Lubicie wygodne zwiedzanie? Nie macie dużo czasu na organizowanie trasy w nieznanym mieście? Na dodatek chcielibyście oszczędzić jak najwięcej pieniędzy? Jeżeli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to znaczy, że Free City Tours są dla was.

Pomysł na darmowe zwiedzanie miast z przewodnikiem narodził się stosunkowo niedawno. Zasada jest prosta, turyści biorą udział w zabawie za darmo, a gdy uznają, że trasa warta była pieniędzy, mogą dać przewodnikowi napiwek. Nie ma w tej koncepcji żadnych haczyków, korzystają na niej wszyscy.

Najpierw musicie sprawdzić, czy w mieście, do którego jedziecie, odbywa się taka trasa. Zwykle wystarczy wpisać w wyszukiwarkę konkretne miasto z dopiskiem Free Tour, np. Praga Free Tour, ale z pomocą może przyjść również największa ze stron internetowych skupiająca trasy z całego świata: http://www.freecitytour.com/

Gdy okaże się, że w wybranym przez was mieście, odbywa się darmowe zwiedzanie, warto zapoznać się z warunkami wzięcia udziału w zabawie. Niektórzy organizatorzy wymagają rezerwacji miejsc na trasie, a także informują, że od większych grup pobierana jest minimalna opłata.

Większość tras jest jednak dostępna od ręki. Wystarczy przyjść pod wskazany punkt spotkania i poczekać na przewodnika. Nie bójcie się, że go przeoczycie. Z reguły, wasi opiekunowie będą widoczni z daleka, czasem na stronach internetowych zamieszczą opis swojego wyglądu danego dnia.

Zabawa zaczyna się od momentu spotkania. Prawdopodobnie zapoznacie się imiennie z pozostałymi uczestnikami zwiedzania i przewodnikiem, dzięki czemu zyskacie swobodę we wzajemnych kontaktach. Potem czeka was wspólne oglądanie najważniejszych punktów miasta i wysłuchanie jego historii, a także, co czasem się zdarza, kontynuowanie zwiedzania z poznanymi znajomymi już po zakończeniu trasy 😉

Uwaga! Warunkiem wzięcia udziału w trasie jest znajomość języka angielskiego, jako najbardziej uniwersalnego dla ludzi z całego świata, biorących udział w zabawie.