To prawdopodobnie najczęściej testowany produkt na świecie. Sprzedawany w drogich sklepach i osiedlowych sklepikach, a także spod lady, czysty, smakowy, wysoko- i niskoprocentowy, kolorowy…Warto o nim wiedzieć jak najwięcej, zanim zawróci nam w głowie.
Alkohol, bo o nim mowa, towarzyszy nam wszędzie. Jadąc na wakacje, będziecie mieli okazję do spróbowania wielu jego rodzajów, również tych niedostępnych w Polsce. Oto mini przewodnik po tradycyjnych alkoholach w Europie…część 2.
Palinka – alkohol wysokoprocentowy, pochodzący z Węgier i Rumunii, o owocowym smaku. Nie mylcie go jednak z nalewką czy likierem, bowiem jest to bardzo mocna wódka! Zawartość alkoholu waha się w niej od ok. 40 do 50%, a ta sprzedawana na targach w plastikowych butelkach może mieć jeszcze większą moc. Podawana powinna mieć temperaturę pokojową i być degustowana powoli. Nie wypada jej wypić na raz, bo nie poczujecie jej owocowego aromatu, a o to właśnie chodzi. Oryginalnej palinki możecie spróbować w restauracji Caru cu Bere w Rumunii. Tam będziecie mieć pewność, że zostanie podana prawidłowo, czyli w długim, zwężanym kieliszku i lekko schłodzona (16 – 19 °C).
Apfelwein – niskoprocentowy niemiecki alkohol, który znany jest szerzej na świecie pod nazwą cydr. Nie pochodzi z Niemiec, ale jest traktowany jako rodzimy napitek i bardzo popularny, szczególnie we Frankfurcie na Menem. Moja znajoma z dumą tłumaczyła mi, że apfelwein to nie tylko alkohol, to część kultury Frankfurtu i raczyła mnie różnymi odmianami cydru. Sam napój osiąga maksymalną 7% moc i podawany jest schłodzony lub na ciepło, podobnie jak grzane wino w Polsce, z miodem lub przyprawami (niemiecka specyfika). Alkohol ten może być lekko gazowany i mieć różne smaki, ale oryginalny powinien być właśnie jabłkowy.
Czytaj także: