Rumuńskie papanași
Rumuńskie papanași

Kuchnia rumuńska ma kilka swoich specjałów, których warto spróbować. Poznajcie dania i dodatki, bez których nie możecie się obejść w Rumunii.

Kuchnia rumuńska – słów kilka

Zanim przejdziemy do konkretnych potraw, chciałabym nakreślić wam ogólną charakterystykę kuchni rumuńskiej. Przede wszystkim to kuchnia, na którą bardzo duży wpływ miały inne narody. Nie powinno was dziwić, że dania rumuńskie występują pod innymi nazwami w państwach ościennych, ale również w tych położonych nieco dalej jak Turcja.

Dania rumuńskie są zwykle przygotowane w prosty sposób, dosyć tłuste i treściwe. W menu znajdziemy zwykle bogaty wybór zup, dań mięsnych i deserów, ale również przystawek. Mam wrażenie, że jeszcze kilka lat temu kuchnia ta była zdecydowanie bardziej mięsna i używano w niej mniejszej ilości przypraw, nawet do tego stopnia, że potrawy bywały dosyć mdłe. Obecnie dużo łatwiej jest tu znaleźć dania dobrze przyprawione, wegetariańskie, a w restauracjach w Bukareszcie dostaniecie właściwie wszystko czego zapragniecie.

Wiele restauracji serwuje zarówno kuchnię rumuńską, jak i dania z innych krajów. Zanim postanowicie jednak wybrać z menu potrawy dobrze wam znane, np. włoskie czy francuskie, spróbujcie tradycyjnej kuchni rumuńskiej.

Poftă bună! – Smacznego!

Kuchnia rumuńska – flagowe potrawy

Mamałyga z kwaśną śmietaną i bryndzą, a także skórką wieprzową
Mamałyga z kwaśną śmietaną i bryndzą, a także skórką wieprzową – Kagor at the Ukrainian language Wikipedia [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Mamałyga (mamaliga) – danie to wygląda mało apetycznie, ale jeżeli ktoś chce powiedzieć, że spróbował prawdziwej rumuńskiej kuchni, nie może go pominąć. Mamaliga przypomina kleik lub bardzo rozdrobnioną kaszkę manną, ale jest robiona na bazie mąki lub kaszy kukurydzianej. Można dodać do niej mleko, ser lub jaja. Danie podawane jest najczęściej jako oddzielna potrawa, chociaż można stanowić dodatek do mięsa lub sarmali, czyli rumuńskich gołąbków. Mamałyga bardzo często zastępuje w kuchni rumuńskiej chleb. Warto spróbować mamałygi z bryndzą i śmietaną, a także wersji z jajkiem.

Sarmale z mamałygą - danie rumuńskie
Sarmale z mamałygą – danie rumuńskie

Sarmale – przypominają polskie gołąbki i być może znawcy kuchni rumuńskiej się z tym nie zgodzą, ale ja uważam, że są podobne również w smaku. Można je robić na wiele sposobów, n.in. z farszem mięsnym lub mięsno-ryżowym. Sarmale są mniejsze od polskich gołąbków i zawijane w kiszone liście kapusty lub w liście winogron. Warto zamówić zestaw sarmali z mamaligą, wtedy lepiej doprawione „gołąbki” złagodzą mdły smak kaszy.

Pilaf – moja ulubiona potrawa rumuńska. Choć właściwie możemy ją zjeść w wielu państwach, pilaf z Rumunii wygrywa. Bazą jest ryż, z którym wymieszana jest marchewka i inne warzywa, a także często mięso. Danie jest dobrze przyprawione, bardzo tłuste i sycące. Niestety nie znam dokładnych składników rumuńskiej odmiany.

Ciorby – czyli rumuńskie zupy o charakterystycznym kwaśnym smaku, dosyć gęste, choć, jeżeli ktoś będzie oczekiwał bardzo tłustej i sycącej zupy w typie gulaszu, to się rozczaruje. Istnieje wiele rodzajów ciorb, wszystkie oparte są na warzywnym wywarze i w zależności od smaku, dodaje się do nich mięso lub ryby. Z reguły dostaje się bardzo duże porcje tego specjału i dodatkowo śmietanę do zabielenia. Choć wolę polskie zupy, uważam, że rumuńskie mają duży potencjał (trochę niewykorzystany ;)).

Ciorbă de burtă
Ciorbă de burtă – delikatne flaki po rumuńsku

Ciorbă de burtă – zupa, którą postanowiłam wyróżnić jako jedno z najbardziej tradycyjnych, rumuńskich dań. Ciorbă de burtă oznacza w tłumaczeniu na polski zupę brzuchową, a tak naprawdę możemy ją nazwać flakami. Zaznaczam jednak, że nie ma ona nic wspólnego z polskimi flakami. To bardzo delikatna zupa, zabielana śmietaną i z dodatkiem masła. Ma jasny kolor, a flaki w niej pływające są białe. Co ciekawe, ciorbă de burtă nie ma zapachu typowych flaków, a raczej śmietany i masła. Wersja, którą jadłam nie była za bardzo kwaśna, chociaż wyczytałam, że w oryginale powinna być. Ciorbă de burtă bardzo często podawana jest z ostrą papryczką, kwaśną śmietaną i chlebem. Dzięki papryce podanej osobno możecie sami zdecydować o tym jak ostra będzie zupa. Podobnie rzecz ma się ze śmietaną – to wy decydujecie jak bardzo będzie kwaśna.

