Jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów atrakcji w Narodowym Parku Krka jest Skradinski buk i nic w tym dziwnego, przecież nie codziennie ma się okazję popływać pod wodospadem.

Swoją wycieczkę po Narodowym Parku Krka (Nacionalni Park Krka) możecie rozpocząć w miejscowościach Lozovac albo Skradin. Bardzo ważne jest, które wejście wybierzecie! Z pierwszego zostaniecie przetransportowani na teren wodospadów autobusem, zaś z drugiego statkiem. W upalne dni robi to dużą różnicę, ponieważ transport lądowy oferowany przez park jest w opłakanym stanie… Co prawda, parking od strony Lozovac jest bezpłatny, ale warto opłacić miejsce parkingowe w Skradinie i cieszyć się urokami przyrody na statku, niż cierpieć w nieklimatyzowanym autobusie 😉

Szczególnie, że w obu przypadkach cena za wejście na teren Narodowego Parku jest taka sama. Koszt wycieczki do Skradinskiego buku wynosi 95 kn (kun) dla osoby dorosłej i 70 kn dla studentów i dzieci od 7. do 14. roku życia. W przeliczeniu na złotówki, bilety kosztują odpowiednio ok. 53 i 39 zł. To cena podstawowa uprawniająca do transportu do Skradinskiego buku, pobytu tam i powrotu. Jeżeli będziecie chcieli zobaczyć dodatkowo Visovac albo Roški Slap, musicie stawić się w Skradinie z rana (ilość miejsc na te wycieczki jest ograniczona) i zapłacić odpowiednio więcej za wstęp. Dokładna tabela cen na 2022 rok na wodospady Krka w Chorwacji.

Centrum Informacji Krka w Skradinie jest bardzo dobrze zorganizowane. Dostaniecie tu broszury na temat Narodowego Parku i jego atrakcji w kilku językach (również w j. polskim ;)), a na wszystkie wasze pytania odpowiedzą młodzi ludzie, którzy kręcą się w koszulkach i czapeczkach z logo parku pośród tłumu. Zanim wyruszycie na zwiedzanie, sprawdźcie dokładnie godzinę odjazdu ostatniego autobusu do Lozovac, a także powrotnego statku do Skradina, żebyście mogli spokojnie rozłożyć swój pobyt w Skradinskim buku.

Pozostało wam już jedynie delektowanie się pięknymi krajobrazami, smakowanie wyrobów ze stoisk rozstawionych na szlaku wokół wodospadu i kąpiel jak na zdjęciu powyżej 🙂

Uwaga! Kamienie pod wodospadem są bardzo śliskie, należy po nich iść ostrożnie. Im bliżej wodospadu, tym głębiej, więc należy bardzo uważać na dzieci i osoby słabiej pływające.

Czytaj także: 

Chorwacja praktycznie

Dubrownik – Chorwacja

Półwysep pełen miłości – Makarska