Historia Suwałk nieodłącznie związana jest z historią wojska. Obszary powojskowe stanowią tu bardzo duży obszar. Obszar, o który wreszcie postanowiono zadbać i go zrewitalizować. Owocem tej pracy jest historyczny Hotel Loft 1898.

Hotel Loft 1898

Suwałki – miasto wojskowe

Żeby zrozumieć jak ważną rolę pełniło wojsko w Suwałkach warto zagłębić się trochę w historię miasta. Władze carskie po upadku powstania styczniowego 1863 roku postanowiły ulokować w Suwałkach garnizon wojskowy. Budowa czterech zespołów koszarowych trwała łącznie 30 lat. Koszary powstały przy głównych drogach wylotowych miasta i stały się bardzo ważnym elementem życia mieszkańców.

Uroczystość odsłonięcia pomnika przed budynkiem koszar – obecnie to Hotel Loft 1898. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Stowarzyszenia Ułanów Grochowskich – www.grochowscy.pl

Do I wojny światowej koszary były użytkowane przez pododdziały armii rosyjskiej. W obecnym budynku hotelowym, a niegdyś koszarowym zaraz po otwarciu w 1898 roku zaczął stacjonować 4. Lejb-Dragoński Pskowski Pułk Imperatorowej Marii Fiodorowny. W latach 1915-1919 w Suwałkach działały oddziały niemieckie.

Od 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości w koszarach zakwaterował się 2. Pułk Ułanów Grochowskich im. gen. Józefa Dwernickiego. W okresie międzywojennym Suwałki zyskały na znaczeniu, ponieważ były jednym z większych garnizonów Polski. Zespół koszarowy przy ulicy Pułaskiego (teren hotelu) został przeznaczony po II wojnie światowej na potrzeby Ludowego Wojska Polskiego i był użytkowany przez wojsko do 1990 roku.

Koszary przy ulicy Pułaskiego 24, Suwałki – obecnie Hotel Loft 1898. Autor zdj. Adrian Piekarski

Tak bogata wojskowa historia tego miasta nie mogła się zmarnować. Władze Suwałk postanowiły zrewitalizować teren koszar i podeszły do tego bardzo kompleksowo. Jak czytamy w programie Rewitalizacji Terenów Powojskowych położonych przy ulicy Gen. K. Pułaskiego oraz przy ulicy 23. Października: „Ograniczenie działań tylko do remontów obiektów w oderwaniu od przestrzennego i społecznego kontekstu z góry skaże rewitalizację na niepowodzenie. Dawne zespoły koszarowe stanowią ważny czynnik wpływający na charakter miasta, oddziałują na świadomość mieszkańców pomimo zmiany ich pierwotnych funkcji. Powinny być atutem w strategii rozwoju miasta.”

Hotel Loft obecnie - zdjęcie pochodzi ze strony internetowej hotelu

Hotel Loft 1898 – hotel z historią w tle

Poznaliście już tło historyczne budynku, więc czas na zapoznanie się z samym hotelem. Jego otwarcie nastąpiło w czerwcu 2015 roku i można powiedzieć, że Hotel Loft zagościł już na stałe na mapie turystycznej i gastronomicznej Suwałk.

Hotel Loft 1898 – hotel z historią w tle

Hotel Loft 1898 został zaprojektowany w taki sposób, by połączyć historię tego miejsca z nowoczesną architekturą. Budynek koszarowy został odnowiony i unowocześniony, ale jego charakter pozostał. Cegła jest dominującym elementem wystroju, choć przełamana została przez wiele elementów szklanych.

Pokoje są dosyć industrialne i charakteryzują się bardzo wysokimi sufitami (około 4 metrów wysokości) i minimalistycznym, nowoczesnym wyposażeniem. To typowe lofty, stąd nazwa hotelu.

Hotel Loft 1898 – promocja regionu

Co ciekawe, hotel osadzony jest nie tylko w czasach wojskowych Suwałk, ale nawiązuje wystrojem do całego regionu. Na 2. piętrze budynku w pokojach znajduje się 14 zdjęć śluz z Kanału Augustowskiego. Inne piętra zostały udekorowane zdjęciami Suwalszczyzny. Wszystkie fotografie wykonane zostały przez mieszkańców regionu i zaprezentowane zostały w dużych formatach, w formie tapet.

Hotel Loft 1898, Suwałki - wystrój

Pewnie zadajecie sobie pytanie czy nic się w Hotelu Loft nie gryzie? Czy te style i dodatki można połączyć? Można. Hotel zatrudnił w tym celu projektanta i dekoratora. Muszę przyznać, że zrobili naprawdę dobrą robotę.

Szczególnie podoba mi się aleja z ławkami i latarniami w środku hotelu. To bardzo przytulne miejsce. Ciekawi jesteście jak wygląda takie rozwiązanie? Nie musicie sobie tego wyobrażać. Zerknijcie na zdjęcia 🙂

Hotel Loft 1898, Suwałki - hotelowa aleja

Hotel Loft 1898 – noclegi

Hotel Loft oferuje pokoje o różnym standardzie, np. pokój Superior różni się od pokoju Classic tym, że w cenie otrzymujecie zestaw małych kosmetyków, szlafrok i kapcie. To przydatny ekwipunek, jeżeli planujecie skorzystać na miejscu ze strefy SPA. Strefa jest bezpłatna w weekendy, a w tygodniu płatna. Zapytajcie na miejscu o cennik.

