Oddaję w wasze ręce praktyczny przewodnik o tym jak dojechać z wybranych lotnisk europejskich do centrów miast. Samodzielny dojazd z lotniska do miasta nigdy nie był prostszy!

Jak dojechać do miasta z lotniska? - to proste! - Podróże od kuchni

Samodzielny dojazd z lotniska do miasta – to proste!

Na pewno wybieracie się niedługo w podróż do któregoś z miast europejskich. Bilety kupione i myślicie co dalej? Jak dostaniecie się z lotniska do wybranego miasta? Przewodnik, który stworzyłam razem z blogerami przyda wam się na pewno, jeżeli chcecie szybko i sprawnie dostać się do centrum stolicy lub innego, popularnego miejsca.

Lotniska europejskie – dojazd do stolic i popularnych miast – spis alfabetyczny

Zdjęcie Mike Kelley'a - 75 samolotów odlatujących z lotnisku w Los Angeles, źródło - podroze.onet.pl

Belgia

Port lotniczy Bruksela (BRU) by Mateusz Jakubowski http://taniezwiedzanie.com 

Po wylądowaniu na lotnisku i dojściu do wyjścia, zauważysz na pewno biletomaty, przy których stać będzie długa kolejka osób kupujących bilety na kurs do centrum. Powstrzymaj odruch stadny i nie idź tam, żeby nie przepłacić. Upewnij się, że jesteś na poziomie 0 i skieruj się do wyjścia.

Wychodząc z lotniska trafisz od razu na dworzec autobusowy. Szukaj autobusów firmy De Lijn (nr 272 lub nocny 471, w zależności od godziny kursują co 30 lub 60 min). To najtańszy wariant dojazdu do centrum Brukseli. Kurs trwa około godziny, a pojazdy zatrzymują się w Brussels’ North Station (dworzec autobusowy położony niedaleko Wielkiego Placu). Przejazd w jedną stronę kosztuje 3 EUR, bilety kupujemy u kierowcy. [Po więcej informacji zapraszam tu: http://taniezwiedzanie.com/sites/28/bruksela-loty-zwiedzanie-przewodnik]

Port lotniczy Bruksela-Charleroi (CRL) by Marta Gawrychowska

Lotniska europejskie - Bruksela - Jak dojechać?

To lotnisko, które znajduje się nieco dalej od centrum Brukseli niż Port Lotniczy Bruksela i lądują na nim głównie samoloty tanich linii lotniczych. Chociaż lotnisko od stolicy Belgii dzieli 46 kilometrów, to dystans ten możecie pokonać już od 5 EUR za osobę!

Port lotniczy Bruksela-Charleroi – autobusy

Jak to zrobić? Wystarczy kupić bilety przewoźnika Brussels City Shuttle (obecnie to Flibco.com – stan na 2020 rok) odpowiednio wcześniej. Mi się to udało i dzięki temu za bilet w dwie strony zapłaciłam 10 EUR, a nie 29,40 EUR (to normalna cena). Nie kupujcie biletów u kierowcy, bo są jeszcze droższe. Najlepiej nabyć je przez Internet.

Port lotniczy Bruksela-Charleroi – kolej + autobus

Do Brukseli możecie się dostać jeszcze za pomocą połączenia kolejowego. Wystarczy wsiąść do autobusu TEC – linia A na lotnisku i dojechać nim do centrum Charleroi, a następnie przesiąść się na pociąg do Brukseli. Linie kolejowe przygotowały na tę okazję specjalne łączone bilety (autobus + kolej), które można zakupić, m.in. online czy w automatach biletowych na lotnisku. Koszt takiego rozwiązania to 15,5 EUR/os. w jedną stronę (stan na 2016 r.).

Na moim blogu możecie przeczytać również o tym jak poruszać się po Belgii pociągami. Warto zajrzeć pod ten link, ponieważ możecie wykupić bilet linii autobusowej A oddzielnie i połączyć go z innymi, specjalnie przygotowanymi pod turystów karnetami, np. weekendowymi albo 10-przejazdowymi i używać ich potem w czasie pobytu.

Cypr

Port lotniczy Larnaka (LCA) by Marta Gawrychowska http://podrozeodkuchni.pl/ 

Widoki z lotu ptaka - lotniska europejskie praktyczny przewodnikLotnisko w Larnace jest największym portem lotniczym na Cyprze. Lądują tu samoloty, m.in. LOT-u i Wizz Air’a z Polski, ale również wielu innych przewoźników światowych. Lotnisko znajduje się w odległości zaledwie 8 km od miasta i bardzo łatwo dostaniecie się z niego do Larnaki.