Mititei / Mici – rumuńskie podłużne grillowane kiełbaski
Mititei / Mici – rumuńskie podłużne grillowane kiełbaski

Mititei / Mici – podłużne grillowane kiełbaski z mięsa mielonego bez skórki. Podawane są zwykle z musztardą i chlebem. To rodzaj fast foodu w Rumunii. Mici możecie dostać właściwie wszędzie – od przydrożnych barów po ekskluzywne restauracje. Podaje je również Caru’ cu bere – najpopularniejsza restauracja w Bukareszcie!

Kuchnia rumuńska – dodatki i przekąski

Zacusca - rumuńska pasta z pieczonych warzyw
Zacusca – rumuńska pasta z pieczonych warzyw

Zacusca (czyt. zakuska) – pasta z pieczonych warzyw, głównie z bakłażana i pomidorów, ale również może być w niej papryka czy fasola. Pasta może być pikantna. Jest to danie wegetariańskie. Zacuscę najłatwiej jeść z pieczywem, ale może również stanowić dodatek do dań.

Bryndza – biały, miękki, podpuszczkowy ser z mleka owczego, który Rumuni jedzą najchętniej z pomidorami i przyprawami. Bryndza stanowi również doskonały dodatek do mamałygi czy sałatek. To ser o bardzo intensywnym, dosyć słonym smaku.

Cascaval – najbardziej znany żółty rumuński ser. Produkowany jest z mleka owczego lub krowiego. Ma dosyć wyrazisty smak. W restauracjach możecie spróbować zapiekanego Cascavala. Bardzo polecam!

Plăcintă z wiśniami - rumuńska przekąska
Bułka z wiśniami – rumuńska przekąska

Bułki zakupione w przydrożnych piekarniach i cukierniach – Podczas mojego pobytu na Erasmusie w Bukareszcie zaobserwowałam, że bardzo popularną przekąską w Rumunii są wszelkiego rodzaju bułki. Małe piekarnie były wtedy otwarte w każdej części miasta, również w przejściach podziemnych, metrze, właściwie przy każdym ruchliwym skrzyżowaniu. Obecnie punktów ze świeżym pieczywem jest znacznie mniej. Pojawiło się za to sporo fast foodów. Nadal możecie jednak kupić wypiekane na miejscu słodkie lub słone przekąski, takie jak:

plăcintă, czyli placki wypełnione farszem, np. serowym, z kapusty czy ziemniaków, ale również słodkim, np. wiśniowym

covrigi, czyli precle lub obwarzanki posypane makiem, sezamem czy solą, a także wypełnione w środku owocowym dżemem lub z rodzynkami,

bułki z ciasta francuskiego z przeróżnymi nadzieniami, na słodko i słono,

rogaliki,

bułki z parówkami, ziołami, kiełbaskami, itd.

Kuchnia rumuńska – desery

Rumuńskie pączki - papanași
Rumuńskie pączki – papanași

Papanași (czyt. papanasz) – to słodkie, podawane na ciepło serowe pączki. To obowiązkowy punkt kulinarny każdej wycieczki do Rumunii! Papanasi są zwykle polane śmietaną i owocami, ale zdarza się coraz częściej, że podaje się je oblane czekoladą. Pączki te mają dziurkę w środku, ale żeby ciasto się nie zmarnowało, ciasto ze środka formowane jest w kulkę, którą przykryty jest deser 🙂 Sprytne, prawda?

Rumuńskie pączki - papanași z czekoladą
Rumuńskie pączki – papanași z czekoladą

Kuchnia rumuńska – napoje

Lemoniady – w Rumunii piłam najlepsze lemoniady w życiu!!!  Są one przyrządzane najczęściej z miodem zamiast cukru, kwaśne tak jak być powinny i zwykle bardzo ładnie podane.

Rumuńska lemoniada z miodem
Rumuńska lemoniada z miodem

Țuică (czyt. cujka) – śliwowica, bardzo mocny alkohol, który może mieć w sobie do 65% alkoholu.

Pălincă (czyt. palinka) – tradycyjny napój alkoholowy z Węgier, ale uważany również na rumuński tradycyjny alkohol. Produkowany jest z owoców, np. wiśni czy moreli i podobnie jak tuica jest bardzo mocny.


Spodobał Ci się artykuł o kuchni rumuńskiej, a może już próbowałeś/aś specjałów z tego kraju? Zapraszam do podzielenia się Twoją opinią w komentarzu lub na fanpage’u Podróży od kuchni.

Czytaj także:

Kuchnia białoruska

Kuchnia cypryjska, czyli czym chata bogata!

Kuchnia hiszpańska