Belgian railways – getting around Belgium

Jak poruszać się po Belgii? To banalnie proste! Sami zobaczcie jak działa kolej belgijska!

Kolej belgijska - dworzec w Antwerpii

Moją bazą w Belgii była Bruksela, ale chciałam zobaczyć również inne miasta. Po przestudiowaniu cenników i rozkładów okazało się, że jest sporo możliwości, żeby dostać się tam, gdzie chciałam. Wybrałam z moim kompanem podróży transport koleją, ponieważ był zdecydowanie najtańszy!

Zaopatrzyliśmy się w kupony na 10 przejazdów. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogliśmy zwiedzić 5 miast w Belgii za 51 EUR (osoby do 26. roku życia – Go Pass 10) i 76 EUR (osoby powyżej 26. roku życia – Rail Pass). Oznacza to, że osoba, która nie ukończyła jeszcze 26 lat płaci za jeden przejazd tyle, ile kosztuje gofr z bitą śmietaną, owocami i czekoladą w Brukseli 😉

Dworzec kolejowy w Ostendzie

Kupony na przejazdy są dosyć przedpotopowe, ponieważ wypełnia się je samodzielnie długopisem. Wyglądają tak jak na zdjęciu. Pewnie zastanawiacie się, dlaczego na moim kuponie jest trójkąt z wykrzyknikiem i napis “before“. Otóż, gdy znaleźliśmy swój pociąg, postanowiliśmy najpierw znaleźć miejsca do siedzenia, a następnie wypełnić nasz bilet. Szybko przekonaliśmy się, że kolejność musi być odwrotna! Konduktor na szczęście był wyrozumiały, wziął mój bilet i oznaczył w sposób, który widzicie na zdjęciu, a przy tym się cały czas uśmiechał pod nosem 😉

Rail Pass - kolej belgijska

Na jednym kuponie może jeździć kilka osób, więc jeżeli planujecie podróż do dwóch miast, to wystarczy, że zakupicie jeden Rail Pass lub Go Pass 10! Nie przejmujcie się, jeżeli zostaną wam jakieś przejazdy, ponieważ karta zwraca się już po pierwszej podróży. Dodatkowo, jest ważna bardzo długo, bo aż rok, więc jest doskonałym rozwiązaniem dla osób przebywających w Belgii dłużej niż kilka dni.

Kolej belgijska umożliwia wam również inne kombinacje przejazdów. Możecie, np. zakupić 10 przejazdów pomiędzy stacjami, z których korzystacie najczęściej (obowiązują zniżki dla wielodzietnych rodzin i specjalne, o które należy dopytać przy kasie) albo 10 przejazdów na krótkich trasach (20 EUR/ os.). Możecie się również zaopatrzyć w bilety weekendowe, które umożliwiają przejazd w dwie strony w dowolne miejsce w Belgii za połowę ceny.

Kolej w Belgii - wagon klasy drugiej

Pociągi w Belgii są bardzo wygodne. Wspomniane powyżej bilety specjalne obowiązują tylko w drugiej klasie, ale nie ma potrzeby wykupowania klasy pierwszej (choć jest taka możliwość za dopłatą!), ponieważ składy kolejowe są w miarę nowe i jest w nich dużo miejsca.

Ciekawostka! Kobiety w ciąży mogą podróżować po Belgii klasą pierwszą na bilecie klasy drugiej. Marynarze, którzy podróżują koleją na rozmowy kwalifikacyjne korzystają z kolei za darmo. :)

Macie doświadczenia z koleją w Belgii? Znacie inne sposoby na tanie podróżowanie w Krajach Beneluksu? Podzielcie się nimi koniecznie :)

Czytaj także:

TOP 5 darmowych atrakcji w Brukseli

Kraj warty grzechu, czyli belgijskie specjały…

Więcej informacji o biletach: http://www.belgianrail.be/en/Default.aspx

Dworzec w Antwerpii

 • Traveling Rockhopper

  Uroczo! Świetne zdjęcia.

