Choć nie jest to typowy Gościnny Zabytek, to przywiązanie do tradycji ma we krwi. Młodej krwi, bo Hotel Mercure Kraków Stare Miasto będzie w tym roku obchodzić pierwsze urodziny.

Mercure Kraków Stare Miasto – Cykl Gościnne Zabytki – Polska

Hotel Mercure Kraków Stare Miasto – położenie

Mercure w Krakowie rzeczywiście znajduje się tak blisko Dworca Kraków Główny, że można wyjść na pociąg za pięć czwarta i na pewno się na niego zdąży. Budynek mieści się przy ulicy Pawiej 18B vis-à-vis Galerii Krakowskiej. Do Rynku Głównego dochodzi się spacerem w 12 – 15 minut. To wszystko czyni hotel naprawdę świetnym punktem wypadowym, zarówno po mieście jak i poza nim.

Hotel Mercure Kraków Stare Miasto – krótka historia

Mercure w Krakowie jest hotelem czterogwiazdkowym, jednym z głównych produktów AccorHotels. W sieci internetowej nazywany jest często flagowym obiektem tej grupy. Powstał w ciągu dwóch lat za około 90 milionów złotych. Huczne otwarcie miało miejsce w październiku 2016 roku i od tamtej pory hotel działa prężnie.

Mercure Kraków Stare Miasto – część Winestone

Budynek został postawiony od zera, dzięki czemu można było zawczasu pomyśleć o jego konstrukcji. Grupa AccorHotels wykorzystała tę możliwość w 100% i dostosowała się do ekologicznego trendu, budując hotel zgodnie z zasadami zrównoważonego projektowania, budowania i użytkowania budynków. W praktyce oznacza to, m.in. większy komfort użytkownika (możliwość sterowania, np. oświetleniem czy ogrzewaniem), lepszą efektywność energetyczną czy zarządzanie odpadami. Budynek został objęty certyfikatem Breeam* i jest to drugi hotel w portfolio hotelowym AccorHotels z takim wyróżnieniem. Mercure Kraków Stare Miasto wpisuje się również doskonale w ekologiczne podróżowanie, o którym pisałam na blogu.

Hotel jest nowy, ale nie postawiono w nim jedynie na nowoczesność. Historię można tu odnaleźć na każdym kroku. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Mercure Kraków Stare Miasto – Winestone i posadzka przypominające tę z Wawelu

Hotel Mercure Kraków Stare Miasto – wystrój wnętrz z historią w tle

Pierwsze, co rzuca się w oczy po przekroczeniu progu hotelu to ściana, tzw. brand wall marki Mercure z wydrukowanymi w technologii 3D kopiami głów wawelskich. Następny element historyczny to portrety Barbary Radziwiłłówny i Elżbiety Habsburżanki, z których pierwszy z nich jest multimedialny. Fotele są wariacjami na temat tronów królewskich, a dywany przypominają arrasy. Nawet posadzka w lobby ma przypominać układem tę na Wawelu.DSC06650

Elementy historyczne są mniej lub bardziej oczywiste. Po wyjściu z wind na piętrach zobaczyć można tapetę również nawiązującą tematycznie do rodów królewskich. Ciekawą koncepcją są złote lampy ledowe w restauracji Winstone, które podobne są do koron królewskich, a także kafle w części, w której podawane jest śniadanie, które wzorem nawiązują do epoki renesansu.

Interesującym, choć już mniej historycznym, za to bardziej regionalnym motywem jest wycinanka krakowska. Znajdziecie ją, m.in. na śniadaniowych kubkach (uwielbiam je!) i służbowych strojach pracowników, np. na apaszkach czy rękawach koszul.

Korytarz hotelowy - wyjście z wind - Mercure Kraków

Hotel Mercure Kraków Stare Miasto – restauracja Winestone

Winestone to wine bar i restauracja  w jednym. Można tu zarówno dobrze zjeść jak i napić się win z różnych stron świata. Koncepcja wine baru w Mercure Kraków Stare Miasto zakłada, m.in. użycie social tables (długie drewniane stoły, przy których można usiąść  większą grupą lub dosiąść się do nowych znajomych), duży wybór win na kieliszki, a także nawiązanie do wina w elementach dekoracyjnych. Wino, oliwki i oliwy z Hiszpanii można tu nabyć 24h/dobę!

Dukkah (czyt. duka), oliwa oraz chleb - Mercure Kraków Stare Miasto

Restauracja jest dostępna również dla gości z zewnątrz. Zamysł hotelu jest taki, by restauracja Winestone była postrzegana przez turystów jako oddzielny byt. To dosyć nowy trend w hotelarstwie. Wcześniej lokale gastronomiczne były integralną częścią hoteli przeznaczoną wyłącznie dla gości, zaś obecnie mają się utrzymywać same. Być w hotelu, a jednocześnie działać samodzielnie.

