Bądźcie wdzięczni! Możecie podróżować w dowolne miejsca na ziemi, więc robiąc to zróbcie jednocześnie coś dobrego dla świata! Ekoturystyka jest super!

Bądź ekoturystą - dbaj o środowisko podróżując!

Przedstawiam 5 prostych, ekologicznych zachowań w podróży, dzięki którym nasza piękna ziemia będzie służyć następnym pokoleniom:

  1. Zbierajcie nakrętki!

Zbieraj nakrętki - ekoturystyka

To banalne zadanie służy jednocześnie dwóm sprawom. Po pierwsze, plastik nie trafia do kosza na śmieci, więc dbamy o środowisko. Po drugie, zbierając nakrętki możemy pomóc innym. Jak? To bardzo proste. Wiele firm, fundacji czy stowarzyszeń gromadzi zakrętki, by następnie wymienić je na, np. wózki inwalidzkie albo pomoc podopiecznym w hospicjach czy schroniskach dla zwierząt.

Zastanawiacie się, ile nakrętek możecie zebrać sami? Otóż, bardzo dużo. W podróży zużywamy tony butelek wody lub innych napojów rocznie, a każda z nich musi być czymś zamknięta, prawda? Odkąd nauczyłam się zwyczaju zabierania zakrętek z każdego możliwego miejsca, okazuje się, że zanoszę do pracy co kilka tygodni pokaźny ich worek.

Nie czekajcie! Zacznijcie już dzisiaj tę prostą akcję. Nakrętki są lekkie, więc nie przeciążą waszych walizek. Pamiętajcie, kilka kilogramów zebranych nakrętek rocznie zbliża kogoś niepełnosprawnego do lepszego życia lub zwierzę do godnych warunków życia w schronisku!

Nie narzucam miejsca, które chcecie wspierać. Rozejrzyjcie się. W okolicy na pewno ktoś gromadzi gdzieś nakrętki. Zapytajcie na jaki cel jest ta zbiórka i dołączcie do akcji. Od teraz również w podróży będziecie pomagać innym 🙂

  1. Używajcie ręczników hotelowych rozsądnie!

Pokój w Herbarium

Ręczniki hotelowe wymieniane codziennie, to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej przewinień gości hotelowych. Czy w domu również dzień w dzień wymieniacie ręczniki? Przecież to absurd. Co w takim razie z pościelą? Nie uwierzę, że ktoś z was wymienia ją na nową każdego dnia po wstaniu z łóżka…

Bądźcie mądrymi konsumentami! Nie ulegajcie zachowaniu, zapłaciłem, to należy mi się. Oczywiście, że gość hotelowy ma prawo wymagać dobrego traktowania i luksusu, ale nie oznacza to, że może być samolubny. Następnym razem, zanim rzucicie ręcznik na ziemię po jednym dniu jego używania (w hotelach gest ten oznacza, że chcecie jego wymiany), zastanówcie się trzy razy czy na pewno nie możecie skorzystać z niego jeszcze przez kilka dni.

Wielokrotne użycie ręczników to proste zachowanie ekologiczne. Mniejsza ilość prań, oznacza mniejsze zużycie cennego źródła życia jakim jest woda przez hotel. Do tego środowisko nie jest zanieczyszczane przez detergenty, np. proszki czy płyny do płukania. To również zachowanie ekonomiczne, bo oszczędzone przez hotel pieniądze można spożytkować w lepszy sposób, np. na zaopatrzenie go w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii czy zakup przyjaznych środowisku produktów.

  1. Korzystajcie z tego, co opłaciliście!

Łazienka w Aphrodite Hills Golf and Spa Resort

Na dobę hotelową składa się nie tylko nocleg i często śniadanie, ale również szereg gratisów, które otrzymujecie. W cenę wliczone są, m.in. kosmetyki w jednorazowych opakowaniach, czepki kąpielowe czy kapcie jednorazowe. Warto z nich skorzystać i jest to również zachowanie ekologiczne.

Zamiast pozostawiać do połowy wypełnione pojemniki z szamponami lub odżywkami w hotelowej łazience, lepiej zabrać je do domu. W hotelu ekipa sprzątająca je wyrzuci, a w domu możecie zużyć je do końca lub wykorzystać ponownie w czasie…podróży! Jestem pewna, że jeździcie w różne miejsca i czasami mydło czy szampon nie są zapewnione w ramach pobytu. Wykorzystajcie wtedy kosmetyki hotelowe. Zajmują mało miejsca w bagażu i z reguły mają tak małą pojemność, że można je zabrać na pokład samolotów tanich linii lotniczych. Skoro opakowania są jednorazowe, wykorzystajcie je do maksimum.

Czasami opakowania na kosmetyki hotelowe są wielokrotnego użytku i można je uzupełnić ponownie własnym szamponem czy mydłem w płynie. Czemu tego nie zrobić? Oszczędzacie w ten sposób środowisko, zmniejszając ilość odpadów. Brzmi dobrze, prawda?

