Praktyczny przewodnik o tym jak sprawnie poruszać się po Tajwanie. Prawo, ceny, systemy  a rzeczywistość. Tajwan samochodem, pociągiem, autobusem, metrem, autostopem i na piechotę!

Typowy widok miejski na Tajwanie - transport na wyspie

 1. Samochód – wszystko co musisz wiedzieć

Międzynarodowe prawo jazdy

Zanim zaczniesz jeździć po Tajwanie musisz wiedzieć, że międzynarodowe prawo jazdy  jest tam obowiązkowe. Oznacza to, że odpowiednio wcześniej  warto zadbać o jego wyrobienie. W Polsce cała procedura jest bezbolesna, ponieważ sprowadza się do wypełnienia wniosku i zapłacenia opłaty za wyrobienie dokumentu. Wystarczy zgłosić się do odpowiedniego lokalnego urzędu (dowolnego starostwa powiatowego), wnieść opłatę za międzynarodowe prawo jazdy (obecnie wynosi ona 35,50 zł – 2018 rok), złożyć wniosek o jego wydanie i czekać do 3 dni roboczych.

Międzynarodowe prawo jazdy upoważnia do kierowania pojazdami poza Unią Europejską (UE) — w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Tajwan nie jest stroną ani jednej ani drugiej konwencji, ale sprawdziliśmy na własnej skórze, że niezależnie od tego na jakiej konwencji dokument został wydany, jest on respektowany przez wypożyczalnie samochodów.

Aby wyrobić międzynarodowe prawo jazdy trzeba mieć ważne polskie prawo jazdy! Nie zapominajcie o tym. Do tego potrzebne jest również aktualne zdjęcie kierowcy spełniające wymogi zdjęcia  do polskiego prawa jazdy.

Istnieje możliwość ubiegania się od dwa międzynarodowe prawa jazdy (wydane na Konwencji Wiedeńskiej i Genewskiej) na jednym wniosku. W takim wypadku potrzebne będą dwa identyczne zdjęcia do dokumentów, a także wniesiona musi zostać podwójna opłata – 71 zł (stan na 2018 rok).

Więcej szczegółów o tym jak uzyskać międzynarodowe prawo jazdy.

Piękne krajobrazy w drodze - Tajwan

Zasady Ruchu

Na Tajwanie obowiązuje ruch prawostronny. Jazda odbywa się płynnie, z maksymalną dozwoloną prędkością 110 km/godz. (na autostradach). Tak jak prawie w każdym kraju stosujemy się na Tajwanie do znaków poziomych, pionowych oraz świetlnych, z jedną zasadniczą różnicą. Sygnalizacja świetlna na wyspie jest usytuowana w poziomie, a nie jak w Polsce w pionie! Kierujący autem musi się do niej z pewnością przyzwyczaić. Większość znaków jest czytelna, ale niestety czasami na autostradach pojawiają się komunikaty w języku tajwańskim i nie liczcie, że za chwilę pojawi się ten sam komunikat w języku angielskim.

Na drodze bardzo często wytyczone są pasy dla skuterów i na te jednoślady radzę uważać bardzo. Kierowcy skuterów nagminnie wjeżdżają na pas samochodowy i w ogóle traktują drogę jak swoją własność. Pozostaje dostosować się do tych warunków, bo jednoślady stanowią większość mobilnych pojazdów na wyspie.

Policja

Podobnie jak w Polsce policja na Tajwanie zatrzymuje się przy drogach i może zatrzymywać kierowców. Prowadzona jest również czasami kontrola trzeźwości i dotyczy ona również kierowców skuterów. Widziałam na własne oczy jak w Tajpej na jednym ze skrzyżowań prowadzona była tego typu wyrywkowa kontrola.

Policja porusza się na Tajwanie wieloma środkami transportu i zwykle ma włączaną sygnalizacją świetlną. Niestety, wielu kierowców na wyspie posiada podobne światła na swoich autach i bywa to czasem mylące.

