Są miejsca, do których obiecujemy sobie wrócić. W pewnym sensie tęsknimy za nimi. Katedra Berlińska była taki miejscem, choć nigdy wcześniej jej nie zwiedzałam.

DSC02801

Wyjeżdżając z Berlina, nie żegnam się z nim, wiedząc, że na pewno kiedyś tam wrócę. Jest jakaś siła, która co roku przyciąga mnie do tego miasta. Tym razem były to targi turystyczne ITB Berlin 2015. Korzystając z czasu wolnego, wybrałam się na spacer wzdłuż ulicy Unter den Linden zwieńczonej Bramą Brandenburską.

Idąc w kierunku przeciwnym do Bramy, dochodzimy do Wyspy Muzeów. To tutaj znajduje się Katedra Berlińska (z niem. Berliner Dom). Wielu turystów nie wchodzi do środka ze względu na opłaty przy wejściu, ale warto przeznaczyć kilka euro (bilet normalny – 7 EUR, bilet ulgowy – 5 EUR) na jej zwiedzanie, ponieważ nie są to pieniądze stracone. Wnętrze i możliwość obejrzenia Berlina z góry zrekompensują ten wydatek.

DSC02805

Zwiedzanie katedry jest dobrze oznaczone. Cała trasa ma 7 punktów, są to, m.in. katakumby, główna nawa katedry, muzeum czy taras wokół kopuły. Wzdłuż szlaku porozstawiane są ekrany z historią katedry, ale również protestantyzmu w Niemczech.

Mi cała trasa zajęła około dwóch godzin, ale nie przerażajcie się, można ją zrobić w krótszym czasie. Ostatnim punktem zwiedzana jest taras, z którego widać Wyspę Muzeów, Unter den Linden i Alexanderplatz. Prowadzi do niego 270 schodów, więc można powiedzieć, że jest to aktywna rozrywka 😉

DSC02816

Mam swoje ulubione kościoły w wielu miastach i Katedra Berlińska z pewnością dołączy do ich grona. Siedziałam w niej dosyć długo, wpatrując się w kopułę, organy i ołtarz, a może raczej napawając się tą atmosferą, która towarzyszy miejscom niezwykłym.

Spróbujcie czy wy również tak poczujecie to miejsce. Jestem ciekawa waszej opinii.

Więcej informacji: http://www.berlinerdom.de/

Zapraszam również do wspólnego zwiedzania Notre Dame: 

Magia Notre Dame - Paryż

 DSC02806DSC02803DSC02800DSC02799