzonych w Indiach, Brazylii, na Madagaskarze, Haiti, w Senegalu, Kenii, na Ukrainie, a także w Polsce!

Firma wprowadziła właśnie na rynek skoncentrowane żele pod prysznic, które idealnie nadają się do bagażu podręcznego (100 ml), a starczają na 4 razy więcej kąpieli niż żel o pojemności 400 ml. Każda karta Stałego Klienta Yves Rocher to jedno posadzone drzewo, może warto się skusić?

 1. Zaplanujcie dobrze swoją podróż!

Zaplanuj swoją podróż w stylu eko - ekoturystyka

Dobrze zaplanowany wyjazd oznacza mniej stresu. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na miejscu, ale im więcej scenariuszy przewidzimy, tym lepiej będziemy przygotowani na zmiany.

Planujcie, bo to oznacza również dobre przygotowanie logistyczne, co często wiąże się z ekologią! W co pakujecie zwykle swoje rzeczy? Zapewne w plastikowe torby po zakupach, a potem w plecak lub walizkę. A może warto zmienić ten nawyk i pakować ubrania w płócienne torby? Chronicie w ten sposób środowisko przed plastikowymi odpadami, które rozkładają się setki lat. Torby wielokrotnego użytku warto mieć również ze sobą na zapas, gdybyście chcieli przywieźć coś z wyjazdu lub użyć na miejscu, np. na zakupy na lokalnym targu :)

Nie drukujcie wszystkich informacji jak leci! Używajcie przewodników, a jeszcze lepiej audioprzewodników. Wypożyczajcie książki o destynacji, zamiast je kupować. Nie drukujcie biletów kupionych przez Internet czy rezerwacji, jeżeli można je pokazać na wyświetlaczu telefonu. W ogóle, pamiętajcie, że Internet jest w XXI wieku dostępny prawie wszędzie, więc warto oszczędzać papier, a co za tym idzie drzewa.

Sprawdźcie czy do waszego celu można dojechać rowerem! To bardzo prosta metoda zwiedzania miast na miejscu. Korzystajcie raczej z komunikacji miejskiej niż samochodu, a najlepiej idźcie na spacer, nawet, jeżeli miałby być długi. To oszczędność pieniędzy i środowiska, i najlepszy sposób zwiedzania.

Artykuł sponsorowany

Czytaj także:

Darmowe zwiedzanie – Free City Tours

Talerze są passé – Food design

Lotniska europejskie – dojazd do stolic i popularnych miast


Spodobał Ci się artykuł? Napisz do mnie lub polub fanpage Podróży od kuchni na Facebooku!

 • http://www.napokladziezycia.pl Irmina

  Wygląda na to, że całkiem nieźle mi idzie- zbieram nakrętki, rozsądnie korzystam z ręczników w hotelu i oczywiście zabieram miniaturki kosmetyków (zawsze przydadzą się w kolejnej podróży):)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Wydaje się to oczywiste, ale czasami warto przypomnieć o prostych uczynkach, które mogą wiele zmienić :)

 • Anna Maria Kunsztowicz

  Też walczę teraz z nakrętkami:) Ehh kawał wiedzy można wynieść z tego wpisu. Są to rzeczy banalne, ale o których się na codzień nie myśli:)
  Pozdrawiam:)
  polka-dots.pl

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   To najlepsza walka dnia codziennego 😉 Bardzo dziękuję, zostań u mnie na dłużej :)

 • http://www.paticafe.pl Patrycja | PatiCafe.pl

  Dzień dobry, z przyjemnością informuję, że wpis ten ukazał się dzisiaj na portalu PatiCafe.pl, pozdrawiam Patrycja :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo dziękuję jeszcze raz :) Oby się dobrze czytał! :)

 • http://homoturisticus.pl ASIA I Homoturisticus

  Zamieściłaś kilka przykładów tego, jak nawet drobne zachowania w podróży mogą uczynić nasze wyjazdy choć trochę bardziej ekologicznymi. I choć poruszony temat to zaledwie wierzchołek wielkiej lodowej góry, to jednak jest to pierwszy krok w stronę lepszego świata. Kropla drąży skałę, nieprawdaż? :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Zgadzam się w 100%. To tylko wierzchołek góry lodowej, ale od czegoś trzeba zacząć zanim zaczniemy zgłębiać głębiny ekologicznego podróżowania :)