Stan dróg

Stan dróg na Tajwanie - Podróże od kuchni

Drogi na Tajwanie są w bardzo dobrym stanie. Państwo dba zarówno o drogi górskie, jak i autostrady. Dobre przygotowanie ciągów komunikacyjnych widać zwłaszcza po zmierzchu. Na drogach górskich zakręty są świetnie oznaczone dużą ilością światełek. Właściwie o każdej porze dnia i nocy widać dokładnie gdzie kończy się lub zakręca pas drogowy. Przez dwa tygodnie trafiliśmy tylko na jedną słabo oznaczoną trasę, reszta dróg doskonale odpowiadała na potrzeby kierowców.

Opłaty:

 • Wynajem samochodu

Opłaty za wynajem samochodu mogą się różnić w zależności od wielu czynników, np. będą wyższe podczas sezonu wakacyjnego, a także, jeżeli wynajmiemy auto na krótko. Można przyjąć z całą pewnością, że będą one wyższe u międzynarodowych przewoźników niż u lokalnych firm. Cena za wynajem samochodu na jedną dobę na Tajwanie to około 200 zł. Do tej opłaty dochodzą również koszty paliwa oraz opłaty za autostrady i parkingi.

Piękna sceneria dróg na Tajwanie

Wynajem auta na Tajwanie jest naprawdę świetnym pomysłem. Dzięki wypożyczonemu samochodowi dostaniecie się w dowolne miejsce bardzo sprawnie i nie stracicie czasu na oczekiwanie na alternatywny transport. Użytkowanie auta jest również ekonomiczne, o czym przekonacie się czytając o systemie parkowania czy tankowaniu paliwa poniżej.

 • Tankowanie

Muszę przyznać, że tankowanie samochodu na Tajwanie to przyjemność. Cena za litr benzyny 95 nie przekracza tam w tej chwili 3 zł, do tego często przy płaceniu kierowca dostaje różne gratisy od stacji benzynowych. W naszym przypadku dostaliśmy, np. dwa ogromne opakowania chusteczek higienicznych w pudełkach oraz dwie butelki wody.

Stacje paliw znajdują się głównie w miastach. Pamiętajcie o tym na Tajwanie, szczególnie gdy chcecie korzystać z dróg szybkiego ruchu. Przy autostradach stacje benzynowe właściwie nie występują, więc może okazać się, że nie będziecie mogli zatankować na czas.

 • System płacenia za autostrady – eTag (Taiwan Highway Electronic Toll Collection (ETC) System)

W przypadku wynajmu samochodu nie musicie się martwić systemem eTag. Firma powinna zadbać o wszystkie formalności. Każdy samochód z wypożyczalni jest przystosowany do jazdy po drogach płatnych i powinniście zostać o tym poinformowani. Po oddaniu auta z pewnością dostaniecie wykaz przejechanych przez was kilometrów wraz z cenami za poszczególne odcinki. My jeździliśmy po Tajwanie wzdłuż i wszerz i opłaty te były naprawdę niewielkie.

Miasta Tajwanu nocą - Podróże od kuchni

 • Parkingi

Większość parkingów, również przy atrakcjach turystycznych jest bezpłatna. Te, za które musicie zapłacić znajdują się na pewno w miastach. System płacenia za parkowanie na Tajwanie jest dosyć przestarzały. Parkujecie samochód w dozwolonym miejscu i go tam zostawiacie. Po kilku godzinach wracacie i prawdopodobnie zastaniecie za wycieraczką karteczkę z pieczątkami. Taki rachunek należy zapłacić w sklepie, np. 7-Eleven, na koniec dnia.

Pieczątka jest przybijana przez pracownika co godzinę, więc wiadomo ile godzin staliście na dozwolonym miejscu. Co ciekawe, często zdarza się, że karteczki nie ma i nie będzie. Oznacza to, że jesteście szczęśliwcami i macie parking za darmo.

