Katedra Berlińska

Są miejsca, do których obiecujemy sobie wrócić. W pewnym sensie tęsknimy za nimi. Katedra Berlińska była taki miejscem, choć nigdy wcześniej jej nie zwiedzałam.

DSC02801

Wyjeżdżając z Berlina, nie żegnam się z nim, wiedząc, że na pewno kiedyś tam wrócę. Jest jakaś siła, która co roku przyciąga mnie do tego miasta. Tym razem były to targi turystyczne ITB Berlin 2015. Korzystając z czasu wolnego, wybrałam się na spacer wzdłuż ulicy Unter den Linden zwieńczonej Bramą Brandenburską.

Idąc w kierunku przeciwnym do Bramy, dochodzimy do Wyspy Muzeów. To tutaj znajduje się Katedra Berlińska (z niem. Berliner Dom). Wielu turystów nie wchodzi do środka ze względu na opłaty przy wejściu, ale warto przeznaczyć kilka euro (bilet normalny – 7 EUR, bilet ulgowy – 5 EUR) na jej zwiedzanie, ponieważ nie są to pieniądze stracone. Wnętrze i możliwość obejrzenia Berlina z góry zrekompensują ten wydatek.

DSC02805

Zwiedzanie katedry jest dobrze oznaczone. Cała trasa ma 7 punktów, są to, m.in. katakumby, główna nawa katedry, muzeum czy taras wokół kopuły. Wzdłuż szlaku porozstawiane są ekrany z historią katedry, ale również protestantyzmu w Niemczech.

Mi cała trasa zajęła około dwóch godzin, ale nie przerażajcie się, można ją zrobić w krótszym czasie. Ostatnim punktem zwiedzana jest taras, z którego widać Wyspę Muzeów, Unter den Linden i Alexanderplatz. Prowadzi do niego 270 schodów, więc można powiedzieć, że jest to aktywna rozrywka 😉

DSC02816

Mam swoje ulubione kościoły w wielu miastach i Katedra Berlińska z pewnością dołączy do ich grona. Siedziałam w niej dosyć długo, wpatrując się w kopułę, organy i ołtarz, a może raczej napawając się tą atmosferą, która towarzyszy miejscom niezwykłym.

Spróbujcie czy wy również tak poczujecie to miejsce. Jestem ciekawa waszej opinii.

Więcej informacji: http://www.berlinerdom.de/

Zapraszam również do wspólnego zwiedzania Notre Dame: 

Magia Notre Dame - Paryż

 DSC02806DSC02803DSC02800DSC02799

 • http://tandmpodrozniczo.blogspot.com/ T&M podróżniczo

  Gdy Berlin pojawił się gościnnie na moim blogu, od razu zwróciłem uwagę na tę katedrę. Jest charakterystyczna – moim zdaniem i jednocześnie ciekawa, tak ją przynajmniej odbieram. Z chęcią zajrzałbym do środa. Podoba mi się, że jest w niej wyznaczona jakaś trasa do zwiedzania.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Wyruszasz z Warszawy, mija 7h i jesteś w Berlinie :) Katedra jest bardzo „charakterna”, dlatego postanowiłam ją opisać. Na zdjęciach jest jeszcze bardziej ponura, bo trafiłam w średnią pogodę, ale może to nawet lepiej 😉

 • Mateusz

  Byłem w Berlinie kilkukrotnie, ale nigdy w środku katedry. Jakoś nie lubię płacić za wstęp do świątyń, ale widzę, że w cenie biletu można wyjść na taras widokowy. Super!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Też wolałabym zwiedzić ją za darmo, ale jak inaczej się nie da, to zdecydowałam się zapłacić. Taras widokowy jest super :)

 • http://travelingilove.com/ travelingilove

  Ostatni raz odwiedzałam Berlin, gdy organizowano tam Europejskie Spotkanie Taize. Przyznam szczerze, że kilkukrotnie kręciłam się pod katedrą, ale jakaś taka zdawała się ponura i mroczna, że ostatecznie nie zdecydowałam się, by wejść do środka. Dziś pewnie zrobiłabym inaczej 😉

 • http://www.gadulec.me/ Kinga Bielejec

  Byłam w Berlinie, też na Targach, ale kilka lat temu. Do Katedry nie trafiłam, a szkoda, bo wygląda bardzo ciekawie. Dobrze, że z Wrocławia jest tak niedaleko do stolicy Niemiec!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Katedra jest jedną z ciekawszych w jakich byłam. Jak masz tak blisko, to sama możesz się o tym przekonać :)

 • http://www.sadeckiwloczykij.blogspot.com/ Sądecki Włóczykij

  Widziałem na żywo, chociaż tylko z zewnątrz (opłata za zwiedzanie katedry??), ale jednak to wszystko jest takie WIELKIE!! :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Katedra tłumaczy opłatę brakiem innych dofinansowań i potrzebą ogrzewania, i renowacji. Wydaje mi się to dosyć rozsądne, choć też uważam, że wstęp do świątyń powinien być darmowy.

 • Tomek Pierzchała

  Europa jeszcze przede mną. Może na emeryturze. 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   No co ty, Europa jest bardzo ciekawa :) Ja bym się nie ograniczała! :)

 • Iwona Gogulska

  Byłam kilka dni temu w Berlinie. Widok katedry robi spore wrażenie – szkoda, że nie miałam czasu, żeby wejść do środka :(

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Oj, szkoda, bo w środku jest bardzo ciekawie. Nie każdy lubi zwiedzać świątynie, ale czasem oferują one więcej przyjemności niż muzea 😉

 • Antosia

  O no właśnie uznaliśmy, że Europa to jest to co warto zobaczyć ;)) tylko teraz jak podróżować, może nie żeby było najtaniej (chociaż nie powiem, że to nie ma znaczenia) ale przede wszystkim bezpiecznie, żeby nikt nas nie oszukał, wybraliśmy wstępnie przewoźnika http://www.voyager-przewozy.pl/ i hmm może ktoś o nim coś słyszał? złego czy też (najlepiej by było) dobrego :))

 • http://podstawyniemieckiego.pl/ Podstawyniemieckiego

  To prawda Katedra potrafi zrobić dobre pierwsze wrażenie 😉 Fajny blog, pooglądam trochę z kategorii o Niemczech :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo dziękuję! Rozgość się i zostań na dłużej :)

 • http://www.motoradio.com.pl/zakup-materialow-biurowych-oraz-ksiazek Even57

  Właśnie wybieram się do Berlina i sprawdzam co tam można ciekawego zobaczyć. Napewno obejrzę Katedrę.

  • Marta

   Gorąco ją polecam :) Naprawdę robi bardzo duże wrażenie na żywo :)