Port lotniczy Larnaka – taksówki

Osobiście wypróbowałam system taksówek lotniskowych, ponieważ wylądowałam na wyspie około 3 w nocy. Postój znajduje się po prawej stronie od wyjścia z hali przylotów i z łatwością tam traficie kierując się po znakach. Zanim wylecicie z kraju sprawdźcie, ile powinna kosztować wasza taksówka według cennika Departamentu Transportu Drogowego na Cyprze. Nie liczcie jednak na to, że cena będzie identyczna, ponieważ kierowcy taksówek na wyspie nie używają taksometrów, nawet jeżeli się ich o to poprosi (sprawdzone na własnej skórze…). Najlepiej uzgodnić cenę zanim wsiądziecie do taksówki albo zamówić dowóz przez hotel, w którym będziecie nocować. Dobra cena za przejazd z lotniska do hoteli położonych niedaleko plaży i głównego deptaka w Larnace to 15 EUR w nocy. W dzień stawka powinna być nieco niższa.

Port lotniczy Larnaka – autobusy

Z lotniska do Larnaki, a także innych miejsc na Cyprze dostaniecie się również liniami autobusowymi. Najlepiej wejść bezpośrednio na strony przewoźników i tam szukać dogodnego połączenia. Autobusy nie jeżdżą w nocy.

Port lotniczy Larnaka – na piechotę

Słyszałam, że są śmiałkowie, którzy dostają się z lotniska do Larnaki na piechotę. Jest to możliwe, ponieważ wzdłuż całej drogi znajduje się chodnik. Tej opcji raczej nie polecam, gdy macie ciężki bagaż albo mało czasu na Cyprze, za to jest to dobry wybór, żeby zaoszczędzić trochę pieniędzy 🙂

Estonia

Port lotniczy Tallinn – lotnisko im. Lennarta Meriego by T&M podróżniczo http://tandmpodrozniczo.blogspot.com/

W przypadku lotniska w Tallinnie, dojazd nie powinien raczej sprawiać problemów. Przede wszystkim dlatego, że jest ono położone blisko centrum miasta ok. 4-5 km. Dodatkowo nie jest to duży port lotniczy, więc większych trudności w odnalezieniu się również być nie powinno.

W zasadzie istnieje kilka możliwości dotarcia do centrum miasta: autobusem komunikacji miejskiej, taksówką lub własnym samochodem. Osobiście korzystałem z tej pierwszej opcji.

Dojazd autobusem komunikacji miejskiej linii nr 2 z lotniska do centrum i odwrotnie zajmuje ok. 15-20 minut. Bilet, który należy kupić u kierowcy, to koszt 1,60 EUR. Przystanek znajduje się tuż obok terminalu. Nie powinno być problemów z jego odnalezieniem, gdyż pomaga w tym oznakowanie znajdujące się w terminalu, a też sam przystanek jest dobrze widoczny. Aby znaleźć się w centrum należy wysiąść na przystanku o nazwie „A. Laikmaa”.

Aktualny rozkład oraz trasę linii nr 2 można znaleźć na tej stronie.

Jeśli ktoś zdecyduje się na podróż taksówką to zalecam tylko i wyłącznie rekomendowaną. Lotnisko poleca takie firmy jak Tulika Takso, Tallink Takso oraz Tulika Business. Przed rozpoczęciem kursu warto zapytać o przynajmniej orientacyjny koszt przejazdu. Postój taksówek znajduje się przed terminalem.

W planowaniu podróży może okazać się pomocna strona lotniska.

Link odsyłający do wpisu na blogu.

Francja

Port lotniczy Beauvais-Tillé (BVA) by Marta Gawrychowska

Lotniska europejskie - Paryż - Jak dojechać?

Lotnisko obsługiwane jest głównie przez tanie linie lotnicze. Znajduje się ono 84 km od Paryża.

Beauvais-Tillé – autobusy

Bilety możecie kupić już w hali przylotów podczas oczekiwania na bagaż, ponieważ znajdują się tam biletomaty, a nieco dalej kasa biletowa. Gdyby oba miejsca były bardzo zatłoczone, nie martwcie się. Po wyjściu z terminalu kierujcie się w lewo – tam znajdziecie kolejne kasy, w których można zaopatrzyć się w bilety. Autobusy skorelowane są z przylotami i odlotami, więc powinniście zdążyć na najbliższy kurs.

Bilety kupione przez Internet kosztują 15,90 EUR/os., zaś kupione na miejscu 17 EUR/os. w jedną stronę. Przejazd rozpoczyna się przy terminalu, a kończy na stacji Porte Maillot w Paryżu (przejazd trwa około 1 godziny 15 minut). Zaraz obok stacji końcowej znajduje się centrum handlowe.

Port lotniczy Beauvais-Tillé – prywatne busiki prowadzone przez Polaków

Przejazd busem kosztuje 13 EUR/os. do Porte Maillot, zaś 20 EUR/os. pod wybrany adres paryski.  Bilety możecie zarezerwować online lub telefonicznie. Strona internetowa jest prowadzona po polsku.