Winestone działa w kilku innych hotelach w Polsce, m.in. w Warszawie i Poznaniu. Każda restauracja ma podstawowe menu wzbogacone o potrawy i alkohole regionalne. W Mercure Kraków Stare Miasto takimi przysmakami są: wina z winnicy Srebrna Góra, a także kwaśnica z kiełbasą lisiecką czy maczanka krakowska. Do tego każda restauracja Winestone podaje wybrane dania na kamiennych deskach Les Planches. Sposób podania dań jest jedną z cech charakterystycznych lokalu. Drugą jest podawanie jako czekadełka zestawu: mieszanki przypraw z pistacjami i kardamonem zwanej dukkah (czyt. duka), oliwy oraz chleba. To smaczny zestaw w oczekiwaniu na zamówione dania.

Maczanka krakowska - Hotel Mercure Kraków Stare Miasto

W restauracji Winestone szczególnie polecam spróbować maczanki krakowskiej oraz podwójnie czekoladowego brownies z lodami śmietankowymi oraz orzechami włoskimi. To prawdziwe hity!

Nie smakowała mi za to sałatka Winestone z kozim serem ze względu na dodany do niej sos malinowy. Nie lubię takich połączeń, a niestety nie mogłam już nic z tym zrobić, ponieważ wszystko było wymieszane w sosie. Na szczęście, okazało się, że zwykle sos podawany jest oddzielnie. Wierzę na słowo. Jak będziecie odwiedzać Winestone, to dajcie znać jak podawana jest ta sałatka.

Sałatka Winestone z serem kozim - Hotel Mercure Kraków Stare Miasto

W restauracji są praktykowane wkładki sezonowe, co uwielbiam. Z ciekawostek, na miejscu organizowana jest bitwa na kieliszki, w której może wziąć udział każdy. Wystarczy uiścić opłatę wstępną, wybrać drużynę i wspólnie zacząć oceniać wina. Prowadzący wybierają po 4 wina, których następnie próbują uczestnicy. Wygrywa ta drużyna, która oceni wyżej wybór wina któregoś z prowadzących. Bitwie towarzyszy opowieść o winie.

W Mercure Kraków Stare Miasto odbywają się bitwy na wino ;)

Goście hotelowi mogą zjeść w restauracji Winestone bardzo dobre śniadania. Bufet, m.in.  z wędlinami, serami, owocami, warzywami czy słodkościami jest dostępny od ręki, ale na miejscu można również zamówić jajecznicę czy omlet. Wegetarianie również znajdą tam coś dla siebie. Na jednym ze stanowisk przygotowane są dania i desery bezglutenowe. Osoby śpieszące się mogą skorzystać z oferty gotowych kanapek czy bajgli krakowskich.

Jajecznica, a w tle kubek z wycinanką krakowską - Mercure Kraków Stare Miasto

Hotel Mercure Kraków Stare Miasto – atrakcje

Hotel jest dobrą bazą wypadową do centrum Krakowa, ale jeżeli wolelibyście zostać na miejscu, to z pewnością nie będziecie się nudzić. Na miejscu dostępna jest siłownia, bar i opisana wyżej restauracja. Wszędzie dostępne jest Wi-Fi.

Na dole umieszczony jest interaktywny obraz, gdzie można zrobić sobie selfie z Barbarą Radziwiłłówną. Widziałam również, że fani gier planszowych spotykają się w Winestone przy długim, drewnianym stole i wspólnie spędzają tam czas.

Przykładowy pokój w Mercure Kraków Stare Miasto

Chętnie bym jeszcze wróciła do tego hotelu…, a wy możecie zamówić w nim miejsca przez poniższy link!

Booking.com

*Certyfikat Breeam – Jest to wielokryterialny system oceny jakości oraz wpływu budynków na środowisko, będący obecnie jednym ze standardów w branży nieruchomości w Europie i na świecie, stosowanym przez inwestorów, deweloperów, najemców. – źródło: https://plgbc.org.pl/certyfikacja-wielokryterialna/breeam/

Czytaj także:

Gościniec Zamkowy – Gościnne Zabytki

Olandia – Gościnne Zabytki

Wywiad ze mną o Białymstoku – AccorHotels

Burger z krewetkami - Winestone

Kwaśnica z kiełbasą lisiecką - Winestone Kraków

Śledź matias z kremem chrzanowym - Winestone Kraków