Odkrywanie podziemnego miasta – Kompleks Osówka

Ile ma Pani wzrostu? – usłyszała jedna z uczestniczek trasy ekstremalnej w Kompleksie Osówka. 164 cm – odpowiedziała. To dobrze, że wybrała Pani biały kask…łatwiej będzie go znaleźć, gdy wpadnie Pani w podziemiach do wody. – powiedział przewodnik.

DSC02424

Muszę przyznać, że po takim wstępie chyba każdy uczestnik wyprawy zastanowił się, czy nie lepiej było wybrać trasę historyczną i wrócić po wszystkim bezpiecznie do domu. Na szczęście okazało się, że wycieczka nie była aż tak straszna jak przekonywał nas przewodnik, choć można było się w jej trakcie nieźle zmoczyć.

Punkt 15.50 stawiliśmy się przy wejściu do twierdzy w Górach Sowich. Start wyprawy zaplanowany był na godz. 16.00, ale uczestnicy musieli wcześniej się do niej przygotować, m.in. nakładając kaski i sprawdzając latarki. Część historyczną przedstawiła przewodniczka, która następnie przekazała nas w ręce przewodnika „od zadań specjalnych” 😉 i to właśnie on skutecznie nas nastraszył.

DSC02425

Tajemnicze Podziemne Miasto Głuszyca to część podziemnego kompleksu Riese, który był kolejnym wielkim projektem Hitlera. Pierwszym był Międzyrzecki Rejon Umocniony, który opisałam tutaj. Różnica między nimi polega nie tylko na wielkości, ale również zastosowaniu. Projekt Riese (niem. Olbrzym), jak sama nazwa wskazuje jest większy, ale pozostaje dla historyków enigmą, ponieważ nadal nie do końca wiadomo, dlaczego został zbudowany. MRU zrealizowano z mniejszym rozmachem, pomimo potwierdzonego obronnego charakteru podziemi.

Pytania nasuwają się same: Co miało się dziać w podziemiach, do których prowadziło aż 7 wejść w różnych częściach regionu i dlaczego planowano, że kompleks Riese pomieści aż 20 000 osób? Nie wiadomo, ale warto się tam wybrać, żeby posłuchać różnych teorii i poczuć klimat tajemnicy tych podziemi.

DSC02413

Na trasę ekstremalną warto zabrać ze sobą latarkę, ciepłe ubrania i nieprzemakalne buty. Będziecie, m.in. pływać łódką po podziemnym kanale, ale więcej informacji nie zdradzę, żeby nie zepsuć wam zabawy.

Uwaga! Na trasę ekstremalną obowiązuje rezerwacja!

Więcej informacji o zwiedzaniu twierdzy Osówka.

Czytaj także: PoMRUk historii – Międzyrzecki Rejon Umocniony

DSC02405DSC02406DSC02411DSC02421DSC02430

 • http://travelingilove.com/ travelingilove

  Łoł! Świetne!
  Pamiętam zwiedzanie kopalni solnej w Berchtesgaden w Bawarii, strasznie mi się podobało, „strasznie”, bo trochę się jednak bałam (zwłaszcza zjeżdżania na wielopoziomowych zjeżdżalniach dla górników), ale później okazało się to świetną frajdą. Kompleks Osówka wygląda interesująco i ciekawie, ale też jeszcze bardziej mnie przeraża. Obym znalazła odwagę by go odwiedzić! :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Polecam gorąco, bo trasa jest bardzo ciekawa, a przewodnicy wspaniali :)

 • http://www.kolemsietoczy.pl/ Karol Werner

  No zdradź więcej o ekstremalnej trasie 😀 Miłęgo!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Weź latarkę ze sobą, więcej nie pisnę 😉

 • ComeAnn

  Niesamowita wycieczka! Jestem bardzo ciekawa większej ilości detali tej tray ekstremalnej, no i mam nadzieję, że biały kask nie musiał spełniać swojego zadania?! 😉 Pozdrawiaki!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Ja wszystko zdradzę, to nie będzie efektu zaskoczenia. Powiem tylko, że bardzo przydadzą się tam latarki!

 • http://www.dalekoniedaleko.pl Ewa

  Łaziłam po tych podziemiach jak jeszcze nie były udostępnione dla zwiedzających. Trzeba było się nocą wślizgiwać przez jakieś na wpół odkopane dziury w ziemi, szyby (we Włodarzu) albo jamy wykopane pod bramami zamykającymi wejścia Niesamowita przygoda!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Zazdroszczę, choć pewnie bym się trochę bała 😉 Jestem jednak zwolenniczką, by takie miejsca były pod ochroną, żeby następne pokolenia mogły się nimi cieszyć!

 • Specjalistka od wakacji

  Za wąsko 😀 Patrząc na zdjęcia mam atak klaustrofobii :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Nie jest tak źle :) bywają też ogromne przestrzenie!

 • Pingback: Pałac Wojanów – Cykl Gościnne Zabytki – Polska - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()

 • Pingback: Na grubie, czyli w kopalni… Poziom 355 - Szychta w Kopalni Guido!Podróże od Kuchni()

 • Maciej

  Odradzam trasę historyczną. Idzie się we wnętrzu góry łącznie może ze 250-300 metrów. Co kawałek jest przystanek na długą historyczną opowieść przewodnika, a oglądać w zasadzie nie ma co. Słucha się wykładu patrząc na siebie na wzajem i zwyczajnie stojąc, tyle, że we wnętrzu góry. Nie tego się spodziewałem. Plus za bogatą wiedzę historyczną oprowadzającego.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję za wypowiedź Maciej! To bardzo ważna informacja. Ja korzystałam jedynie z trasy ekstremalnej i ta była fantastyczna. Mam nadzieję, że przeczytają to organizatorzy i może pomyślą o jakichś zmianach. Pozdrawiam ciepło, Marta

 • Jakub S

  Powiesz mi czy można krecic filmy w środku? (czy zakaz kamer aparatów)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Cześć Jakubie :) Czekam na odpowiedź od biura Osówki. Jak najszybciej dam ci znać czy potrzebujesz jakiejś zgody. Na tą chwilę jestem pewna, że można robić tam zdjęcia, ale nie próbowałam kręcić filmu, więc wolałam dopytać.