Dziś przedstawię wam nowy koncept restauracji La Rotisserie. Kucharz – Paweł Oszczyk – zaprosił mnie na ucztę, na którą ty też możesz sobie pozwolić. Smacznego!

DSC06181

La Rotisserie to restauracja, która znajduje się w Hotelu Le Regina. Jej Szefem Kuchni jest Paweł Oszczyk, który tworzył restaurację od początku jej istnienia. Prosto z targu to jego pomysł na menu, które będzie zmieniać się co tydzeń. Główną ideą lunchu jest przygotowywanie dań z produktów sezonowych.

Klienci mają do wyboru 2 lub 3 spośród pięciu dostępnych dań. Opcja mniejsza kosztuje 78 zł, zaś większa 88 zł. Prosto z targu zadebiutowało w poniedziałek 30 marca, więc dania, które zaprezentowane są na fotografiach, obowiązują do końca tego tygodnia. Wstęp do restauracji ma każdy, nie tylko goście hotelowi.

Osobiście najbardziej smakowały mi pieczona polędwica cielęca, która podana była z młodą marchwią, kolendrą i pieprzem tasmańskim oraz kremowa zupa z białych szparagów z jajkiem, pastrami z kaczki i truflą. Wszystkie dania były podane w artystyczny sposób i aż szkoda było je jeść 😉

Menu Prosto z targu obowiązuje od poniedziałku do soboty w godzinach od 12.00 do 17.00.

Uwaga! Menu dla dzieci do dwunastego roku życia kosztuje połowę podstawowej ceny każdego zestawu.

Więcej informacji: http://www.rotisserierestaurant.com.pl/pl/lunch-biznesowy-s9

DSC06190DSC06180DSC06174DSC06170DSC06185