A gdy już dostaniecie się do Paryża, to zapraszam do Opery Paryskiej – Opéra Garnier albo na zwiedzanie Katakumb.

Port lotniczy Paryż – Roissy – Charles de Gaulle (CDG) by Marta Gawrychowska

Lotniska europejskie - Paryż - Jak dojechać?

To największy międzynarodowy port lotniczy we Francji.

Port lotniczy Paryż – Charles de Gaulle – pociągi

Najlepiej z lotniska Charlesa de Gaulle’a do Paryża dostać się pociągiem. Jest to zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza opcja. Dojazd z lotniska na stację Gare du Nord trwa zaledwie 25 minut. W zależności od terminalu, na którym wylądujecie kierujcie się do pociągu znakami Paris by Train (RER)! Możliwe, że będziecie musieli podjechać do stacji kolejowej bezpłatnym busem lotniskowym. Po dotarciu na stację wystarczy wsiąść w pociąg RER B (szybka kolej miejska) i wyruszyć w drogę. Bilety kupicie na lotnisku w kasach lub biletomatach. Cena za bilet normalny to 10 EUR./os. w jedną stronę (stan na 2016 r.).

Port lotniczy Paryż – Charles de Gaulle – autobusy

Do Paryża możecie się dostać również busami, np. RoissyBus dowiezie was do Paryskiej Opery  w 75 minut. Cena biletu normalnego to 11 EUR.

Port lotniczy Paryż – Charles de Gaulle – prywatne busiki prowadzone przez Polaków

Na tym lotnisku również istnieje możliwość, by dojechać  do Paryża prywatnym busem. Ceny ustalane są indywidualnie i uzależnione od ilości osób oraz miejsca docelowego podróży. Link do strony internetowej podany jest przy informacji o lotnisku Beauvais-Tillé.

Po dotarciu do Paryża zapraszam was do Musée d’Orsay i Notre Dame, mojego ukochanego kościoła paryskiego.

Port lotniczy Paryż-Orly (ORY) by Karolina Kania www.ethnopassion.pl

Lotnisko Orly jest jednym z dwóch znajdujących się na terenie aglomeracji Île-de-France, w skład której wchodzi Paryż oraz miasta na przedmieściach stolicy Francji. Port lotniczy w Orly obsługuje głównie połączenia w Europie, w Afryce, na Bliskim Wschodzie oraz na Karaibach. Z lotniska Orly do centrum Paryża najszybciej dotrzemy podmiejską kolejką RER (linia niebieska B do stacji Antony + kolejka Orlyval). Bilet (RER + Orlyval) kosztuje 12,05€, a podróż zabiera ok. 40 minut. Na lotnisko Orly dojedziemy również autobusem OrlyBus (za 7,70€, dojeżdża do Placu Denfert-Rochereau), tramwajem (linia nr 7) oraz autobusem podmiejskim (linia nr 183).

Hiszpania

Barcelona  El Prat (BCN) by Natalia Fraś www.zapiskizeswiata.pl

Lotnisko jest duże i podzielone na dwa terminale. Z jedynki latają samoloty rejsowe i międzykontynentalne, z dwójki – tanie linie. Między terminalami kursuje lotniskowy autobus, podróż z jednego terminalu na drugi trwa ok. 10 minut. Do centrum Barcelony jedzie się ok. pół godziny, więc zamiast taksówki (wiadomo – drogo, ok 30 euro w jedną stronę) lepiej wybrać autobus lub pociąg. Można pojechać aerobusem (bilet za 5,9 euro, kupujemy u kierowcy), który odjeżdża zarówno z pierwszego, jak i drugiego terminalu, a zatrzymuje się w centrum na Plaza Catalunya. Można też pojechać pociągiem (tu obowiązuje taki sam bilet, jak na całą komunikację miejską, więc najbardziej opłaca się kupić od razu 10 przejazdów za 9.95 euro, które można potem wykorzystać zarówno na metro w mieście jak i autobusy), ale ten odjeżdża tylko z terminalu nr 2 (trzeba dojść do końca hali, wyjechać ruchomymi schodami do góry i przejść przejściem nadziemnym).  Przy maszynach biletowych zawsze stoi pan, który służy pomocą 🙂 Linia jest tylko jedna, więc nie można pomylić pociągu!

