Jakim typem podróżniczki jesteś? - Podróże od kuchni

Uwaga! Artykuł zawiera dawkę humoru, opisuje stereotypowe zachowania i nie jest poparty badaniami. Jakim typem podróżniczki jesteś?

Jakim typem podróżniczki jesteś? Organizatorka

  1. Organizatorka

Urodziła się z notesem w jednej ręce, a długopisem w drugiej. Umie zaplanować wszystko…  zapewne swój pogrzeb również ma już gdzieś opisany. Przed wyjazdem czyta setki artykułów i książek, i zapisuje wszystkie ważne informacje. Gromadzi tyle danych, że mogłaby napisać książkę zanim pojawi się na miejscu. Jest przygotowana na wszelkie pogodowe warunki i nagłe zmiany planów. Przed wylotem do egzotycznych krajów szczepi się i przygotowuje apteczkę godną zawodowego lekarza. Wydawałoby się, że jej bagaż powinien pękać w szwach, ale dzięki jej zorganizowaniu jedna walizka schowana w luku bagażowym i bagaż podręczny jej wystarczają. Na miejscu skrupulatnie realizuje plan działania i wraca zadowolona, gdy spełni większość punktów wypadu. Uwaga! Zdarza jej się poprawiać przewodników, w końcu wie całkiem sporo o wybranych krajach…

Po powrocie z wakacji jej walizka jest rozpakowana następnego, a nawet często jeszcze tego samego dnia.

Idealny prezent: kalendarz organizer lub planner

Jakim typem podróżniczki jesteś? - Pasjonatka

  1. Pasjonatka

Ten typ podróżniczki wybiera destynacje według schematu. Mogą to być, np. podróże kulinarne, gdzie będzie poruszać się wyłącznie szlakami winnymi lub w każdym mieście zahaczać o świetną restaurację. Pasjonatka murali wybierze miasta, w których są już szlaki śladami sztuki ulicznej lub pojedzie odkrywać takowe, a dekoratorka wybierze się do miejscowości, w których kupi wyjątkowe koronki lub nauczy się robić kolorowe szklanki metodą dekupażu (fr. découpage, [de.ku.paʒ]). Typ takiej podróżniczki  wie dużo o kraju lub mieście w dziedzinie, którą się interesuje, ale często ma braki w wiedzy o podstawowych zabytkach. Przygotowania do wyjazdu mogą w jej przypadku trwać dużo czasu, ponieważ wyszukuje na miejscu perełki związane ze swoim hobby. Pasjonatka  zostawia sobie sporo miejsca w walizce na przywiezione z podróży skarby.

Warto ją odebrać z lotniska, bo prawdopodobnie jej walizka waży dużo więcej niż przed wyjazdem.

Idealny prezent: wypad na weekend do miasta zainteresowania lub wybrany kurs, np. kulinarny

Jakim typem podróżniczki jesteś? - Turystka

  1. Turystka

Często wie niewiele więcej o wyjeździe niż to, o której ma się stawić na lotnisku. W biurze podróży zawsze wybiera opcję all inclusive, ponieważ nie chce się o nic martwić w trakcie wyjazdu. Nie sprawdza pogody na miejscu, więc często po przylocie kieruje się do sklepu w celu dokupienia  brakujących ubrań. Turystka nie kupuje przewodnika, ponieważ raczej nie opuszcza hotelowego terenu, czytaj basenu. Niewiele wie o lokalnej kuchni czy zabytkach. Zwiedzanie muzeów lub świątyń ją nudzi, a jedzeniem zawsze można się zatruć. Turystka raczej wybiera ciepłe kraje, z których wraca opalona, utuczona i szczęśliwa. Po powrocie ocenia całe państwo na podstawie jednego hotelu, więc módlmy się, żeby akurat jej się spodobał.

Ostatnio usłyszałam, że Egipt jest nudny, bo w hotelu nie zapewniono gościom animacji…

Idealny prezent: wycieczka all inclusive lub okulary przeciwsłoneczne

Jakim typem podróżniczki jesteś? - Dziewczyna spontaniczna

  1. Dziewczyna spontaniczna lub wariatka podróżnicza

Wpada na pomysł wyjazdu na kilka godzin przed odlotem samolotu. Najpierw kupuje atrakcyjne cenowo bilety, a następnie sprawdza czy ma w domu paszport i informuje towarzyszy podróży, że muszą wyjść dziś wcześniej z pracy.  Potem zaczyna się poszukiwanie walizki, wymienianie waluty (o ile istnieje taka możliwość…), sprawdzanie pogody i intensywne przygotowywanie się do wylotu. Potem współtowarzyszy czeka rajd na lotnisko, gdzie w ostatniej chwili przechodzą przez bramki. W trakcie czekania na samolot wariatka podróżnicza zaczyna sprawdzać co warto zobaczyć na miejscu i przy okazji odkrywa, że akurat w maju trwa w danym kraju pora deszczowa.

Dziewczyna spontaniczna niczym się nie przejmuje. Ma dużo szczęścia w życiu i wierzy, że skoro trafiła tak tanie bilety w sieci, to na miejscu nie może być tak źle.

Jej walizka zamyka się tylko wtedy, gdy usiądą na niej dwie osoby, bo w pośpiechu wrzucała do niej wszystko jak leci.

Idealny prezenta: weekend- niespodzianka, o którym dowie się w piątek wieczorem, gdy wsiądzie do Twojego samochodu

Jakim typem podróżniczki jesteś? - Doświadczona podróżniczka

  1. Doświadczona podróżniczka

Kupuje bilety lotnicze hurtowo i znajomi częściej zadają jej pytanie: „gdzie jest lub gdzie będzie w najbliższym czasie?” niż „co słychać?”. Podróżniczka ma wszystkie najbliższe weekendy zaplanowane, więc spotkanie z nią graniczy z cudem. Mówi dużo o podróżach i chętnie dzieli się sprawdzonymi przez nią podróżniczymi chwytami. Pakuje się na ostatnią chwilę, bo w domu ma już wcześniej przygotowaną kosmetyczkę i całe zestawy gadżetów, ale pewne rzeczy przygotowuje dużo wcześniej i sporo czyta na temat docelowego kraju. Nie zamyka się jednak w jednym planie, bo wie, że w podróży niektórych sytuacji nie można przewidzieć i co najważniejsze, warto być otwartym na nadarzające się okazje. Na miejscu próbuje lokalnych kuchni, rozmawia z ludźmi i zwiedza od rana do nocy aż padnie ze zmęczenia.

Podróżniczka ma częściej swoją walizkę spakowaną niż rozpakowaną. Wychodzi z założenia, że najbliższy wyjazd jest tak niedługo, że wystarczy uprać ubrania i wyjąć z torby rzeczy, które mogą się przydać i jedzenie, które może się zepsuć.

Idealny prezent: spotkanie-niespodzianka ze znajomymi lub gadżet podróżniczy, najlepiej użyteczny

Czytaj także:

Kim jest bloger?

Lotniska europejskie – dojazd do stolic i popularnych miast

5 powodów, dla których warto zamienić auto na samolot