Pałacem w Wiechlicach rozpoczynam cykl artykułów poświęconych zabytkowym hotelom w Polsce. Każdy z nich ma swoją historię i charakter oraz wspaniałych właścicieli, którzy zadbali, by budynki te nie popadły w ruinę.

22

Jechałam do hotelu w Wiechlicach z pewnymi obawami, że będzie tak ekskluzywny, że się tam nie odnajdę. Na miejscu okazało się, że co prawda hotel jest ekskluzywny, ale jednocześnie tak domowy i ciepły, że czułam się w nim jak ryba w wodzie 🙂

A to wszystko zasługa:

– obsługi, która zadbała o wszystkie szczegóły, a przy tym potrafiła z nami żartować i opowiedziała trochę historii Wiechlic, m.in. dowiedziałam się, że ta wieś położona w województwie lubuskim jest przedzielona na pół pasem startowym dawnego lotniska wojskowego

– właściciela, który jadał śniadania z gośćmi, dzięki czemu można było dowiedzieć się nieco więcej o tym jak powstał Pałac Wiechlice,

– przepysznych śniadań, które na naszą zgubę, zmuszały nas do długiego porannego ucztowania (świeże racuchy z jabłkami, prawdziwe sery francuskie; polskie i niemieckie wędliny, a także wypiekane na miejscu rogaliki z dżemem zostaną mi na długo w pamięci!)

– możliwości rekreacji, dzięki którym wypoczęłam, np. centrum Spa & Wellness, w którego budynku znajduje się przepiękny basen z neogotyckim sklepieniem; pole golfowe, a także rozlewanie wina, na które udało nam się akurat załapać!

wiechlice 2

Historia: Hrabia von Neumann zakupił majątek pałacowy w 1786 r. Jego rodzina była w posiadaniu pałacu przez ponad 220 lat, jednak przez ostatnie 30 lat budynki w Wiechlicach zostały całkowicie zdewastowane, zaś Neumannowie nie byli w stanie ich odnowić. Pałac został zakupiony przez Zbigniewa Czmudę w 2007 r. w stanie zupełnej ruiny, co widać na zdjęciach. Od tego czasu jest sukcesywnie odnawiany, dzięki, m.in. środkom finansowym z UE.

45

Obecnie cały kompleks składa się z części pałacowej, w której znajduje się restauracja i luksusowe apartamenty, a także budynku Oficyny, gdzie również można wynająć pokoje gościnne. Oprócz pałacu, na terenie hotelu znajduje się sala weselna, centrum Spa & Wellness, a także ogromny park, pole golfowe i winnica. W planach jest również tradycyjna olejarnia, co dodatkowo, oprócz atmosfery, skusiłoby mnie, żeby tam wrócić!

UWAGA! Pałac Wiechlice otrzymał tytuł Hotelu Roku 2014 w plebiscycie organizowanym przez HRS z tygodnikiem Newsweek i magazynem Forbes!

Ciekawostki!

Pierwotni właściciele odwiedzali dwukrotnie Pałac Wiechlice i byli bardzo zadowoleni i wdzięczni, widząc jak został odnowiony.

W Pałacu Wiechlice rezydowały wojska pruskie, carskie oraz francuskie z Napoleonem na czele!

Więcej informacji o hotelu: http://www.palacwiechlice.pl/

Poznaj inne Gościnne Zabytki:

Pałac Wojanów
Pałac Alexandrów

DSC02244DSC02258DSC02259DSC02255DSC02253DSC02247DSC02246DSC02153DSC02139DSC02239DSC02143DSC02142DSC02242DSC02182DSC02177DSC02164DSC02178