Ile ma Pani wzrostu? – usłyszała jedna z uczestniczek trasy ekstremalnej w Kompleksie Osówka. 164 cm – odpowiedziała. To dobrze, że wybrała Pani biały kask…łatwiej będzie go znaleźć, gdy wpadnie Pani w podziemiach do wody. – powiedział przewodnik.

DSC02424

Muszę przyznać, że po takim wstępie chyba każdy uczestnik wyprawy zastanowił się, czy nie lepiej było wybrać trasę historyczną i wrócić po wszystkim bezpiecznie do domu. Na szczęście okazało się, że wycieczka nie była aż tak straszna jak przekonywał nas przewodnik, choć można było się w jej trakcie nieźle zmoczyć.

Punkt 15.50 stawiliśmy się przy wejściu do twierdzy w Górach Sowich. Start wyprawy zaplanowany był na godz. 16.00, ale uczestnicy musieli wcześniej się do niej przygotować, m.in. nakładając kaski i sprawdzając latarki. Część historyczną przedstawiła przewodniczka, która następnie przekazała nas w ręce przewodnika „od zadań specjalnych” 😉 i to właśnie on skutecznie nas nastraszył.

DSC02425

Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca to część podziemnego kompleksu Riese, który był kolejnym wielkim projektem Hitlera. Pierwszym był Międzyrzecki Rejon Umocniony, który opisałam tutaj. Różnica między nimi polega nie tylko na wielkości, ale również zastosowaniu. Projekt Riese (niem. Olbrzym), jak sama nazwa wskazuje jest większy, ale pozostaje dla historyków enigmą, ponieważ nadal nie do końca wiadomo, dlaczego został zbudowany. MRU zrealizowano z mniejszym rozmachem, pomimo potwierdzonego obronnego charakteru podziemi.

Pytania nasuwają się same: Co miało się dziać w podziemiach, do których prowadziło aż 7 wejść w różnych częściach regionu i dlaczego planowano, że kompleks Riese pomieści aż 20 000 osób? Nie wiadomo, ale warto się tam wybrać, żeby posłuchać różnych teorii i poczuć klimat tajemnicy tych podziemi.

DSC02413

Na trasę ekstremalną warto zabrać ze sobą latarkę, ciepłe ubrania i nieprzemakalne buty. Będziecie, m.in. pływać łódką po podziemnym kanale, ale więcej informacji nie zdradzę, żeby nie zepsuć wam zabawy.

Uwaga! Na trasę ekstremalną obowiązuje rezerwacja!

Więcej informacji o zwiedzaniu twierdzy Osówka.

Czytaj także: PoMRUk historii – Międzyrzecki Rejon Umocniony

DSC02405DSC02406DSC02411DSC02421DSC02430