Hotele mogą zaoferować wam płacenie za parking za drobną opłatą. Nie jest to jednak aż tak uciążliwy obowiązek, więc warto zaoszczędzić pieniądze i samemu przejść się do wyznaczonego sklepu.

W dużych miastach, np. Tajpej czy Kaohsiung parking płatny jest do 22.00.

Sklepy na drodze

Na Tajwanie bardzo popularne są dwie sieci sklepów – 7-Eleven i FamilyMart. Obie sieciówki mają niezwykle dużo placówek w dużych i małych miastach, a także często stawiane są przy drogach szybkiego ruchu, zwykle w małych miejscowościach lub wsiach. Wersja miejska sklepów różni się nieco od tej przydrożnej i ma to duże znaczenie w kontekście podróżowania. Sklepy na trasie są większe i posiadają wiele udogodnień, np. bankomaty czy toalety. Na miejscu możecie również zjeść gorący posiłek.

Jazda samochodem w teorii a rzeczywistość

Muszę przyznać, że prowadzenie samochodu na Tajwanie nie należy do najłatwiejszych ze względu na panoszące się po drogach skutery. Z drugiej strony mieszkańcy wyspy prowadzą auta dosyć spokojnie i zwykle nie łamią prawa. Warto jednak podkreślić, że jeżeli Tajwańczyk postanowi złamać przepisy to robi to spektakularnie, np. przejeżdżając na czerwonym świetle lub zawraca objeżdżając czekające na zielone światło samochody.

Na drogach są poustawiane radary podobne jak w Polsce. Warto zwracać uwagę na dozwoloną prędkość.

 1. Szybka kolej – Taiwan High Speed Rail (HSR)

Taiwan High Speed Rail (HSR) - szybka kolej na Tajwanie

Bilety na HSR – można je kupić zarówno przez Internet jak i na miejscu. My swoje miejscówki zakupiliśmy będąc jeszcze w Polsce, dzięki czemu zaoszczędziliśmy sporo pieniędzy. Warto zaplanować sobie podróż szybką koleją wcześniej, by skorzystać z oferowanych zniżek. Zasada jest prosta: im szybciej zarezerwujemy przejazd tym tańsze zyskujemy bilety (tzw. early bird discount). Oferta obejmuje bilety zakupione od 28 do 5 dni przed wyjazdem (włączając w to dzień rozpoczęcia podróży). Najszybsi zyskują 35% zniżki! Reszta skorzystać może z 20% lub 10%.

Bilet na szybką kolej na Tajwanie - Podróże od kuchni

Na stronie internetowej szybkiej kolei dostępne są również karnety na określoną liczbę przejazdów, bilety okresowe oraz specjalne zniżkowe nielimitowane karnety dla turystów. Warto zainteresować się szczególnie ostatnim typem biletów. Pod tym linkiem znajdziecie więcej informacji o kilkudniowych nielimitowanych przejazdach koleją na Tajwanie.

Co ciekawe, bilety zakupione przez Internet można odebrać na Tajwanie w różnych placówkach, np. na dworcach albo w partnerskich sklepach (7-Eleven, FamilyMart, OK, Hi-Life).

Wnętrze szybkich pociągów Taiwan High Speed Rail (HSR)

W trasie z HSR – Szybka kolej na Tajwanie jest bardzo wygodna. Pociągi są nowoczesne i mają niezwykle dużo przestrzeni w wagonach. Miejsca na nogi nie powinno zabraknąć nawet wielkoludom 😉 Do tego pociągi przemieszczają się z maksymalną prędkością 300 km/godz., co daje możliwość przejazdu z Tajpej do Kaohsiung (z północy na południe wyspy) w ciągu 1,5 godziny.

