Mówi się, że to perła Chorwacji, że nie ma piękniejszego miejsca, że zachwyci każdego. Prawda, ale tylko do godzin 10.00 – 11.00. Potem Dubrownik zalewa fala tłumu i upału, przed którymi nie można się ukryć.

W tym roku odwiedziłam to miasto bardzo wcześnie. Pobudka o 5.00 rano okazała się świetnym pomysłem, chociaż przeklinałam budzik, gdy dzwonił. O 8.00 szukaliśmy już miejsca na parkingu w Dubrowniku, a uwierzcie mi, że jego znalezienie to nie jest łatwe zadanie.

Im bliżej Starego Miasta, tym możliwość manewrów samochodem maleje. Wąskie uliczki szybko zapełniają się autami, a dzieje się tak, ponieważ publiczny parking podziemny, który został zbudowany, by rozładować ruch w mieście, jest kosmicznie drogi. Cena za dzień w lipcu i sierpniu to 220 kn, czyli kwota niebagatelna, ok. 120 zł, więc każdy, kto może stawia swój samochód w innym miejscu.

My mieliśmy szczęście i zaparkowaliśmy sprawnie prawie pod samymi murami Starego Miasta, a potem wyruszyliśmy na zwiedzanie. Mury Dubrownika zdobyliśmy jeszcze przed 9.00 (bilet normalny – 70 kn, ok. 38 zł, bilet ulgowy – 30 kn, ok. 17 zł) i gdy schodziliśmy z nich koło 10.30, to słońce dawało już o sobie znać. Mimo wysokiej ceny, uważam, że warto choć raz w życiu przejść się tymi średniowiecznymi fortyfikacjami Dubrownika, ponieważ wrażenia ze spaceru są niezapomniane. Osobiście najlepiej wspominam morze czerwonych dachówek, którymi pokryte są wszystkie budynki w mieście 🙂

Po tym długim spacerze w słońcu, warto ukryć się na chwilę w wąskich uliczkach Starego Miasta. To dobry czas na kawę albo zimny napój w przytulnej kawiarence, niestety ceny w Dubrowniku odbiegają daleko od porcji i jakości podawanych produktów…Dystans jest tak długi, że zdecydowaliśmy się zjeść obiad w drodze powrotnej.

Pochodziliśmy jeszcze trochę po rozgrzanych, kamiennych chodnikach i jednocześnie uznaliśmy, że chcemy już opuścić Stare Miasto. Dubrownik pięknie wygląda na zdjęciach, zachwyca widokami, ale z bliska traci swój urok. Udaliśmy się więc na wzgórze Srd, by zupełnie nie zmienić o nim zdania…cdn.

Ceny parkingu podziemnego w Dubrowniku: http://www.absolute-croatia.com/dubrovnik-region/dubrovnik/parking/item/public-garage-dubrovnik

Czytaj także:

Wzgórze Srd

Dojazd samochodem do Chorwacji