ITB Berlin 2015 to była dla mnie nowość. Pierwszy raz brałam udział w targach i muszę przyznać, że przeszły one moje najśmielsze oczekiwania. Wracam do Polski zainspirowana do nowych działań i pełna nadziei, że kontakty tam nawiązane zaowocują w przyszłości.

DSC02838

Wszystko zaczęło się od życzliwego e-maila od znajomego z informacją o targach. Wysłałam zgłoszenie i kilka dni później dostałam dziennikarską akredytację. Targi ITB Berlin 2015 trwały 5 dni, ale z punktu widzenia blogera, najważniejsze były trzy pierwsze, zwane biznesowymi. Brzmi poważnie, prawda? 😉

Centrum konferencyjne położone jest po zachodniej stronie Berlina. Pierwszego dnia targów, po wyjściu z pociągu S-Bahn porwała mnie ze sobą fala ludzi z całego świata. Wielonarodowy tłum płynął w stronę głównego wejścia, a potem rozlewał się po wszystkich pawilonach. Wzięłam głęboki oddech i ruszyłam przed siebie.

DSC02849

Wielopiętrowe budynki podzielone były na sekcje, żeby ułatwić uczestnikom poruszanie się po terenie konferencyjnym. Żeby zobrazować wam jak wielki teren zajmowały targi, powiem, że cały pierwszy dzień spędziłam w jednym budynku…, zaś dotarcie do niektórych pawilonów ułatwiały specjalne autobusy.

Wystawcy, oprócz tradycyjnych materiałów promocyjnych jak ulotki, katalogi i plakaty przygotowali uczestnikom wiele atrakcji. Trochę bałam się, że będę się nudzić sama na targach, a tak naprawdę nie miałam czasu na zjedzenie normalnego obiadu. Na pochwałę zasługują szczególnie stoiska krajów Azji i Ameryki Południowej, które potrafiły zaangażować uczestników w wiele zabaw, np. oferowały zapisanie imion w języku koreańskim lub japońskim, dawały możliwość założenia tradycyjnych strojów czy spróbowania narodowych przysmaków. Polska częstowała uczestników m.in. rogalami świętomarcińskimi.

DSC02835

ITB Berlin 2015 to jedna z najważniejszych imprez branży turystycznej na świecie. Oferuje uczestnikom rozrywkę, ale również bardzo rzetelną wiedzę o światowych trendach i najnowszych technologiach dotyczących podróżowania. Poszczególnym eventom towarzyszyły wykłady, konferencje i panele dyskusyjne. Jednym z wiodących tematów był w tym roku zrównoważony rozwój turystycznych mekk, ale również początkujących turystycznie krajów. Nie zapomniano również o blogerach! Wiele wykładów poświęconych było naszej roli w turystyce.

Głównym krajem towarzyszącym ITB Berlin 2015 była Mongolia.

Więcej informacji na stronie: https://www.itb-berlin.com/

DSC02831DSC02819DSC02822DSC02823DSC02825DSC02828100MSDCFDSC02856100MSDCF1DSC02902DSC02928100MSDCF3100MSDCF2