Barcelona – Girona (Gro) by Natalia Fraś

Jeśli natomiast wybierzesz lot do Girony, to do centrum Barcelony najlepiej jechać autobusem, który z lotniska jedzie prosto na Estación del Norte. Rozkład jazdy dopasowany jest do przylotów, więc jeśli samolot ma opóźnienie, to autobus będzie czekał. Czas podróży do Barcelony to ok 1,5h, a bilet kosztuje 16 euro w jedną, lub dwie 25 euro w dwie strony (można kupić przez Internet, jest nawet angielska wersja językowa strony: http://www.sagales.com/sale/?sgLang=en). Lotnisko jest małe, można spokojnie spędzić na nim noc i nawet się wyspać, bo krzesła nie mają podłokietników 🙂

Luksemburg

Port Lotniczy Luksemburg (LUX) by Mateusz Jakubowski

Lotnisko w Luksemburgu położone jest pod samym miastem, dzięki czemu do centrum dojedziemy komunikacją miejską. Autobusem linii 16, ruszającym sprzed wejścia na lotnisko, przejedziemy przez całe miasto. Bus kursuje co 10 min w dniach PON-PT (między godzinami 5:30-23:00), w soboty co 20 minut (od 5:25 do 23:05), a w niedzielę co 30 min (5:59-22:59). Bilet na jeden przejazd kosztuje 2 EUR i umożliwia poruszanie się komunikacją miejską przez 2 godziny (z nieograniczoną liczbą przesiadek).

Co ważne, pamiętaj, że jeżeli chcesz dostać się tanio do Luksemburga, to… Nawet nie interesuj się tym lotniskiem! Dużo tańszy będzie lot do Brukseli lub Frankfurtu i stamtąd kurs do Luksemburga autokarem – bez większych problemów można złapać cenę 5 EUR za bilet w jedną stronę. [Więcej informacji znajdziecie tu: http://taniezwiedzanie.com/sites/592/luksemburg-zwiedzanie]

Polska

Lotnisko Chopina w Warszawie (WAW) by Marta Gawrychowska

Jest największym lotniskiem Polski, położonym ok. 10 km od centrum Warszawy, w dzielnicy Włochy.

Lotnisko Chopina – autobusy

Najłatwiej dostać się z lotniska do centrum Warszawy (autobus jedzie również na Starówkę) bezpośrednim autobusem nr 175, który wyrusza spod terminalu (około 200 – 300 metrów na prawo od wyjścia). Innym sposobem dostania się do centrum miasta jest autobus 188, z którego przesiadacie się na linię nr 504 na przystanku Rakowiec. Bilety autobusowe możecie zakupić w biletomatach. Warto rozważyć bilety weekendowe albo dobowe. Więcej o rodzajach biletów przeczytacie na stronie ZTM.

Lotnisko Chopina – pociągi

Z lotniska do centrum Warszawy dostaniecie się także pociągami Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) linii S2 i S3. Pociągi te jeżdżą również do innych części Warszawy, a także podwarszawskich miejscowości, np. Legionowa. Dokładny rozkład jazdy znajdziecie na stronie Lotniska Chopina. Czas dojazdu pociągu do centrum to około 35 minut.

Lotnisko Chopina – taksówki

Korzystajcie tylko z rekomendowanych taksówek lotniskowych. Są one ustawione pod terminalem przylotów w specjalnych, bezpiecznych strefach. Koszt dojazdu do centrum Warszawy nie powinien przekroczyć 40 zł.

Port lotniczy Warszawa-Modlin (WMI) by T&M podróżniczo

Port lotniczy Warszawa-Modlin – ModlinBus

Przewoźnik wyrusza sprzed terminala lotniska do takich miejsc jak np. Pałac Kultury
(Plac Defilad), Metro Młociny czy Lotnisko Chopina – aktualny rozkład można sprawdzić na ich stronie. Rozkłady jazdy dostosowane są do godzin lotów. Kursów jest bardzo dużo. Autokary są klimatyzowane z dostępem do Wi-Fi. Firma ta chwali się, że przejazd do/z centrum Warszawy trwa  45 minut. Z doświadczenia wiem, że niekiedy jest on nieco dłuższy. Jeżeli chodzi o ceny to rozpoczynają się one od 9 zł. Dobrze jest kupować bilety z wyprzedzeniem. W przeciwnym razie możemy zapłacić zdecydowanie więcej. Bilety dostępne są w internecie, na lotnisku i u kierowców.

Port lotniczy Warszawa-Modlin – Pociąg Kolei Mazowieckich

Odjazdy pociągów odbywają się do takich stacji jak np. Warszawa Centralna, Wschodnia, Zachodnia czy Lotnisko Chopina. Kursów też jest dużo. Pociąg KM wyrusza ze stacji Modlin, do której można się dostać autobusem Kolei Mazowieckich – odjazdy sprzed terminalu. Cena biletu lotniskowego to 17 zł (bilet łączony – autobus KM spod terminalu + pociąg). Do nabycia np. w internecie.