  —————
  http://travelingrockhopper.com

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dzięki!

 • http://www.hotell-me-more.blogspot.com/ Katarzyna Jezierska

  bardzo fajnie i czytelnie wszystko wyjaśnione – a opcja z tym biletem faktycznie bardzo bardzo korzystna – jak tylko trafię do Belgii na pewno będę miała to na uwadze!!!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Dziękuję! Co do ceny biletu, o chyba taniej już nie można, więc warto skorzystać! Pozdrawiam ciepło! :)

 • http://www.amusedobserver.pl Amused Observer

  Tak, kraje Beneluxu są w sam raz do podróżowania koleją :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Zdecydowanie tak!

 • http://www.nadiavstheworld.com/ Nadia vs. the World

  Dzięki za garść przydatnych informacji. Bardzo czytelny blog :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bardzo dziękuję. Cieszę się niezmiernie, bo blog ma być taki właśnie – czytelny i z praktycznymi informacjami…no i jeszcze smaczny! :)

 • http://zapiskizeswiata.blogspot.com.es/ Natalia

  Teraz już będę wiedzieć, bo ostatnim razem wydałam w Belgii miliony monet – właśnie na przejazdy :(

 • http://www.pozornie-zalezna.blog.pl/ Zależna

  o znakomicie! Jak będę w ciąży, to zwiedzę sobie Belgię 😀

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   😉 Niezły pomysł, ale może lepiej bez ciąży, bo nie spróbujesz belgijskiego piwa 😉

 • Pingback: Kraj warty grzechu, czyli belgijskie specjały - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()

 • Renata

  Dworzec robi wrażenie. Ładne zdjęcia. Czas na zwiedzanie Belgii.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Robi duże wrażenie, niestety największe w Antwerpii, ale o tym będzie na pewno artykuł.

 • Pingback: Brugia w jeden dzień - Belgia - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()

 • Dorota Byczkowska

  Marta. Będę na weekend w kwietniu i chce w sobotę rano z Brukseli pojechać do Brugii (1 nocleg w Brugii) ,z Brugii do Ostendy i potem wrócić do Brugii żeby w niedzielę pojechać do Brukseli. Czy dla 2 osób opłaca się kupować też 10 przejazdów? Mi wychodzi że się nie zwróci bo chyba lepiej bilet weekendowy? Z Brukseli do Brugii i z powrotem 15,20 euro i Brugia-Ostenda-Brugia za 5,20 E. Czy dobrze myślę? Czy mając taki bilet weekendowy do Brugii można po drodze wysiąść i zobaczyć coś jeszcze czy trzeba od razu bezpośrednio do Brugii? Z góry dziękuje za pomoc. I pytanie o dojazd do/z lotniska w Brukseli. Czy bus czy pociąg ?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Cześć @dorotabyczkowska:disqus! W waszym przypadku rzeczywiście najbardziej opłaca się kupić bilety weekendowe. Jeżeli chodzi o wysiadanie z pociągu po drodze, to jest to zabronione. Nie możecie wysiąść nigdzie w drodze do Brugii. Taką możliwość daje wam 10 przejazdów, ale to większy koszt. Co do lotniska, to ja jechałam busem z portu Bruksela-Charleroi. Z tego co pamiętam, zapłaciłam za bilet w jedną stronę 5 EUR – warunkiem jest, że kupicie go odpowiednio wcześniej przez internet, inaczej zapłacicie 14 EUR (na ostatnią chwilę przez Internet), a na miejscu nawet 17 EUR. Niedługo pojawi się na blogu artykuł o dojeździe na lotnisko w Belgii. Polecam wam również mój post o Brugii :) Przyda się akurat na waszą wycieczkę! http://podrozeodkuchni.pl/2016/01/brugia-w-jeden-dzien-belgia/

 • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

  Oj, mam nadzieję, że się jeszcze przyda, bo zaginął mi gdzieś Twój komentarz! To link do busów: https://www.brussels-city-shuttle.com/en/#/, a tu wszystko co napisałam o Brukseli: http://podrozeodkuchni.pl/category/belgia/ :) Życzę wspaniałej podróży! :)

 • Daniel

  Pani Marto. Nie umiem tego dobrze rozczytać na temat Rail Pass za 76 EUR. Moje pytania:
  1. Czy 4 osoby różne wystarczy, że wpiszemy w jednej linijce relację i tyle – już można jechać? Czy każda linijka dla 1 osoby jest? Np. chcemy sobie pojechać: Charleroi-Bruksela-Gent-Brugia-Antwerpen-Bruksela-Charleroi (7 odcinków)- czy to oznacza, że możemy w 4 osoby i jeszcze nam zostanie 3 przejazdy?
  2. U nas 2 osoby są poniżej 26 roku życia a dwie powyżej. Czy ci młodsi mogą z nami jechać na główny pass za 76 EUR czy oni muszą kupić dla siebie za 51 EUR a my za siebie za 76 EUR? Na logikę tak, ale nie zdziwiłbym się, gdyby to nie było jednak możliwe.

  Pozdrawiam serdecznie.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Panie Danielu,

   odpowiadam w kolejności na pytania :)

   1. Na bilecie Rail Pass jedna linijka odpowiada za jeden przejazd jednej osoby. Oznacza to, że 4 osoby jadące z Charleroi do Brukseli to 4 linijki, a następny przejazd z Brukseli do Gent to następne cztery linijki. Z Gent do Brugii to 2 ostatnie linijki z pierwszej karty i dwie z następnej, itd.
   2. Myślę, że nie będzie problemu z jeżdżeniem osób do 26. roku życia na normalnych biletach, tylko nie ma potrzeby, by to robić. Najlepiej podzielcie grupę na dwa bilety i wtedy dorośli wyjeżdżą jeden Rail Pass, a młodsi jeden Go Pass 10, a na końcu dokupicie po jednym bilecie na ostatni przejazd już w normalnej cenie (uwzględniając zniżki również). Zapłaci Pan wtedy 76 EUR i 51 EUR, a następnie za 2 bilety normalne i dwa studenckie na lotnisko (najlepiej dojechać na lotnisko busem).

   Mam nadzieję, że rozjaśniłam sytuację z biletami. W razie pytań, proszę pisać śmiało.
   Pozdrawiam,

   • Daniel

    Dziękuję bardzo! To nam nieco zmienia optykę. Wolimy jednak z Charleroi jechać, bo autobus jednak 14 eur za osobę za 45 minut to źle, lepiej z Charleroi pociągiem wyliczylem. Zmiana optyki uwzględnia kupno dwóch passòw, dokładnie tak jak Pani radzi. Dodatkowo, czy takie trasy skrócone są realne i pokrywają każdy bilet dla pary bez koniecznosci zakupu nowych biletów osobnych i czy są OPŁACALNE według Pani?:

    1. dzień
    Charleroi-Bruksela Centralna
    Bruksela Centralna-Gent
    Gent-Brugia (sama noc na Brugię tego dnia)

    2. dzień cały na Brugię

    3. dzień:
    Brugia-Antwerpia
    Antwerpia-Charleroi (bezpośredni by zaoszczędzić na wysiadce w Brukseli)

    Mi wychodzi 10 czyli po bilecie dla pary – zgadza się i jest to czasowo do zrobienia, zobaczenia miast? (Charleroi same przesiadki). No i czy w tym wariancie zaoszczędzimy FAKTYCZNIE?

    Łączę serdeczne pozdrowienia.

    • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

     Panie Danielu,

     takie wieloprzejazdowe bilety zawsze wychodzą taniej. W przypadku wypisanej powyżej trasy, z 10 przejazdami to zdecydowanie najlepsza opcja. Nie jestem tylko pewna, czy nie trzeba będzie wykupić dodatkowych biletów na lotnisko w Charleroi. O ile dobrze pamiętam, pociąg dojeżdża do centrum miasta Charleroi, a następnie trzeba się przesiąść na busa na lotnisko.

