Walk through the parks in Bucharest – part 4 – Cişmigiu Garden

Ogród Cişmigiu i jego wspaniałe zakątki - Rumunia, Bukareszt

Zachwyca różnorodnością, dbałością o szczegóły i tętni życiem. To zielone serce rumuńskiej stolicy i obowiązkowy punkt wycieczki po Bukareszcie. Mowa o Ogrodzie Cişmigiu, który latem odwiedzany jest przez kilka tysięcy turystów dziennie.

Zwiedzając samotnie i bez planu Bukareszt, natrafiłam na niego przypadkiem. Był ciepły marzec i w Rumunii już wszystko budziło się do życia. Zobaczyłam go z daleka, serce zabiło mi mocniej i skierowałam się w jego stronę. Tak wyglądał początek naszej znajomości.

Ogród Cişmigiu i jego wspaniałe rzeźby - Rumunia, Bukareszt

Można to uczucie nazwać miłością od pierwszego wejrzenia. Urzekł mnie swoim pięknem. Ubrany gustownie i  bardzo zadbany, od razu mi się spodobał. Poznawałam go powoli, nie spiesząc się nigdzie i przyznaję szczerze, coraz częściej do niego wracałam.

Niestety, okazało się, że jest bardzo otwarty na nowe znajomości i nie tylko mnie zawrócił w głowie. Chętnie pokazywał wszystkie swoje atuty każdej napotkanej osobie i wszystkich zachwycał. Na szczęście w nocy był niedostępny. Zamykał swoje bramy po zapadnięciu zmroku i otwierał ponownie następnego dnia, z zapałem witając wszystkich odwiedzających.Nagłówek ławek w parku Cismigiu

Szykował się na ich przyjście bardzo długo. Wszędzie ustawiał donice i podlewał morze kwiatów, które posiadał. Przy wejściu postawił nawet zegar ułatwiający rozeznanie się w godzinach odwiedzin. Oferował wspólne spacery urokliwymi alejkami, wypady rowerowe, wyjścia na lody, pikniki, a nawet pływanie łódką po sztucznym stawie. Dbał bardzo o każdego gościa, choć bywało, że przyjmował za dużo osób.

Ogród Cişmigiu tętni życiem - Rumunia, Bukareszt

Wszystkich w sobie rozkochiwał, ale nikogo nie porzucał. Pozwalał się zrelaksować i odpocząć, jednocześnie poprawiając humor. Chciałam zatrzymać go dla siebie, ale już zrozumiałam, że to niemożliwe. Zapamiętajcie więc na przyszłość jego imię – Cişmigiu (z języka tureckiego oznacza ono osobę dbającą o budowę i utrzymanie fontann)  i gdy będziecie zwiedzać Bukareszt, dajcie mu się zaprosić na niezobowiązujący spacer.

Ogród Cişmigiu - Pałac Crețulescu przy wejściu do parku

——————————————————————————————————————–

AKTUALIZACJA 2019

Ogród Cişmigiu nadal jest moim ukochanym parkiem w Bukareszcie. Odwiedziłam go tym razem w kwietniu i ponownie zrobił na mnie pozytywne wrażenie. Okazuje się, że się nie zestarzał, emanuje spokojem i pięknem. Rozkochuje w sobie kolejne pokolenia mieszkańców i turystów. Jest zadbany i gotowy, by przyjąć nowych gości. Zapraszam go do was w jego imieniu 😉

Ogród Cişmigiu i pięknie zasadzone kwiaty - Rumunia, Bukareszt

Czytaj także:

——————————————————————————————————————–

Spodobała Ci się ta recenzja parku, a może byłeś już w Ogrodzie Cişmigiu? Zapraszam do podzielenia się Twoją opinią w komentarzu lub na fanpage’u Podróży od kuchni

 • Katarzyna_gloszpodrozy_pl

  Rumunia jest na mojej liście do odwiedzenia i na pewno odwiedzę ten park! Do tej pory 4 ulubione parki/ogrody w mieście to: Ogrody Majorelle w Marrakeszu, Park Guel w Barcelonie, Ogród Botaniczny w Coimbrze i Park Oliwski.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Kasiu, w takim razie polecam ci śledzić mój blog w najbliższym czasie :) Będzie dużo tematów z Rumunii, a wśród nich, m.in. kuchnia, miejsca do zwiedzania i inne parki w Bukareszcie!