Port lotniczy Warszawa-Modlin – pociąg PKP Intercity

Na stacji Modlin zatrzymują się też składy dalekobieżne. Tymi pociągami są: Kormoran, Mazury, Pobrzeże i Warmia. Do stacji można dojechać spod terminalu wspomnianym wyżej autobusem Kolei Mazowieckich – to koszt 5 zł lub np. taksówką.

Port lotniczy Warszawa-Modlin – taksówki

Ceny przejazdów pomiędzy portem lotniczym, a Warszawą znajdują się na stronie lotniska (patrz Taxi). Są dość wysokie. Jeśli decydujemy się na przejazd taksówką to tylko dobrze oznakowaną, rekomendowaną.

Więcej informacji znajdziecie na stronie T&M podróżniczo.

Port lotniczy Kraków-Balice (KRK) by Szymon Król http://www.zamiedzaidalej.pl/

Lotnisko w Krakowie (KRK) nie leży bezpośrednio w Krakowie, ale 12 km na zachód od centrum. Można tam pojechać albo pociągiem (8 zł, 18 minut, jeździ co 50 min), albo autobusem lotniskowym (autobusy 292 lub 208, jadą ok. 50 minut, kosztują ok. 4 zł). Oczywiście da się też taksówką (długość przejazdu zależy od korków, od 40-50 zł wzwyż).

Portugalia

Port lotniczy Lizbona-Portela (LIS) - autor Bartłomiej Sembol

Port lotniczy Lizbona-Portela (LIS) by Bartłomiej Sembol http://praktycznypodroznik.pl/

Lotnisko w Lizbonie powinno stanowić przykład jak skomunikować port lotniczy z centrum miasta.

Od 2012 roku funkcjonują dwa terminale. Nowy terminal powstał z myślą o przewoźnikach low -costowych. Mimo to po przylocie autobusy przewiozą Was do terminalu I, który obsługuje wszystkie przyloty. Po pokonaniu długiego spaceru macie do wyboru szereg rozwiązań. Najkorzystniejszą opcją jest metro, którym dotrzemy do centrum i innych turystycznych miejsc. Koszt przejazdu w jedną stronę z lotniska do centrum to 1,40 € (nie istnieją zniżki, wszystkie bilety w Portugalii są w tej samej cenie). Przy pierwszej transakcji trzeba doliczyć kartę viva viagem, której koszt to 0,50 €. Przy następnych transakcjach doładujecie na nią kolejne bilety na wszelkie środki transportu. Metro funkcjonuje w godzinach 06:30 – 01:00 każdego dnia. Bilety kupujemy w specjalnych maszynach zlokalizowanych przed bramkami metra. Język angielski dostępny.

Aby dojechać do centrum najpierw wsiadamy w czerwoną linię metra, kierunek Sao Sebastiao. Dojeżdżamy do stacji Alameda, na której to czerwona linia krzyżuje się z linią zieloną. Bez wychodzenia za bramki zmieniamy linię na zieloną, kierunek Cais do Sodre. Wysiadamy na stacji Baixa – Chiado, która znajduje się w ścisłym centrum.

Jeśli nie lubicie metra albo macie ochotę zwiedzać miasto już w trakcie przejazdu do centrum to możecie wybrać autobus. Przystanek zlokalizowany jest tuż obok Terminala 1 i obsługują go linie 705, 708, 722, 731, 744, 750, 783.

Po lewej stronie od przystanku autobusów miejskich znajduje się przystanek Aerobusu. Dotrzemy nim do głównego placu Lizbony Praca do Comercio. Koszt biletu to 3,5 €.

Od godziny 00:30 do 05:30 na lotnisko można dostać się autobusem nocnym linii 208. Opłata za przejazd taka sama jak w ciągu dnia.

Zmęczeni po podróży, umówione spotkanie? Zapraszam do taksówki. Dojazd z lotniska do centrum powinien się zamknąć w granicach 15 €. Nigdy nie sprawdzałem tej opcji, ale wielokrotnie słyszałem, że lepiej jest brać taksówki z hali odlotów, niż przylotów. Postój taksówek znajduje się bezpośrednio przy wyjściu z hali odlotów / przylotów.  Aby uniknąć przykrych niespodzianek za każdym razem warto ustalić orientacyjną cenę za przejazd. Podobno istnieje dopłata za bagaż, ale wszelkie inne dodatkowe opłaty to pazerność taksówkarzy. Pamiętajcie, że wskazanie taksometru jest należnością za przejazd.

Port lotniczy Lizbona-Portela (LIS) - autor Bartłomiej Sembol

Co warto wiedzieć?