     Sprawdziłam i bilet na samego busa na lotnisko kosztuje 6 EUR: http://www.belgianrail.be/en/travel-tickets/tickets/charleroi-airport.aspx (2nd solution)

     Co do oglądania miast to Brugia na jeden dzień jest w porządku: http://podrozeodkuchni.pl/2016/01/brugia-w-jeden-dzien-belgia/

     A co do reszty to nie do końca rozumiem. Czy Pan chce zobaczyć wszystkie te miasta (Charleroi, Brukselę i Gent) w jeden dzień? Na Brukselę jeden dzień to zdecydowanie za mało, ale na samo Gent prawdopodobnie wystarczy. Antwerpię również można zwiedzić w jeden dzień.

     Pozdrawiam,
     Marta

 • Daniel

  Mam pytanie do Pani, dość specyficzne, dotyczy waterzooi. Czytałem, że jest zagęszczone żółtkiem, a nienawidzę… jajek inaczej niż w ciastach, zatem czy w tym waterzooi czuć posmak jajka i jest go w jakichś formach, czy nie ma się czego obawiać po tym względem? Wątek może niefortunny, ale jestem bardzo ciekaw, bo to narodowa potrawa i wypada spróbować.

  • Daniel

   PS: plus, jak Pani sądzi, ile może kosztować taxi dla 4 osób z Charleroi Airport do Charleroi Sud dworzec kolejowy?

   • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

    Co do zupy, to niestety nie pomogę, bo jej nie próbowałam. Warto zapytać kelnera czy zawiera jaja i wtedy spokojnie zjeść :)

    Co to pytania o taksówkę, to niestety nie znam cen przejazdów na tym odcinku. Najlepiej dogadać się z kierowcą na cenę zanim wsiądziecie. Z tego co widzę w Internecie taksówka z lotniska Charleroi do Brukseli potrafi kosztować nawet 170 EUR i choć z Charleroi na lotnisko jest dużo krótszy dystans, to może on słono kosztować. Zapewne najlepiej opłaca się bus, o którym pisałam poniżej.

 • Mariusz

  Mam pytanie odnośnie Rail Pass, przypuśćmy, że wpisuję podróż Bruksela-Ostenda ale wysiadam wcześniej na trasie – w Brugii, czy jeżeli zrobię taką przerwę, np. na 3 godziny i tego samego dnia wsiądę dalej w pociąg Brugia-Ostenda to nadal będzie to ta sama jedna podróż, czy muszę jednak już ująć to jako nową drugą podróż?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Nie, nie możesz. To trzy przejazdy i tak będą sprawdzane przez konduktora. Wysiadasz, więc kończysz podróż i wsiadasz ponownie, więc zaczynasz nową podróż, tak się to liczy.

   • Marcin

    Ja będąc w Belgi tak robiłem, to mi podpowiedział Belg :)
    Proszę nie pytać legalność takiego rozwiązani

 • Beata Kołodziejczyk

  Piekne zdjęcia i przydatne informacje. Kilka dni temu wróciliśmy z Belgii, Pani tekst był bardzo przydatny w organizowaniu wycieczki. Bilet Rail Pass to świetne rozwiązanie ,aktualna cena to 77 euro.Zostały nam na nim dwa przejazdy ,chętnie odsprzedam – ważny 1 rok. W kilka dni zwiedzilismy przecudną Brugię , Gent , Brukselę a nawet spędziliśmy kilka godzin nad morzem . Polecam kolej belgijską ,kursy częste, pociągi czyste , punktualne i bardzo cichutkie .

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dziękuję bardzo za komentarz Pani Beato! Cieszę się, że mój tekst się przydał przy organizowaniu podróży! Widzę, że muszę zerknąć na nowe ceny biletów, to bardzo cenna uwaga :) Osobiście, również polecam wszystkim kolej belgijską. Pozdrawiam!