 1. Metro (MRT) – niezwykle wygodne rozwiązanie w dużych miastach

Bilety na metro MRT Tajwan

To co najbardziej podoba mi się w tajwańskim metrze to bilety jednorazowe w formie żetonów! Proste zastąpienie papierowych kartoników, a ile zaoszczędzonego papieru, prawda? Bilety są  dostępne w kasach metra, a także w samoobsługowych automatach. Instrukcja użytkowania jest prosta, płacimy tyle ile wskazuje na mapie punkt końcowy, czyli stacja na której wysiadamy. Żeton jest jednocześnie kartą magnetyczną – otwiera nam bramkę wejściową. Na wyjściu należy go wrzucić w odpowiedni otwór, by bramka się otworzyła. Bardzo ważne jest dobre sprawdzenie trasy. Żeton nie wypuści nas ze stacji, jeżeli zmieniliśmy trasę i wymaga ona dopłacenia za bilet.

Bilet jednorazowy na metro w formie żetonu - Tajwan

W metrze w każdym mieście możecie również skorzystać z różnych czasowych karnetów podróżnych, np. na 24 godziny z nielimitowanymi przejazdami. Warto o nich poczytać i wybrać najlepszy wariant. Więcej o karnetach podróżnych na metro w Tajpej i metro w Kaohsiung.

Karty rabatowe – oprócz standardowych biletów na metro możecie skorzystać na Tajwanie z kilku wielofunkcyjnych kart rabatowych, oferujących jako jedną z usług transport publiczny. W stolicy warto zapoznać się z ofertą FunPASS Taipei, zaś jeżeli interesuje was dłuższy pobyt, to być może warto założyć na Tajwanie iPASS czy EasyCard. Obie karty działają również jako karty płatnicze u wybranych partnerów, a także oferują zniżki.

Metro na Tajwanie - linie wytyczające obszar kolejki do wejścia

Zasady korzystania – w metrze tajwańskim obowiązują jasne zasady podróżowania. Komunikaty o tym co można, a czego nie wolno robić w metrze są zwykle dobrze widoczne i przetłumaczone na język angielski. Warto zapamiętać, że za bramkami nie wolno spożywać jedzenia i pić wody, podobnie jest to zakazane w wagonach metra. Do tego obowiązują kolejki do wchodzenia i wychodzenia z wagonów i miejsce na nie jest jasno wytyczone liniami na peronach.

Za tą linią nie można jeść ani pić w metrze - Tajwan

Może się zdarzyć, że będziecie chcieli wbiec do metra w ostatniej chwili. W takiej sytuacji możecie zostać zatrzymani przez pracownika, który zmusi was do czekania na kolejny pociąg.

Z ciekawostek, jeżeli jesteście chorzy powinniście podróżować metrem w maseczce.

W metrze na Tajwanie - Podróże od kuchni

Toalety – w metrze tajwańskim na każdej stacji dostępne są bezpłatne toalety! Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie z punktu widzenia turystów. Tajwan w ogóle zasługuje na złoty medal w dziedzinie toalet, bo są one dostępne naprawdę wszędzie i zawsze bezpłatnie.

Dojazd na lotnisko – Tajpej

Osoby podróżujące ze stolicy Tajwanu na lotnisko Taoyuan Airport mogą skorzystać z bardzo wygodnego rozwiązania jakim jest metro!

Dojazd z centrum Tajpej (Taipei Main Station) na lotnisko trwa około 40 minut (linia express – przyśpieszona ) lub około 50 minut (linia commuter – zwykła). Bilet w jedną stronę z Taipei Main Station do terminali lotniska kosztuje 160$, czyli około 16 zł. Nie jest to jednak jedyna opcja, którą możecie wybrać.

Osoby, które zamierzają zwiedzać Tajpej przez dwa lub trzy dni mogą zakupić bilet łączony na metro w stolicy z dojazdem na lotnisko w obie strony na 48 godzin lub 72 godziny. Mogą wtedy korzystać z metra niezliczoną ilość razy w ciągu wybranego przez siebie czasu.

