Ponieważ ten blog poświęcony jest nie tylko jedzeniu, ale również podróżom, chciałabym Wam przedstawić nowe, ciekawe i ważne miejsce na mapie turystycznej Berlina – Muzeum Topografii Terroru.

Siedziba – wystawa i centrum dokumentacji terroru zostało otwarte dla zwiedzających 7 maja 2010 r.  w miejscu, gdzie swoją siedzibę w czasie II wojny światowej miało Gestapo i przywództwo SS, a także Główny Urząd Bezpieczeństwa Rzeszy. Naprzeciwko muzeum znajduje się siedziba Ministerstwa Finansów Niemiec, która w tamtym czasie służyła Ministerstwu Lotnictwa Rzeszy, a obszar między ministerstwem a budynkiem wystawy przecinają fragmenty Muru Berlińskiego. Oczami wyobraźni można zobaczyć, że ten szaro-szary teren odpowiada idealnie tragicznej historii, która odznaczyła piętno na całej Europie.

Wystawa – warto zarezerwować na to muzeum cały dzień, co wcale nie oznacza, że będziecie tam w stanie zostać dłużej niż kilka godzin. Wystawa „Topografia terroru” dzieli się na kilka części. Pierwsza z nich, to otoczenie budynku z Murem Berlińskim, wzdłuż którego powoli przesuwają się zwiedzający kontemplując czasy II wojny światowej. Druga, to wystawa znajdująca się w środku, pokazująca historie wszystkich instytucji terroru III Rzeszy, głównych ich przedstawicieli i ofiar. Trzecia część, to centrum dokumentacji, na które składają się biblioteka z 27. tys. woluminów, sale seminaryjne i archiwum. Całość uzupełniona jest wielkoformatowymi zdjęciami, kopiami dokumentów i mapami, a także makietami przedstawiającymi Berlin w czasie II wojny światowej.

Odwiedziny – wystawa jest udostępniona bezpłatnie! Część zewnętrzna jest zamykana po zmierzchu, najpóźniej o godzinie 20.00, zaś wnętrza można oglądać codziennie od godziny 10.00 do 20.00.  Ekspozycja prezentowana jest w językach: angielskim i niemieckim, a jeżeli będziecie mieć szczęście, to traficie na przewodnika, który przez godzinę opowie Wam o wystawie i hitlerowskich czasach, a także z chęcią odpowie na pytania.

Adres: Niederkirchnerstraße 8, 10963 Berlin

Strona internetowa muzeum: http://www.topographie.de/en/