 • Karolina Jarosz Bąbel

  Dobre rady, a nakrętki zbieramy ciągle nie tylko na wakacjach 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ja też, ja też! Zakrętki zbieram już odruchowo, nawet wczoraj na grillu zebrałam wszystkie :)

 • Gosia Porębska

  Bardzo mądre i przydatne rady, zakretki zbieramy na codzień i syn nosi do szkoły.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję! Masz jeszcze inne sposoby na bycie EKO Gosiu? :)

 • http://pattravel.pl PatTravel

  Jestem ideałem! Wszystkie punkty realizuję z przyjemnością.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Wspaniale to słyszeć! Tak trzymaj!

 • http://balkanyrudej.pl/ balkanyrudej

  My głównie nocujemy pod namiotem. Jeśli się da, to segregujemy śmieci (niestety w krajach bałkańskich raczej się tego nie robi, więc tu akurat nasze podróżowanie bardzo ekologiczne nie jest, bo musielibyśmy z plastikami chyba do Polski jechać, by je segregować). Coraz mocniej staramy się w nasze podróże wplatać inne formy przemieszczania się, niż tylko autem. Ale jednak road tripy to w naszym wykonaniu podstawa, więc tu super ekologiczni może nie jesteśmy. Niemniej staramy się 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   I pięknie! Ważne, że zaczynacie o tym coraz częściej myśleć i coś zmieniacie w swoich zachowaniach. Wiedza o tym, co można zmienić, to podstawa. Zmiany to już poziom wyżej :) Trzymajcie tak dalej!

 • http://yellowpear.pl/ Katarzyna Berska

  Świetny, rzeczowy wpis :) Cieszę się, że nie wypadam najgorzej po analizie Twojego tekstu. Nad pewnymi rzeczami jedną będę musiała jeszcze popracować.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo dziękuję! Nie przejmuj się, ja też jeszcze muszę popracować nad sobą. Zawsze możemy być bardziej EKO :)

 • http://www.zastrzykinspiracji.pl/ Zastrzyk inspiracji

  Staram się stosować do tych wszystkich punktów ale sprawa nakrętek jest mi chyba najbardziej bliska. Zawsze dbam o to żeby ich nie wyrzucać i uczulam na to ludzi wokół. Nas to nic nie kosztuje, a może z tego wyjść coś pożytecznego :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Pewnie, to bardzo prosta czynność, a daje wspaniałe efekty! :)

 • Monika

  Z hotelowymi powinnosciami zgodze sie w stu procentach, z reszta takze 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo dziękuję i pozdrawiam gorąco! :)

 • Magda Delkowska

  Ja z racji swojego fachu i świadomości ile w hotelach potrafi marnować się energii i surowców, zawsze w podróży jestem eko:) Ręczników w domu też nie zmieniamy codziennie :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Super! Recenzując hotele również napatrzyłam się na wiele bardzo nieekologicznych zachowań. Teraz postanowiłam uświadomić trochę innych. Będę dumna, jeżeli choć część czytelników skorzysta z moich porad :)

 • Aga z podróży szczypta

  nie znam nikogo kto zmienia pościel i ręczniki codziennie, ale wielu którzy wymagają tego będąc na wakacjach…

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Niestety, czasem na wakacjach turyści się zapominają i łapią na wiele takich pułapek. Bądźmy bardziej ekologiczni, czasami wystarczy dwa razy pomyśleć zanim się coś zrobi.