Bilet na metro - droga na lotnisko Taoyuan Airport, Tajwan

Bilety na lotnisko najlepiej kupić na Głównej Stacji (Taipei Main Station). Nie są one dostępne w biletomatach na innych stacjach. Podstawowy bilet na lotnisko ma formę żetonu. Pamiętajcie, że należy go mieć, by wejść i wyjść z metra.

Metro na lotnisko przystosowane jest do podróżujących z bagażem. Przy każdych drzwiach znajduje się miejsce na walizki i torby.

 1. Autobusy – niezła alternatywa dla metra

Z autobusów w Tajpej skorzystaliśmy raz, gdy chcieliśmy dojechać do atrakcji turystycznej znajdującej się poza granicami stolicy. Jest to bardzo wygodny środek transportu i kosztuje naprawdę niewiele. Bilety kupuje się u kierowcy. Posiadacze kart wielofunkcyjnych i kart wieloprzejazdowych również mogą skorzystać z nich w autobusach miejskich.

 1. Autostop – zasady korzystania na Tajwanie

Autostop na Tajwanie może się okazać czasami najlepszym rozwiązaniem, szczególnie gdy znajdziecie się w miejscu, w którym nie ma transportu publicznego. Kierowcy zatrzymują się tu chętnie, a ponieważ Tajwańczycy są niezwykle przyjaźni i otwarci to podróżowanie z nimi to sama przyjemność. Wyczytałam w Internecie, że Tajwan to jedno z najlepszych miejsc do łapania autostopu na świecie i choć moje doświadczenie z tym sposobem podróżowania jest niewielkie, to jednak pierwsza próba zatrzymania samochodu na wyspę ukończona została sukcesem.

 1. Na piechotę – prawdziwa przyjemność zwiedzania

Uwielbiam w ten sposób zwiedzać państwa i bardzo często dziennie przechodzę z mężem 15 – 20 kilometrów. Tajwan ma bardzo wiele miejsc, które z przyjemnością zwiedza się na piechotę, np. parki narodowe czy krajobrazowe, a także miasta. Czasami warto odpuścić sobie jeden przystanek metra i przejść ten dystans przez zwykłe osiedla lub miejski park. W taki sposób najlepiej poznaje się życie lokalsów.

 1. Skuter – to zawsze dobry pomysł

Skutery są bardzo popularne na Tajwanie - Podróże od kuchni

Osobiście widzę wiele minusów tego środka transportu, ale z pewnością nie można odmówić mu jednej zalety – można nim wjechać prawie wszędzie. Na Tajwanie skuterami porusza się naprawdę ogromna rzesza ludzi i zmienne warunki pogodowe nie są jej straszne. To dobry środek transportu w mieście, gdzie trudno czasami o parking. Tajwan jest bardzo dobrze przystosowany do skuterów. Wiele dróg, również poza miastami, ma specjalnie wyznaczone pasy dla jednośladów. Na Tajwanie z łatwością wypożyczycie skuter. Pamiętajcie, żeby zapoznać się z zasadami obowiązującymi na drodze, przygotujcie sobie przeciwdeszczową kurtkę na wypadek zmiany pogody i wyruszajcie w trasę.

 1. Rower – ekologiczne zwiedzanie

Sun Moon Lake na Tajwanie - zwiedzanie rowerem

Rower to ekologiczny środek transportu i zawsze będę go polecać. Na Tajwanie znajduje się wiele wypożyczalni rowerowych. Bardzo często umieszczone są one blisko metra,  a także atrakcji turystycznych. Najpopularniejszy szlak rowerowy na wyspie biegnie wokół jeziora Sun Moon Lake. Sami również skusiliśmy się, by zwiedzić to miejsce w taki sposób.

Czytaj także:

Jeżeli artykuł ci się przydał daj znać w komentarzu lub udostępnij go dalej. Będę bardzo wdzięczna 🙂 Polub również profil Podróży od kuchni na Facebooku lub śledź zdjęcia z podróży na Instagramie