Wybieracie się do Chorwacji i nie wiecie od czego zacząć? Tu znajdziecie porady praktyczne, dzięki którym wasz wyjazd będzie naprawdę udany i bezpieczny! Część 1.

S5003833

Chorwacja porady praktyczne! Zaczniemy od informacji podstawowych, takich jak waluta i ceny, strefa czasowa, potrzebne dokumenty, opieka zdrowotna, transport i obowiązkowy meldunek. Zapraszam!

Waluta – w Chorwacji obowiązują kuny (1 kuna = 100 lip (HRK)), które najlepiej wymienić już na miejscu. W Polsce jest to możliwe, ale mniej opłacalne. Na wakacje zabierzcie ze sobą euro, bo bardziej się opłaca przy wymianie niż złotówki. Pamiętajcie, unikajcie prywatnych kantorów, ponieważ kurs w bankach jest naprawdę dobry.

Ceny – Ceny w Chorwacji są znośne, nieco wyższe od polskich (wyjątek – bardzo drogi Dubrownik!). Nie radzę nikomu płacenia w euro, ponieważ prawie nigdy się to nie opłaca (poza bramkami na autostradzie). Dużo osób narzeka, że ceny wzrosły po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, ale nie jest to prawdą. Ceny podstawowych produktów można zobaczyć tutaj.

Strefa czasowa – w Chorwacji obowiązuje ten sam czas co w Polsce. Nie musicie przestawiać zegarków 🙂

S5003832

Potrzebne dokumenty – Chorwacja od 2013 roku należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu nie potrzebujecie paszportu, by przekroczyć jej granicę. Wystarczy wam dowód osobisty, o ile nie planujecie dalszych wycieczek, np. do krajów sąsiadujących, które nie należą do UE. Nie potrzebujecie również paszportu, gdy wybieracie się do Dubrownika przez Bośnię i Hercegowinę, za to musicie wyrobić sobie Zieloną Kartę, która obowiązuje w Bośni (dotyczy to osób, które poruszają się po kraju samochodem).

Opieka zdrowotna – odkąd Chorwacja należy do Unii Europejskiej obowiązuje w niej EKUZ, czyli Europejska  Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego!  Warto ją sobie wyrobić przed wyjazdem, żeby losowe zdarzenia czy wypadki nie oznaczały od razu końca wyczekiwanych przez cały rok wakacji. Karta jest bezpłatna i można ją wyrobić w siedzibie oddziału wojewódzkiego NFZ. Więcej informacji o EKUZ znajdziecie tu.

Transport – choć jestem zwolenniczką samolotu, to w przypadku Chorwacji polecam wam samochód! Poruszanie się po tym kraju to sama przyjemność ze względu na świetne drogi, ale to również wymóg, ponieważ najważniejsze atrakcje turystyczne są bardzo rozrzucone po całym państwie. Autostrady w Chorwacji są płatne, ale za to bardzo komfortowe.

Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy i tak jak w Polsce wymaga dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnymi badaniami technicznymi i ważnego ubezpieczenia OC. Zielona Karta jest obowiązkowa tylko, jeżeli zamierzacie przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny. Ważne! Nie parkujcie swoich samochodów w miejscach, gdzie jest to niedozwolone, ponieważ zostaną prawdopodobnie odholowane. Zabawa w szukanie auta, a następnie kara pieniężna mogą skutecznie zepsuć wam wakacje…

Meldunek – W Chorwacji obowiązuje obowiązek meldunkowy! Oznacza to w praktyce, że cudzoziemcy muszą w ciągu 24 godzin zostać zameldowani przez osoby świadczące usługi kwaterunkowe, a jeżeli nie korzystacie z takich usług, to zobowiązani jesteście do zgłoszenia się w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy do biura podróży lub na posterunek policji w celu zameldowania się.

Czy potrzebujecie innych wskazówek? Dajcie mi znać, jeżeli coś jest niejasne albo nie możecie odnaleźć interesujących was informacji w Internecie. Postaram się pomóc!

Osoby, które już są w Chorwacji zapraszam do zapoznania się w innymi artykułami:

Dubrownik
Wzgórze Srd
Półwysep pełen miłości - Makarska