Pałac Wojanów – Cykl Gościnne Zabytki – Polska

Ten hotel wygląda jak zamek Disneya! – usłyszałam od koleżanki, gdy dowiedziała się, gdzie jadę. Rzeczywiście, Pałac Wojanów prezentuje się bajkowo. Sami zobaczcie!

DSC02353

Pierwsze informacje o majątku w Wojanowie datuje się na 1281 r. Pałac ma bardzo bogatą historię, niestety nie zawsze szczęśliwą. Jego właściciele, na początku rody rycerskie, a następnie królewskie (dwór należał do córki króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III) bardzo dbały o majątek, jednak  nie uchroniło go to od skutków wojen. Pałac został spalony w czasie wojny trzydziestoletniej, a w czasie II wojny światowej stanowił dom mieszkalny dla jeńców wojennych, którzy pracowali w pobliskiej fabryce papieru w Dąbrowicy. Po 1945 r. śląska rezydencja została splądrowana, a budynek wykorzystany jako siedziba administracyjna PGR-u, a także mieszkanie dla robotników rolnych. Wydawało się, że majątek nigdy nie odzyska swojej świetności. Na dodatek, w 2002 roku budynek spłonął ponownie… Na szczęście, znaleźli się ludzie, dzięki którym pałac odzyskał swój blask. Główne prace restauracyjne trwały dwa lata (2005 – 2007) i obejmowały swoim zasięgiem wszystkie budynki majątku, a także historyczny park.

DSC02354

Obecnie w Wojanowie znajduje się obiekt konferencyjno-wypoczynkowy, który oferuje nocleg dla ponad 200 osób. Możecie zamieszkać zarówno w części pałacowej, jak również w nieco tańszych pokojach w Oficynach. Na terenie rezydencji znajdują się, m.in centrum SPA, dwie restauracje, kawiarnia, korty tenisowe i moja ulubiona część – 16 ha park! Obiekt jest przystosowany do organizacji dużych imprez, np. wesel lub eventów biznesowych (możliwość taką stwarza 7 sal konferencyjnych).

DSC02351

Jest kilka plusów tego miejsca, ale chyba najważniejszym jest fakt, że jest to świetna baza wypadowa. Pałac położony jest około 10 km od Jeleniej Góry, 16 km od Karpacza,  30 km od Szklarskiej Poręby i 13 km od Cieplic Śląskich-Zdrój. Kto zna wymienione miejsca, ten wie, że z hotelu będzie miał blisko do miasta, w góry, a także do uzdrowiska, a są to tylko losowo wybrane atrakcje w okolicy. Stosunkowo niedaleko stąd znajduje się również wcześniej przeze mnie opisane Podziemne Miasto Osówka!

Warto skorzystać z atrakcji oferowanych przez hotel, np. basenów i saun czy kortów tenisowych. Samo przejście parku stanowi wyzwanie :) Na terenie rezydencji często zatrzymują się turyści, by zrobić zdjęcia romantycznemu pałacowi, który pięknie odbija się w stawie znajdującym się tuż obok niego.

Więcej informacji o hotelu: http://www.palac-wojanow.pl/

Poznaj inne Gościnne Zabytki:

Pałac Wiechlice
Pałac Alexandrów

DSC02366DSC02350DSC02361DSC02356DSC02355DSC02291DSC02295DSC02297

 • http://annaeverywhere.com/ Anna

  Wow, faktycznie wyglada fantastycznie! Chcialabym tam kiedys zostac na noc :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Koniecznie w apartamencie pałacowym 😉

   • KEDAT

    Szkoda że ceny nie pozwolą polskiemu europejczykowi na ten luksus we własnym kraju…Też tam byłem…Trzy dni i emerytury nie ma…A co tam żyje się raz…Poczekam na normalność bo narazie tam się nie płaci za spacery…Polecam ze względu na powietrze jeszcze /nie zatrute/…

    • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

     Z tym apartamentem pałacowym, to żartowałam 😉 Wiem, że Pałac czasami organizuje wyjazdy z Groupona, można też zarezerwować pokoje w Oficynach. Pozdrawiam!

 • Eva Podolska

  Super, bardzo klimatycznie, na pewno wezmę pod uwagę jak już w końcu kiedyś do Polski zawitam. :) Fajna lokalizacja. Dzięki za polecenie, już sobie notuję! 😀

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Polecam się na przyszłość, jeszcze trochę takich miejsc znajdzie się na blogu! :)

 • agnieszka

  Kolejny dowód na to, jaka Polska potrafi być piękna i zaskakująca. :) Im więcej czasu spędzam za granicą, delektując się obcymi kulturami, tak naprawdę coraz bardziej tęsknię za życiem w Polsce. :)) Pozdrawiam!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   „Cudze chwalicie, swego nie znacie. Sami nie wiecie, co posiadacie.” Podróże kształcą i pozwalają nam docenić nie tylko uroki innych państw, ale otwierają oczy na własne państwo! :)

 • Nasze Ślady

  Jak się patrzy na takie zdjęcie, to naprawdę człowiekowi żal, że większość naszych dworków i pałaców została tak beznadziejnie zniszczona, splądrowana i zaprzepaszczona :/

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Prawda, szkoda, ale coraz więcej z nich znajduje właścicieli, dzięki którym odzyskują swój dawny blask i to jest budujące!

 • http://muchawsieci.wordpress.com/ Mucha w sieci

  CIągle jeżdżę w tamte okolice, ale jeszcze do Wojanowa nie dotarłam. Za to wszystkich klientów i grupy zorganizowane zazwyczaj tam wysyłamy, właśnie ze względu na to, że mają w ofercie dużo atrakcji :) I wszyscy sobie bardzo chwalą

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Musisz kiedyś sama tam pojechać! Warto to zrobić chociażby, żeby pochodzić latem po pałacowym parku.

 • Pingback: Pałac Alexandrów – Cykl Gościnne Zabytki – PolskaPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Pałac Wiechlice - Cykl Gościnne Zabytki - PolskaPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Pałac Pacółtowo – Cykl Gościnne Zabytki – PolskaPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Talaria Ladies SPA – Cykl Gościnne Zabytki – PolskaPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Mamaison Hotel Le Regina Warsaw – Cykl Gościnne ZabytkiPodróże od Kuchni()

 • http://www.znajkraj.pl/ Szymon Nitka

  Marto,

  gratulujemy zajęcia wysokiego miejsca w rankingu polskich wpisów podróżniczych 2015 roku! :-)

  Zestawienie, zorganizowane przez nas po raz drugi, wyróżnia najciekawsze, najpopularniejsze wpisy z polskich blogów podróżnicznych w 2015 roku. Cały ranking dostępny jest na stronie:

  http://www.national-geographic.pl/blogi/kierunki/top-40-polskich-wpisow-podrozniczych-2015-roku

  Pozdrawiamy :)

  Agnieszka & Szymon

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Agnieszka i Szymon – bardzo dziękuję :) Cieszę się niezmiernie z mojego małego sukcesu! I wam również gratuluję wysokich miejsc :*

 • Arcydzielna

  O moje okolice 😉 Prawda, pięknie tam więc polecam przy okazji odwiedzenia Karkonoszy 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję za polecenie :) Pozdrawiam ciepło! :)