Chorwacja – porady praktyczne

Wybieracie się do Chorwacji i nie wiecie od czego zacząć? Tu znajdziecie porady praktyczne, dzięki którym wasz wyjazd będzie naprawdę udany i bezpieczny! Część 1.

S5003833

Chorwacja porady praktyczne! Zaczniemy od informacji podstawowych, takich jak waluta i ceny, strefa czasowa, potrzebne dokumenty, opieka zdrowotna, transport i obowiązkowy meldunek. Zapraszam!

Waluta – w Chorwacji obowiązują kuny (1 kuna = 100 lip (HRK)), które najlepiej wymienić już na miejscu. W Polsce jest to możliwe, ale mniej opłacalne. Na wakacje zabierzcie ze sobą euro, bo bardziej się opłaca przy wymianie niż złotówki. Pamiętajcie, unikajcie prywatnych kantorów, ponieważ kurs w bankach jest naprawdę dobry.

Ceny – Ceny w Chorwacji są znośne, nieco wyższe od polskich (wyjątek – bardzo drogi Dubrownik!). Nie radzę nikomu płacenia w euro, ponieważ prawie nigdy się to nie opłaca (poza bramkami na autostradzie). Dużo osób narzeka, że ceny wzrosły po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, ale nie jest to prawdą. Ceny podstawowych produktów można zobaczyć tutaj.

Strefa czasowa – w Chorwacji obowiązuje ten sam czas co w Polsce. Nie musicie przestawiać zegarków :)

S5003832

Potrzebne dokumenty – Chorwacja od 2013 roku należy do Unii Europejskiej, dzięki czemu nie potrzebujecie paszportu, by przekroczyć jej granicę. Wystarczy wam dowód osobisty, o ile nie planujecie dalszych wycieczek, np. do krajów sąsiadujących, które nie należą do UE. Nie potrzebujecie również paszportu, gdy wybieracie się do Dubrownika przez Bośnię i Hercegowinę, za to musicie wyrobić sobie Zieloną Kartę, która obowiązuje w Bośni (dotyczy to osób, które poruszają się po kraju samochodem).

Opieka zdrowotna – odkąd Chorwacja należy do Unii Europejskiej obowiązuje w niej EKUZ, czyli Europejska  Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego!  Warto ją sobie wyrobić przed wyjazdem, żeby losowe zdarzenia czy wypadki nie oznaczały od razu końca wyczekiwanych przez cały rok wakacji. Karta jest bezpłatna i można ją wyrobić w siedzibie oddziału wojewódzkiego NFZ. Więcej informacji o EKUZ znajdziecie tu.

Transport – choć jestem zwolenniczką samolotu, to w przypadku Chorwacji polecam wam samochód! Poruszanie się po tym kraju to sama przyjemność ze względu na świetne drogi, ale to również wymóg, ponieważ najważniejsze atrakcje turystyczne są bardzo rozrzucone po całym państwie. Autostrady w Chorwacji są płatne, ale za to bardzo komfortowe.

Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy i tak jak w Polsce wymaga dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnymi badaniami technicznymi i ważnego ubezpieczenia OC. Zielona Karta jest obowiązkowa tylko, jeżeli zamierzacie przekroczyć granicę Bośni i Hercegowiny. Ważne! Nie parkujcie swoich samochodów w miejscach, gdzie jest to niedozwolone, ponieważ zostaną prawdopodobnie odholowane. Zabawa w szukanie auta, a następnie kara pieniężna mogą skutecznie zepsuć wam wakacje…

Meldunek – W Chorwacji obowiązuje obowiązek meldunkowy! Oznacza to w praktyce, że cudzoziemcy muszą w ciągu 24 godzin zostać zameldowani przez osoby świadczące usługi kwaterunkowe, a jeżeli nie korzystacie z takich usług, to zobowiązani jesteście do zgłoszenia się w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy do biura podróży lub na posterunek policji w celu zameldowania się.

Czy potrzebujecie innych wskazówek? Dajcie mi znać, jeżeli coś jest niejasne albo nie możecie odnaleźć interesujących was informacji w Internecie. Postaram się pomóc!

Osoby, które już są w Chorwacji zapraszam do zapoznania się w innymi artykułami:

Dubrownik
Wzgórze Srd
Półwysep pełen miłości - Makarska
 • http://dolnoslaskipodroznik.pl/ Dolnośląski Podróżnik

  Bardzo przydatny mini poradnik. W sumie nigdy nie myślałam, że jakieś państwo mogłoby NIE uznawać polskiego prawka.
  A są tam niedrogie wypożyczalnie samochodów? Bo też to fajna opcja :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję :) Będzie jeszcze kilka artykułów o Chorwacji :)

   Co do prawa jazdy, to bywa, że w niektórych krajach można go używać przez ograniczony czas, np. w USA do 6 m-cy.