  1. Korzystajcie z usług firm dbających o środowisko!

Agroturystyka u Niny w Boćkach

To wbrew pozorom wcale nie jest niewykonalny punkt. Ekoturysta ma w obecnych czasach bardzo dużo możliwości ekologicznego podróżowania. Czy wiedzieliście, że są ekologiczne hotele, które za główny cel swojego istnienia obrały zrównoważone funkcjonowanie w zgodzie z obowiązującymi ekotrendami? Ich właściciele stosują do budowy hoteli materiały nieszkodliwe dla środowiska, a także używają rozwiązań nowoczesnych, które pozwalają na ekonomiczne zużycie wody czy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. To oczywiście tylko przykłady, ale świadczą o coraz większej świadomości hotelarzy oraz zapotrzebowaniu rynku na ekologiczne rozwiązania.

Uważacie, że hotele są za drogie? Innym przykładem ekologicznego podróżowania są agroturystyki. Nie tylko nocujecie w miejscach z zasady znajdujących się blisko natury, ale możecie również przez kilka dni żyć w zgodzie z nią. Ekoturystyka to również wspieranie lokalnych gospodarstw, próbowanie przysmaków przygotowanych z nieprzetworzonych składników, a także zakupy na lokalnym targu. Korzystajcie z dobrodziejstw lokalności! To wspaniała sprawa!

Skoncentrowane żele pod prysznic - Yves Rocher - ekoturystyka

Ekoturysta może również w inny sposób wspierać środowisko, np. kupując kosmetyki firm dbających o nie. Takim przykładem jest Yves Rocher. Marka dba o to, by jej produkty powstawały w możliwie najmniej inwazyjny dla środowiska sposób, a także same w sobie były naturalne, m.in. zawierają wyłącznie składniki aktywne pochodzenia naturalnego czy składniki roślinne z kontrolowanych źródeł. Sam produkt to nie tylko zawartość, ale również opakowania, które w przypadku tej firmy nadają się do recyklingu i powstają z wykorzystaniem surowców z odzysku. Yves Rocher aktywnie działa na całym świecie w ramach swojej fundacji, w ramach której prowadzi kilka programów, m.in. zapewnia wsparcie kobietom zaangażowanym w ochronę środowiska, a także sadzi drzewa. Efekty programu „Sadzimy dla dobra planety” to prawie 70 milionów drzew zasadzonych w Indiach, Brazylii, na Madagaskarze, Haiti, w Senegalu, Kenii, na Ukrainie, a także w Polsce!

Firma wprowadziła właśnie na rynek skoncentrowane żele pod prysznic, które idealnie nadają się do bagażu podręcznego (100 ml), a starczają na 4 razy więcej kąpieli niż żel o pojemności 400 ml. Każda karta Stałego Klienta Yves Rocher to jedno posadzone drzewo, może warto się skusić?

  1. Zaplanujcie dobrze swoją podróż!

Zaplanuj swoją podróż w stylu eko - ekoturystyka

Dobrze zaplanowany wyjazd oznacza mniej stresu. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się na miejscu, ale im więcej scenariuszy przewidzimy, tym lepiej będziemy przygotowani na zmiany.

Planujcie, bo to oznacza również dobre przygotowanie logistyczne, co często wiąże się z ekologią! W co pakujecie zwykle swoje rzeczy? Zapewne w plastikowe torby po zakupach, a potem w plecak lub walizkę. A może warto zmienić ten nawyk i pakować ubrania w płócienne torby? Chronicie w ten sposób środowisko przed plastikowymi odpadami, które rozkładają się setki lat. Torby wielokrotnego użytku warto mieć również ze sobą na zapas, gdybyście chcieli przywieźć coś z wyjazdu lub użyć na miejscu, np. na zakupy na lokalnym targu 🙂

Nie drukujcie wszystkich informacji jak leci! Używajcie przewodników, a jeszcze lepiej audioprzewodników. Wypożyczajcie książki o destynacji, zamiast je kupować. Nie drukujcie biletów kupionych przez Internet czy rezerwacji, jeżeli można je pokazać na wyświetlaczu telefonu. W ogóle, pamiętajcie, że Internet jest w XXI wieku dostępny prawie wszędzie, więc warto oszczędzać papier, a co za tym idzie drzewa.

Sprawdźcie czy do waszego celu można dojechać rowerem! To bardzo prosta metoda zwiedzania miast na miejscu. Korzystajcie raczej z komunikacji miejskiej niż samochodu, a najlepiej idźcie na spacer, nawet, jeżeli miałby być długi. To oszczędność pieniędzy i środowiska, i najlepszy sposób zwiedzania.

Artykuł sponsorowany

Czytaj także:

Darmowe zwiedzanie – Free City Tours

Talerze są passé – Food design

Lotniska europejskie – dojazd do stolic i popularnych miast


Spodobał Ci się artykuł? Napisz do mnie lub polub fanpage Podróży od kuchni na Facebooku!