 • https://hooltayewpodrozy.blogspot.com Irena -hooltayewpodrozy

  Bardzo lubię Rumunię, ale Bukareszt zawsze omijałam szerokim łukiem.
  Piękny park, uwielbiam ogrody i mogłabym tam spędzac całe godziny.
  Po spacerach w królewskich ogrodach w Tajlandii, które uważam za najpiękniejsze na świecie, raczej już żaden nie wzbudził mojego zachwytu.
  Do Rumunii znowu zawitam i muszę rozejrzec się po Twoim blogu, bo widzę tu dużo ciekawych wpisów.
  Pozdrawiam-)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Mam nadzieję, że przekonasz się również do Bukaresztu. Niedługo będę pisać kilka nowych artykułów o Rumunii i dodatkowo odświeżam stare wpisy, więc będzie miała co czytać na blogu :) Pozdrawiam gorąco i zachęcam do kontaktu przed podróżą. Chętnie coś podpowiem :)

 • http://tam-moja-przestrzen.blogspot.com Ola

  Nigdy nie myślałam o zwiedzaniu Rumunii, ale w ostatnim czasie dość dużo ciekawych rzeczy przeczytałam o tym kraju, w tym również Twój wpis, więc chyba czas zmienić zdanie.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Koniecznie! Mam nadzieję, że moje kolejne wpisy cię do niej przekonają jeszcze bardziej :) Rumunia ma naprawdę wiele do zaoferowania :)

 • Mikołaj Śliżyński

  Rumunia to jeden z piękniejszych krajów jakie odwiedziliśmy, poza tym zawsze będziemy mieli do niego sentyment. Mimo, że zwiedziliśmy spory jej kawałek, to do Bukaresztu jeszcze nie trafiliśmy. Gdy już tam będziemy skorzystamy z Twoich sugestii.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Piona! Też uważam, że Rumunia jest przepiękna :) Do tego ma wspaniałych, bardzo otwartych i pomocnych mieszkańców. Zachęcam do kontaktu przed wyjazdem do Bukaresztu. Chętnie podpowiem co warto zobaczyć!

 • http://www.onestepforward.pl Kamil Gucwa | ONE STEP FORWARD

  Rumunia jeszcze cały czas przede mną ale na pewno się wybiorę, bo ma piękne góry i … parki :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Koniecznie musisz odwiedzić ten kraj! Gorąco go polecam i służę radą przed wyjazdem :)

 • http://szerokadroga.pl/ Iwona Gogulska

  Rumunia jest piękna, ale jeśli chodzi o Bukareszt, to chyba jedna z brzydszych stolic, w których byłam.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Bukareszt rzeczywiście nie grzeszy urodą. Ludzie z reguły dzielą się na tych, którzy go kochają lub nienawidzą. Osobiście uważam, że Bukareszt ma bardzo wiele uroku i jest dużo przyjemniejszy do mieszkania, niż, np. Warszawa. Zawsze odnajdywałam tam spokojne i piękne miejsca :) Uwielbiam również kamienice w stolicy, są przepiękne mimo upływu lat!

 • http://obrazkiblondynki.pl Paulina

  Bukareszt jakoś mnie nie kręci, ale ogrody – ZAWSZE!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Tam znajdziesz ich naprawdę dużo! Polecam ci gorąco wizytę w stolicy Rumunii!

 • Nasz Mały Świat

  Piękny, zielony spacer po Bukareszcie. Takich miejsc zdecydowanie nam brakuje na Islandii. :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Może więc warto zaplanować wizytę w stolicy Rumunii? :)

 • Nasz Mały Świat

  Piękny, zielony spacer po Bukareszcie. Takich miejsc trochę brakuje na Islandii. :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ale na pewno macie inne, godne pozazdroszczenia miejsca! :)

 • http://www.places2visit.pl/ Joanna/places2visit.pl

  Podczas naszego przejazdu przez Bukareszt zatrzymaliśmy się jedynie przy Parlamencie. Następnym razem trzeba będzię wybrać się tam na dłużej 😉

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Koniecznie! To grzech nie zostać w stolicy na dłużej 😉