   Po Chorwacji poruszałam się własnym autem, więc nie znam żadnych wypożyczalni samochodów na miejscu. Sprawdziłam trochę na stronach internetowych i wygląda na to, że wynajem auta jest tam dużo droższy niż w wielu turystycznych państwach, np. we Włoszech czy Belgii.

 • malwinkasss .

  Naprawdę jestem zaskoczona. Nie miałam pojęcia, że w Chorwacji jest drożej niż w Polsce, ani że lepiej wymienić pieniądze w banku, niż w kantorze. O strefie czasowej również nie miałam pojęcia. Czy to znaczy, że w Chorwacji nie obowiązuje zmiana czasu z letniego na zimowy (i na odwrót), która jest powszechna w świecie. Meldunek – równiez bardzo ciekawe.
  Cieszę się, że trafiłam na ten wpis. Jest rzeczowy i konkretny, a tak ciekawe informacje z pewnością zapamiętam.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo dziękuję! Cieszę się, że znalazłaś tu nowe, ważne informacje :)

   W Chorwacji nie jest dużo drożej niż w Polsce, a co do czasu to tam również się go przestawia.

   Pozdrawiam! Marta

 • http://www.vademecumblogera.pl/ Beata Redzimska

  Super takie praktyczne porady, marzy mi sie Chorwacja, ale poki co mam inne blizsze plany (nie latwo podrozuje sie z malymi dziecmi), ale chetnie zapisuje sobie Twoj wpis, by w razie potrzeby miec go pod reka. Dziekuje i pozdrawiam serdecznie Beata

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Polecam się na przyszłość w takim razie :) Życzę wspaniałych, bliższych podróży! W końcu nawet jednodniowy wypad za miasto może być niezapomnianą przygodą!

 • http://wolnym-krokiem.blogspot.com Agnieszka Ilnicka

  Byłam w Chorwacji przed jej wkroczeniem do Unii, i rok po jej przyłączeniu i faktycznie nie zauważyłam skoku cen :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   I miejmy nadzieję, że tak pozostanie! :) Pozdrawiam!

 • TropiMy Przygody

  Do podróżowania po kraju dorzuciłbym, że stop w Chorwacji dosyć fajnie działa, choć głównie na krótkich dystansach. Wiesz może, czy dalej w Chorwacji prawo turystyczne jest tak restrykcyjne? Kiedyś np. nie można było, oficjanie, spać np. na parkingu w aucie, trzeba było się przenieść do hotelu lub na pole campingowe jeśli policja Cię wypatrzyła.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Tak, jeżeli wierzyć informacjom na stronie ambasady polskiej w Chorwacji, to nadal jest to bardzo restrykcyjnie przestrzegane. O stopie nie wiedziałam, bo sama z niego nie korzystam, ale ta informacja na pewno przyda się czytelnikom. Dzięki!

 • http://english-spiewajaco.blogspot.com/ Learn English Spiewajaco

  Bardzo fajna garść porad, krótko, przystępnie i do zapamiętania na przyszłość. :) Trochę zaskoczyła mnie sprawa z meldunkiem :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   O meldunku wie niewiele osób, ponieważ z reguły korzystają one z kwater lub hoteli. To właściciele apartamentów odpowiadają za zameldowanie gości, więc większość turystów nie ma pojęcia, że są meldowani 😉

 • http://headdivided.pl/ Head Divided

  Dziękuję za mnóstwo porad, nie śmiej się, ale nawet nie wiedziałam, że w Chorwacji płaci się kunami! Dobrze, że dzięki Tobie uzupełniłam swoją wiedzę 😉
  No i tak jak niektórych poniżej, też zaskoczyła mnie sprawa z meldunkiem 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Do usług! Cieszę się, że wpis się przydał! :)

 • Ewa

  Chorwacja… byłam tam ponad 10 lat temu i znowu mi się marzy. Ludzie, ktorych spotkałam byli bardzo przyjaźni, ceny wtedy nie były jakieś strasznie wysokie, za to widoki i krajobrazy – miodzio!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Krajobrazy i ludzie się nie zmienili, tylko może trochę ceny 😉 Warto tam wrócić, bo Chorwacja chyba nie może się znudzić. Byłam tam trzy razy i mogłabym zawitać jeszcze raz!

 • Pikola

  Jeżeli chodzi o noclegi, to polecam szukać przez BookApart, wychodzi niedrogo jak zrobi się to odpowiednio wcześniej :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Jeszcze ich nie próbowałam, dzięki za radę :)

 • Pingback: Chorwacja porady praktyczne, część 2 - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Dojazd samochodem do Chorwacji - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()