 • Anita

  bardzo cenne uwagi. Każdy powinien na nie zwrócić uwagę.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję, a czy masz może jakieś swoje sposoby na ekoturystykę? :)

 • http://verenne.pl/ Verenne

  O proszę! A ja właściwie na wszystko to zwracam uwagę. Jestem EKO, no! 😀

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Super! Gratuluję :) Tak trzymaj! :)

 • natasza c

  Właśnie wróciłam z wakacji z Grecji i niestety to co niektórzy robią w hotelach…nie tylko nasi rodacy aż włos na głowie staje. Ja rozumiem opcja All inclusive wykupiona, no ale bez przesady. 4 pełne talerze jedzenia nabrane po to aby zjeść kęsa. To sie marnuje. Co niektórzy przed wylotem z biura podróży powinni otrzymać instrukcje zachowań. Niesety w krajach gdzie jest wysoka wilgotniść lubie mieć świeże ręczniki bo zwyczajnie przez noc one nie schną :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Oooo, ta opcja z jedzeniem jest niezwykle ważna! Bardzo dziękuję za ten komentarz. Również zauważyłam, że sporo osób zapomina, że jedzenie nie ucieknie. Lepiej nałożyć sobie dokładkę, gdy skończymy już pierwszy talerz, niż po pierwszym talerzu zostawić nietkniętą, nabraną wcześniej resztę jedzenia.

 • http://curlytrips.com/ Curly Trips (Renata)

  Cześć Marta! widzę, że mamy podobne nawyki jako ekologiczne podróżniczki :) Trzymaj tak dalej. Wiesz, że na co dzień też zbieramy nakrętki? Pozdrawiamy i zapraszamy do naszych 10 sposobów na ekologiczne podróżowanie.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Cześć Renata! To wspaniale :) Ja od napisania artykułu zebrałam już prawie całe opakowanie nakrętek i zamierzam je w najbliższych dniach zanieść do pracy :) Pozdrawiam!

 • http://www.poraarbuza.blogspot.com Karolina Romanow

  Fajnie napisane. I uwielbiam kosmetyki Yves Rocher! Dokładnie tak, warto w hotelu korzystać z tego, co opłacone, czyli zabrać ze sobą rozpoczęty kosmetyk, ale niekoniecznie lać wodę bez umiaru, bo „za darmo”. W zasadzie też wychodzi na to, że jestem mega eko :) To dobrze!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   To wspaniale! Okazuje się, że wszyscy coraz bardziej myślimy o środowisku! :)

 • Ewa „Psychologia Stylu”

  Świetny post! O wielu rzeczach w ogóle nie myślimy podczas podróży! Extra

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Cieszę się, że mogłam pomóc! Zachęcam do czytania również innych artykułów :)

 • http://dobrezielsko.pl/ Małgosia | Blog Dobre Zielsko

  Punkty 4 i 5 bardzo są mi bliskie. :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Wspaniale! Polecam jeszcze spróbować wdrożyć w życie punkt 1. Nie kosztuje wiele wysiłku, a jego stosowanie może zmienić komuś życie :)

 • https://www.simplyhappy.pl simplyhappy

  Przydatna lista nie tylko na wakacje ale i do wdrożenia w życiu codziennym, np do pracy. Trochę odbiegając od tematu, ostatnimi czasy zauważyliśmy, że większość produktów ma coraz więcej opakowań. Kiedyś były ciasta w papierowym kartoniku i tyle. Teraz takie ciastka są pakowane, każde z osobna, następnie wszystkie razem w jeszcze jedno opakowanie. Niesamowita ilość plastiku! Fajny tekst, mam nadzieję, że wiele osób na niego trafi 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo, bardzo dziękuję! Masz rację, z jednej strony firmy dbają o środowisko, by następnie inne zaprzepaściły ich cały wysiłek. Może Twój komentarz przeczyta ktoś z takiej firmy i pomyśli jak można to zmienić :) Pozdrawiam ciepło!

 • http://www.bykamila-jk.pl Kamila JK

  Nakrętki zbieram od kilku lat – najpierw dla mojej siostrzenicy, która zanosiła je do przedszkola. Jakoś tak mi zostało to zbieranie i teraz zanosimy do przedszkola syna.
  Z kosmetyków hotelowych nie korzystam, nie wiadomo co tam naprawdę jest. Z YR też nie korzystam, bo mi nie odpowiadają.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ja też zbieram nakrętki od wielu lat! Piona! Co do kosmetyków, to każdemu pasuje co innego :) Ja lubię YR akurat :)