Ten hotel wygląda jak zamek Disneya! – usłyszałam od koleżanki, gdy dowiedziała się, gdzie jadę. Rzeczywiście, Pałac Wojanów prezentuje się bajkowo. Sami zobaczcie!

DSC02353

Pierwsze informacje o majątku w Wojanowie datuje się na 1281 r. Pałac ma bardzo bogatą historię, niestety nie zawsze szczęśliwą. Jego właściciele, na początku rody rycerskie, a następnie królewskie (dwór należał do córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III) bardzo dbały o majątek, jednak  nie uchroniło go to od skutków wojen. Pałac został spalony w czasie wojny trzydziestoletniej, a w czasie II wojny światowej stanowił dom mieszkalny dla jeńców wojennych, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy. Po 1945 r. śląska rezydencja została splądrowana, a budynek wykorzystany jako siedziba administracyjna PGR-u, a także mieszkanie dla robotników rolnych. Wydawało się, że majątek nigdy nie odzyska swojej świetności. Na dodatek, w 2002 roku budynek spłonął ponownie… Na szczęście, znaleźli się ludzie, dzięki którym pałac odzyskał swój blask. Główne prace restauracyjne trwały dwa lata (2005 – 2007) i obejmowały swoim zasięgiem wszystkie budynki majątku, a także historyczny park.

DSC02354

Obecnie w Wojanowie znajduje się obiekt konferencyjno-wypoczynkowy, który oferuje nocleg dla ponad 200 osób. Możecie zamieszkać zarówno w części pałacowej, jak również w nieco tańszych pokojach w Oficynach. Na terenie rezydencji znajdują się, m.in centrum SPA, dwie restauracje, kawiarnia, korty tenisowe i moja ulubiona część – 16 ha park! Obiekt jest przystosowany do organizacji dużych imprez, np. wesel lub eventów biznesowych (możliwość taką stwarza 7 sal konferencyjnych).

DSC02351

Jest kilka plusów tego miejsca, ale chyba najważniejszym jest fakt, że jest to świetna baza wypadowa. Pałac położony jest około 10 km od Jeleniej Góry, 16 km od Karpacza,  30 km od Szklarskiej Poręby i 13 km od Cieplic Śląskich-Zdrój. Kto zna wymienione miejsca, ten wie, że z hotelu będzie miał blisko do miasta, w góry, a także do uzdrowiska, a są to tylko losowo wybrane atrakcje w okolicy. Stosunkowo niedaleko stąd znajduje się również wcześniej przeze mnie opisane Podziemne Miasto Osówka!

Warto skorzystać z atrakcji oferowanych przez hotel, np. basenów i saun czy kortów tenisowych. Samo przejście parku stanowi wyzwanie 🙂 Na terenie rezydencji często zatrzymują się turyści, by zrobić zdjęcia romantycznemu pałacowi, który pięknie odbija się w stawie znajdującym się tuż obok niego.

Więcej informacji o hotelu: http://www.palac-wojanow.pl/

Poznaj inne Gościnne Zabytki:

Pałac Wiechlice
Pałac Alexandrów

DSC02366DSC02350DSC02361DSC02356DSC02355DSC02291DSC02295DSC02297