Białowieża National Park and European Bison Show Reserve – Białowieża

Na weekend zagnało mnie do Białowieży. Pewnie myślicie, że to strasznie daleko i w ogóle po co tam jechać? Są co najmniej trzy powody, by odwiedzić to miejsce choć raz!

DSC06101

NATURA

Białowieża to duża wieś położona w województwie podlaskim, która jest jednocześnie główną siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego. Park Narodowy jest natomiast częścią ogromnej Puszczy Białowieskiej, którejteren dzieli granica polsko-białoruska. W rękach Polski znajduje się 41% jej powierzchni.

Białowieski Park Narodowy chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej. W praktyce oznacza to, że teren ten jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie i z pewnością jest to jednocześnie – cytuję za stroną BPN – “ostatni na niżu Europy las naturalny, o charakterze pierwotnym, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych”.

DSC06097

Rezerwat Pokazowy Żubrów jest jedną z części Białowieskiego Parku Narodowego. Jego obszar został wytyczony niedaleko Białowieży. Wejście znajduje się 3 km od wsi, jadąc w kierunku Hajnówki. Jeżeli nie będziecie mieć szczęścia i nie zobaczycie żubra w lesie albo chcecie mieć pewność, że zobaczycie najważniejszych przedstawicieli Puszczy Białowieskiej, to proponuję wybrać się do Rezerwatu Pokazowego.

Na miejscu zobaczycie, m.in. jelenie, łosie, sarny i dziki, ale przede wszystkim największego ssaka lądowego Europy jakim jest żubr. Niezwykłą atrakcją jest również obserwowanie watahy wilków, a także Żubronia (mieszanki żubra i krowy). Teren Rezerwatu Pokazowego Żubrów obchodzi się w około godzinę. Jest to dobre miejsce na spacer, ale przede wszystkim, by pokazać dzieciom zwierzęta, których jest coraz mniej w Europie. W Puszczy Białowieskiej żyje obecnie na wolności największa populacja żubrów na świecie!

DSC06109

Wstęp do rezerwatu kosztuje 5 zł (bilet ulgowy) i 9 zł (bilet normalny). Zwiedzanie odbywa się w godzinach od 9.00 do 17.00 w sezonie (od 15 kwietnia do 15 października) i od 8.00 do 16.00 poza sezonem.

Jesteście ciekawi pozostałych powodów? Zapraszam do śledzenia bloga :)

Więcej informacji: http://bpn.com.pl/

Inne ciekawe miejsca na Podlasiu:

Kładki między Śliwnem a Waniewem 
Tatarska przygoda – Kruszyniany

DSC06104DSC06099DSC06106

 • http://przedsiebieblog.pl/ Sebaprzedsiebieblog.pl

  Dlaczego nie wrzuciłaś zdjęcia Żubronia?! 😀 Nigdy nie byłem tam, a zawsze chciałem się wybrać 😉 Żubroniem przekonałaś mnie ostatecznie do tego żeby tam pojechać!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Cieszę się! :) W następnych artykułach będzie jeszcze więcej argumentów za wycieczką tam! :)

 • Aleksandra Taskin

  byłam – widziałam. I zgadzam się w 100% warto tam się wybrać :)

  Pozdrawiam

  http://olazplecakiem.blogspot.com/

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :)

 • http://www.jettingaround.com/ Pola

  Uczylam sie o tym w szkole, ale nigdy nie bylam. Moze to pomysl na wycieczke przy kolejnej wizycie w Polsce?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Zdecydowanie i to polecam nie tylko Białowieżę, ale całe Podlasie!

 • http://www.mywanderlust.pl/ kami

  mnie tam żubronie urzekły! 😀 umysł krowy zamknięty w ciele żubra – genialna mieszanka 😀

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   :) Też tak myślę. Wyglądają dosyć śmiesznie i chyba są bardzo leniwe, a przynajmniej takie wrażenie sprawiają 😉

 • Pingback: Restauracja Carska - Białowieża - Podróże od kuchniPodróże od Kuchni()

 • Emiwdrodze

  Planuję Białowieżę we wrześniu i jeszcze nie zaczęłam szukać info, kiedy dzięki konkursowi trafiłam na Twoje wpisy :) Jak myślisz, ile dni minimum to tak optymalnie na tę okolicę?

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Myślę, że 2-3 dni ci wystarczą, chyba, że planujesz zobaczyć duży obszar naokoło. Z Białowieży możesz się wybrać, np. do Hajnówki czy Bielska Podlaskiego, ale polecam ci szczególnie Białystok, który znajduje się 80 km od Białowieży, tylko wtedy warto przedłużyć wyjazd co najmniej do tygodnia. Gdybyś porzebowała porady, to pisz śmiało! :)

 • Pingback: Rozwiązanie konkursu – Białowieża z Podróżami od kuchniPodróże od Kuchni()