  • Lotnisko jest czynne 24 h
  • Po przylocie autobus przewiezie Was do terminalu I. Czeka Was długi spacer.
  • Wyloty tanich linii lotniczych odbywają się z terminalu II, który jest połączony z terminalem I shuttle busem, który kursuje co 10 minut z przystanku zlokalizowanego przed halą odlotów (wyjście z metra w kierunku hali odlotów terminala I). Przejazd trwa 3 minuty i jest bezpłatny.
  • Terminal II nie jest miejscem przyjaznym. Do punktu check in prawie zawsze są kolejki. Ostatnio odmówiono mi rejestracji bagażu po spóźniłem się minutę. Pan bezczelnie czekał na moment zamknięcia bramek. Warto być zatem dużo wcześniej, aby uniknąć nerwowych sytuacji
  • przechowalnia bagażu znajduje się w hali przylotów. Jest ona czynna 24h, koszt przechowania bagażu zależny jest od jego wagi

Turcja

Stambuł – Sabiha Gökçen (SAW) by Paulina Muszyńska http://www.muchawsieci.com/

To lotnisko położone po azjatyckiej stronie Stambułu, daleko od centrum miasta. Aby się z niego wydostać trzeba zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny. A czasami nawet 3, w zależności od korków, które zdarzają się w Stambule bardzo często.

Stambuł – Sabiha Gökçen – autobusy prywatne

Najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją jest autobus firmy Havataş, który kursuje na trasach lotnisko Sabiha Gökçen – Taksim (Europa) lub lotnisko Sabiha Gökçen – Kadıköy (Azja). Autobusy czekają na pasażerów przed wyjściem głównym z lotniska, oznaczone są nazwą firmy, a za przednią szybą wyświetla się nazwa przystanku docelowego. Bagaż przekazujemy kierowcy, informujemy go dokąd jedziemy i możemy zająć miejsce w autobusie. W tych liniach nie ma niestety miejsc stojących, więc może się zdarzyć, że zostaniemy poproszeni o poczekanie na kolejny kurs, jeżeli autobus będzie już pełny. Bilety kupuje się w autobusie, na chwilę przed odjazdem i, co ważne, płacimy lirami tureckimi, więc trzeba się w nie wcześniej zaopatrzyć. Cena biletu w jedną stronę do dzielnicy Taksim to 14 TL, do dzielnicy Kadıköy 9 TL.

Stambuł – Sabiha Gökçen –  autobusy miejskie

Kolejna możliwość to komunikacja miejska i tutaj, aby z niej skorzystać, musimy posiadać Istanbulkart, czyli elektroniczny bilet. Można go kupić w budce IETT znajdującej się przed wyjściem z lotniska. Koszt karty to 7 TL, do tego należy dokupić doładowanie – 10 TL powinno wystarczyć aby dojechać do centrum Stambułu. Autobus E-11 do dzielnicy Kadıköy – cena 2,15 TL Autobus E-10 do dzielnicy Kadıköy/Kurtköy – cena 2,15 TL Autobus E-3 do 4.Levent Metro – cena 6,40 TL.

Link do strony Havataş: http://www.havatas.com/

Nasıl giderim? (turecka wersja strony Jak dojadę?): http://harita.iett.gov.tr/

Cennik biletów komunikacji miejskiej (niestety nie ma wersji angielskiej): http://www.iett.gov.tr/tr/main/pages/toplu-tasima-ucret-tarifesi/42

Rozkłady jazdy z poszczególnych stacji: http://www.iett.gov.tr/tr/main/hatlar

1 TL = 1,5 zł

Włochy

Port lotniczy Bergamo – Orio al Serio (BGY) by Dawid Pisarski www.bezwalizek.pl

Wybierając się tanimi liniami na weekend w Mediolanie szybko (już w trakcie rezerwacji) zauważymy, że miejscem, w którym będziemy lądować jest międzynarodowy port lotniczy – Aeroporto di Bergamo – Orio al Serio, oddalony od stolicy mody ok. 50 kilometrów. Na szczęście nie mamy się czym przejmować – przejazd z lotniska w Bergamo do centrum miasta mody jest niezwykle prosty i tani. Prezentujemy Wam trzy sposoby.

Port lotniczy Bergamo – taksówka

Sposób  najwygodniejszy – wchodzimy w taksówkę i jedziemy do interesującego nas miejsca. Ze względu na wysoką cenę (od 50 do 70 euro) cieszy się małym zainteresowaniem.

Port lotniczy Bergamo – autokar

Sposób najbardziej popularny. Po wyjściu z hali przylotów zauważymy autokary klasy turystycznej przewoźnika Terravision, które odjeżdżają regularnie co 20 minut w kierunku głównego dworca kolejowego – Milano Centrale. Koszt przejazdu w jedną stronę wyniesie nas równe 5 euro, a bilety możemy kupić na stronie przewoźnika lub bezpośrednio u kierowcy. Przejazd trwa ok. 45-60 minut (w zależności od natężenia ruchu).