Hotel Loft 1898, Suwałki - przykładowy pokój

W cenie noclegu dostajecie śniadanie w formie bufetu. Goście zwykle je bardzo chwalą ze względu na różnorodność. Możecie poprosić o omlet lub jajecznicę na życzenie. Podczas mojego pobytu można było obserwować na żywo jak kucharz robi takie śniadania, jednak taka opcja występuje raczej latem. Zimą również dostaniecie świeżą jajecznicę, ale wyniesioną z kuchni.

Hotel Loft 1898, Suwałki - śniadanie w formie bufetu

Możliwy jest przyjazd do hotelu z pupilem, tzn. psem lub kotem. Pobyt zwierzęcia jest płatny za każdą dobę. Zgodę na przebywanie w Hotelu Loft zwierząt należy uzyskać przed przyjazdem na miejsce. Warto zapoznać się z regulaminem takiej wizyty dostępnym na stronie hotelu.

Śniadanie w Hotelu Loft 1898 - Suwałki

Hotel Loft oferuje pakiety weekendowe, walentynkowe, biznesowe, itp. Taki wyjazd może okazać się atrakcyjny cenowo lub/i obfitujący w atrakcje.Booking.com

Hotel Loft 1898 – restauracja i bar

Hotel Loft 1898 – restauracja Tatarak

W Hotelu Loft znajduje się restauracja Tatarak. Oferuje ona gościom zarówno tradycyjne potrawy regionalne, w tym dawne smaki Suwalszczyzny, jak i dania przygotowane według najnowszych trendów w gastronomii, w tym kuchni molekularnej.

Dania podane są w bardzo ładny sposób i te, których udało mi się spróbować, były naprawdę pyszne. Niestety, ceny niektórych potraw zdecydowanie odbiegają od średniej w tym regionie.

Restauracja Tatarak, Suwałki - przykładowe danie

W hotelu działa również Kantyna Coctail Bar, gdzie można wypić serwowane przez barmanów drinki, a także inne alkohole.

Hotel oferuje gościom produkt unikatowy, ponieważ wraz z Browarem Północnym tworzy Piwo Koszarowe z historią w tle. Jest to piwo jasne pełne, dolnej fermentacji. Nie udało mi się go spróbować, więc musicie sami ocenić jego smak. Koniecznie dajcie znać w komentarzach czy warto go spróbować!

Restauracja Tatarak, Suwałki - przykładowy deser

Hotel Loft 1898 – atrakcje w hotelu i okolicy

Hotel Loft 1898 – atrakcje hotelowe

Myślę, że warto skorzystać z kilku atrakcji na miejscu, w tym ze wspomnianej wcześniej strefy SPA (3 rodzaje saun i jacuzzi z masażem wodnym i powietrznym), siłowni dostępnej dla gości przez 24 godziny na dobę i dyskoteki tylko dla dorosłych!

Hotel Loft 1898 – atrakcje w hotelu, strefa SPA

W podziemiach hotelu działa Klub Dynamit, do którego co sobotę wstęp mają goście hotelowi i osoby z zewnątrz, ale tylko te, które ukończyły 30 lat. Muszę przyznać, że wybawiłam się tam świetnie.

Hotel Loft organizuje wesela, bankiety i różnego rodzaju imprezy. Sala weselna ma 280 m2 i mieści się na niej ponad 200 osób. Hotel organizuje również imprezy dla dzieci.

Hotel jest miejscem przyjaznym rowerzystom. Znajduje się na szlaku Green Velo i na jego terenie można naprawić rower (na miejscu znajduje się odpowiedni sprzęt).

Hotel Loft 1898 – atrakcje w okolicy

Naprzeciwko hotelu znajduje się Aquapark, a także Suwalski Ośrodek Kultury. Warto zapoznać się z aktualnym programem rekreacyjnym i kulturalnym obu ośrodków.

Hotel Loft 1898 – tapety z nadrukiem zabytków z regionu to atut tego miejsca

Ci, którzy odwiedzają Suwałki regularnie mogą wybrać się na dłuższe wycieczki. Hotel pomaga w organizacji wyjazdów na Białoruś czy Litwę.

Zgłodnieliście i chcecie spróbować oryginalnej kuchni? Mam takie miejsce, które was zachwyci. Kuchnia Tatarska u Alika w Suwałkach. Warto przeczytać recenzję Kuchni Tatarskiej u Alika. Sama chętnie wrócę tam po raz kolejny.

Suwałki słyną z Suwałki Blues Festival. Impreza organizowana jest raz w roku i żyje nią całe miasto! Hotel Loft przygotował z okazji tego bluesowego święta specjalną ofertę pobytu.

Jeżeli interesują was inne atrakcje województwa podlaskiego, to zapraszam do zapoznania się z TOP 10 atrakcji Podlasia oraz całą zakładką: Kocham Podlasie.

——————————————————————————————————————–

Spodobała Ci się ta recenzja, a może byłeś już w Hotelu Loft 1898? Zapraszam do podzielenia się Twoją opinią w komentarzu lub na fanpage’u Podróży od kuchni. Więcej informacji o Hotelu Loft 1898.

Czytaj także:

Królewski zamek – Zamek w Tykocinie – Gościnne Zabytki – Polska

Villa Neve – Cykl Gościnne Zabytki – Polska

Mercure Kraków Stare Miasto – Cykl Gościnne Zabytki – Polska

Hotel Loft 1898 – śniadanie w formie bufetu

Hotel Loft 1898 – śniadanie w formie bufetu