Można wierzyć w św. Mikołaja albo nie, ale dobrze wiedzieć skąd wziął się w naszej kulturze. Poniżej kilka ciekawostek o ulubieńcu dorosłych i dzieci…i Mikołajkach 🙂

DSC00027

M – Mikołaj – biskup z Miry, który dzięki swoim dobrym uczynkom, a także wielu dokonanym cudom, został okrzyknięty świętym. Jego postać obrosła w wiele legend, ponieważ nie zachował się jego jeden, spójny życiorys. Św. Mikołaj zmarł 6 grudnia, a ponieważ znany był ze swojej szczodrości, zachowała się tradycja, by dawać w tym dniu prezenty dzieciom 🙂 Z czasem imieniny Mikołaja zaczęto nazywać Mikołajkami 🙂

I – ikona popkultury – postać Świętego Mikołaja, którą znamy obecnie, niewiele ma wspólnego z pierwowzorem, czyli św. Mikołajem, biskupem z Miry. Miły, białobrody mężczyzna w czerwonym stroju to wytwór, m.in. fińskiego dziennikarza, który ponoć wymyślił kiedyś historię Świętego Mikołaja w jednym z programów dla dzieci, a także kampanii reklamowej Coca Coli, dzięki której jego wizerunek na stałe zakorzenił się w naszych umysłach. 

K – kapcie – Prezenty na Mikołajki dostaje się ukryte pod poduszką, w kapciach lub innych butach, w kieszeniach kurtki, a także w specjalnych, ozdobnych skarpetach. 

O – orzechy – Kiedyś grzeczne dzieci dostawały je 6 grudnia. Inne popularne wówczas prezenty to jabłka, złocone pierniki czy drewniane krzyżyki. 

Ł – łakocie – Obecnie, pociechy dostają na Mikołajki głównie słodycze, np. czekoladowe figurki Świętego Mikołaja czy cukierki. 

A – abecadło – Tradycyjnym mikołajkowym podarkiem dla dzieci w Holandii są czekoladowe litery. Holenderski Święty Mikołaj nazywany jest Sinterklass i nosi czarny strój, który wg tradycji pobrudził sadzą z komina, przez który dostaje się do domu, by dać rodzinie prezenty. 

J – Japonia – w tym kraju nie ma tradycji Mikołajek, więc Święty Mikołaj odwiedza jej mieszkańców tylko raz. 

christmas__boze_narodzenie_1680x1050_092_skarpety__prezenty