Port lotniczy Bergamo – autobus podmiejski + pociąg

Sposób dla tych, którzy przy okazji chcą zobaczyć oddalone o 3 kilometry Bergamo. Pierwszy odcinek pokonujemy autobusem podmiejskim udając się na dworzec kolejowy w Bergamo (za przejazd na trasie lotnisko-dworzec kolejowy w Bergamo zapłacimy 1,7 euro) a drugą część trasy pokonujemy pociągiem (za przejazd z Bergamo na Milano Centrale zapłacimy ok 4 euro).

Rzym – Fiumicino (FCO) by Dawid Pisarski

Lotnisko położone jest ok. 30 kilometrów od centrum Rzymu, a dotarcie do Wiecznego Miasta nie stanowi najmniejszego problemu. Co ciekawe taki przejazd nie musi być również wcale drogi… wystarczy zaledwie 2,7 euro. Ale każdy robi jak uważa.

Rzym – Fiumicino – taksówka

Wydaje się najwygodniejszym środkiem transportu lecz trzeba uważać na ceny za kurs. Władze Rzymu ustaliły opłatę za przejazd z Fiumicino do centrum miasta na kwotę 45 euro (max. 4 osoby i ich bagaże) co  ciekawe na lotnisku będą na nas czekały nie tylko taksówki z „rzymską” licencją lecz także taksówki, którym licencję wystawiło miasto Fiumicino – w tym przypadku, za taki sam kurs, zapłacimy równe 60 euro. Na niczego nieświadomych gości z zagranicy czekają również „nielegalne” taksówki (bez licencji), których kierowcy zapraszają przylatujących już na hali przylotów. Jeśli omyłkowo wejdziemy do takiej taksówki za przejazd zapłacimy dużo więcej niż 45 czy 60 euro. Trzeba więc uważać i spytać  kierowcę o cenę zanim wsiądziemy do pojazdu.

Rzym – Fiumicino – pociąg ekspresowy „Leonardo”

Z lotniska na główny rzymski dworzec kolejowy – Roma Termini (zlokalizowany w ścisłym centrum miasta) wygodnie dostaniemy się specjalnym pociągiem „Leonardo Express”. Podróż trwa 32 minuty i nie ma żadnych przystanków pośrednich. Od godziny 5:52 do 23:30 pociąg jeździ co pół godziny. Cena za bilet jest wysoka i wynosi 14 euro od osoby za przejazd w jedną stronę. Nie ma żadnych zniżek – jedynie dzieci do lat 12 mogą za darmo podróżować pod opieką dorosłego (jedno dziecko na jednego dorosłego). Bilety możemy kupić w kasach i automatach na lotnisku oraz na dworcu Roma-Termini. Czy warto? Z całą pewnością nie. Dużo lepiej jest pojechać pociągiem regionalnym za co zapłacimy kilka euro mniej, a podróż wydłuży się zaledwie o kilkanaście minut!

Rzym – Fiumicino – pociąg regionalny

Doskonałą alternatywą dla ekspresowego „Leonardo” jest pociąg regionalny – „treno regionale”, którego trasa przebiega przez kilka rzymskich stacji (Trastevere,  Ostiense,  Tuscolana, Tiburtina) omija jednak Roma-Termini. Czas przejazdu wynosi ok. 30-40 minut, pociągi kursują trzy razy na godzinę, a cena za jeden przejazd wynosi 8 euro. Podobnie jak w przypadku Leonardo – brak zniżek, jedynie dzieci do lat 12 mogą za darmo podróżować pod opieką dorosłego (jedno dziecko na jednego dorosłego). Jak więc dostać się na Termini? Wystarczy wysiąść na Ostiense, kupić bilet na metro (BIT, obowiązuje przez 75 minut) za 1,5 euro i niebieską linią metra „B” dostać się na Termini. Całość wyniesie nas 9,5 euro.

Rzym – Fiumicino – autobus

Kolejnym sposobem na sprawne dotarcie do centrum Rzymu są prywatne autokary turystyczne, które kursują między Fiumicino a dworcem głównym Roma-Termini (Stazione Termini, Via Marsala 5), czas przejazdu wynosi od 60 do 100 minut (w zależności od pory dnia). Autobusy odjeżdżają co 20-40 minut. Do wyboru mamy kilku przewoźników:

TERRAVISION (cena przejazdu w jedną stronę 4euro/os, w obie 8 euro )

SITBUS-SHUTTLE (cena przejazdu w jedną stronę 5euro/os, w obie 10 euro)

Podane ceny biletów dotyczą rezerwacji przez Internet. Przy zakupie u kierowcy możemy zapłacić drożej.

Rzym – Fiumicino – autobus podmiejski + metro

Najtańszym sposobem dotarcia do centrum Rzymu jest wykorzystanie komunikacji podmiejskiej jadąc przez małe miasteczko na przedmieściach Wiecznego Miasta – Ostia. Wychodząc z hali przylotów udajemy się pod terminal „Voli Nazionali” (tłum. loty krajowe), skąd odjeżdża autobus podmiejski COTRAL (kilkanaście kursów dziennie). Bilety (1,2 euro) kupujemy w kiosku i jedziemy na „Piazzale della Stazione” przy dworcu kolejowym LIDO CENTRO. Czas przejazdu z Fiumicino Aeroporto na „Piazzale della Stazione” zajmie nam ok. 30-40 minut. Sprawdzając rozkłady jazdy autobusów COTRAL powinniśmy wziąć pod uwagę, jak to w Rzymie bywa, spore opóźnienia.

Na dworcu LIDO CENTO kupujemy najtańszy bilet komunikacji miejskiej BIT (bilet na 75 minut) za 1,5 euro i wsiadamy w pociąg, który jedzie w kierunku  Roma Porta S.Paolo/Piramide. Na miejscu przechodzimy do stacji metra linii B – PIRAMIDE. Wsiadamy w metro jadące w kierunku Rebibbia i od tej chwili zbliżamy się do  ścisłego centrum Rzymu. Możemy wyjść na różnych stacjach np. Coloseo czy Termini. Jeśli zmieścimy się więc w 75 minutach drogę pokonamy za 2,7 euro.

Port lotniczy Rzym-Ciampino (CIA) by Marta Gawrychowska

DSC00496

Jest to lotnisko obsługiwane przez tanie linie lotnicze i znajduje się około 15 km od centrum Rzymu.

Port lotniczy Rzym-Ciampino – autobusy

Właściwie nie ma co szukać innego transportu, tylko po wyjściu z terminalu skierować się na parking autobusowy i wybrać sobie jeden z busów tam stojących. Bilet nie powinien was kosztować więcej niż 6 EUR za osobę. Wszystkie linie kursują do głównego dworca kolejowego Rzymu –  Stacji Termini, który jest dobrym punktem przesiadkowym.

Możecie zarezerwować bilety online na przykład na stronie Terravision, dzięki czemu zaoszczędzicie kilka euro. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje wtedy 4 EUR zamiast 6 EUR na miejscu, zaś w dwie strony – 8 EUR zamiast 11 EUR na miejscu. Strona internetowa tego przewoźnika prowadzona jest w  języku polskim.

W Rzymie bardzo dobrze zjecie w restauracjach: Le Lanterne albo Osteria Barberini, której specjalnością są trufle!

Polecam wam również TOP 5 turystycznych atrakcji w Rzymie.

Lotnisko w Turynie (TRN) by Agnieszka Stokowiecka http://ciekawaosta.pl/ 

Lotnisko znajduje się w Torino – Caselle, leży około 20 km od centrum Turynu. Można dostać się do niego:

autobusem przewoźnika SADEM. Bilet kosztuje 6,50 euro (zakupiony u kierowcy 7,50 euro) i kursuje co 15/30 minut. Zatrzymuje się przy dwóch głównych stacjach dworca Porta Nuova e Porta Susa oraz dodatkowo przy via Stradella, Borgaro T.se. Podróż do centrum trwa 45/50 minut;

pociągiem GTT do stacji Dora lub pośredniej Madonna di Campagna. Bilet kosztuje 3 euro, pierwszy odjazd z lotniska o godzinie 5:04, ostatni o 21:03. Podróż do stacji Dora trwa 19 minut.

Lotnisko w Mediolanie, Milano – Malpensa (MXP) by  Agnieszka Stokowiecka

Zdjęcie zrobione na lotnisku Milano Malpensa Terminal 1 - Agnieszka Stokowiecka

Leży około 50 km od centrum Mediolanu. Można się do niego dostać:

autobusem dwóch przewoźników, którzy oferują transfery: Shuttle i Terravision, bilet obu przewoźników kosztuje 10 euro w jedną stronę i 16 w dwie, do zakupienia na lotnisku, zarówno na terminalu T1 jak i T2 (terminal tanich przewoźników). Kursują na zmianę co 20 minut, podróż do Mediolanu trwa około 50 minut. Przed wyjściem z lotniska warto rzucić okiem, którzy przewoźnik stoi na parkingu i zakupić bilet właśnie tej firmy.

pociągiem Malpensa Express, który kursuje co 30 minut, ale dojeżdża tylko do T1. Bilet w jedna stronę kosztuje 14 euro i podróż z Mediolanu na lotnisko trwa 40 minut. Z terminalu T1 można dojechać do terminalu T2 bezpłatnym autobusem, który kursuje 24 h na dobę co 15 minut.