Jeżeli czytasz ten artykuł i dziwisz się, że nigdy nie słyszałeś o wzgórzu Srđ, a co gorsza byłeś w Dubrowniku, to znaczy, że będziesz żałować. Ominąłeś miejsce magiczne z historią w tle.

Niewiele osób wie, że na wzgórze Srđ można wjechać samochodem albo kolejką i spędzić tu nawet kilka godzin. To, co dla większości turystów jest jedynie tłem zdjęć z murów obronnych Dubrownika, w rzeczywistości jest bardzo ciekawą atrakcją i to z co najmniej trzech powodów:

1. Widoki – wysokość 412 metrów n.p.m. daje duże możliwości poznawcze 🙂 Ze szczytu możecie podziwiać wyspę Lokrum i fortyfikacje miasta Dubrownik. Oba punkty wydają się być zanurzone w lazurowym kolorze, a całość stanowi idealny krajobraz do zdjęć lub obrazów.

2. Fort Imperial (Twierdza Srd) – jeden z symboli walki o niepodległość Chorwacji, w którym od niedawna znajduje się muzeum poświęcone oblężeniu Dubrownika (wcześniej była to bezpłatna wystawa). Bilety wstępu: normalny – 20 kun (ok. 10 zł), ulgowy 10 kun (ok. 5 zł). Osobiście bardzo mi się podobało to miejsce (informacje o wojnie podane w przystępny sposób i dodatkowo uzupełnione o materiały wizualne, np. zdjęcia czy filmy).

3. Ryzyko – kto był na wzgórzu Srđ, ten wie, że dotarcie na szczyt wymaga nieco wysiłku. Są trzy możliwości jego zdobycia: samochodem, na piechotę i kolejką linową. Ostatni sposób jest najłatwiejszy, ale najkosztowniejszy (aktualne ceny i wiele innych przydatnych informacji znajdziecie tu: http://www.dubrovnikcablecar.com/). Dwa pozostałe wymagają wysiłku (piesza wyprawa) i sprawności (podjazd samochodem). Droga na górę jest naprawdę kręta i stroma, a na dodatek bardzo wąska, za to widoki robią wrażenie jeszcze zza szyby samochodu.

Uwaga! Na szczycie Srđ można również zjeść, chociaż ceny do tego nie zachęcają 😉

Czytaj także:

Dubrownik

Dojazd samochodem do Chorwacji