Do niedawna pobyt na Białorusi wiązał się z bardzo grubym portfelem. Chleb za kilkadziesiąt tysięcy czy pensja w milionach to była norma. Co się zmieniło?

Nowa waluta Białoruś

Od 1 lipca 2016 roku nastąpiły poważne zmiany w walucie białoruskiej. Warto o nich wiedzieć przed wyjazdem! + BONUS – ceny na Białorusi

Białoruś waluta – zmiany od 1 lipca 2016 r.

Ruble białoruskie zyskały od lipca bieżącego roku nowe nominały i oznaczenie ISO 4217 – BYN. Wszystko dzięki denominacji, czyli reformie walutowej polegającej na zastąpieniu dotychczasowej waluty nową, ale bez obniżenia wartości waluty krajowej wobec  innych walut. Denominacja była na Białorusi bardzo potrzebna nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również czysto praktycznych. Noszenie przy sobie plików pieniędzy jest niewygodne, a płacenie rublami było, szczególnie dla turystów, bardzo trudne.

Teraz ma być łatwiej i przejrzyściej. Banknoty rubli białoruskich mają od lipca 2016 roku nominały takie same jak euro, czyli 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 rubli. Do tego wypuszczono w obieg również monety – kopiejki. Ich nominały to 5, 10, 20, 50 kopiejek i 1, 2 ruble. Wygląd nowych banknotów i monet białoruskich jest wręcz łudząco podobny do euro. W obiegu są obecnie nowe i stare białoruskie ruble, dlatego nie zdziwcie się, że dostaniecie resztę za zakupy w starym nominale.

Jak przeliczać starą walutę na nową? – Białoruś waluta

Wystarczy od starego nominału odjąć 4 zera. W praktyce wygląda to tak: jeżeli macie 30 000 starych rubli białoruskich, to oznacza, że macie 3 nowe ruble, a jeżeli macie 35 000 starych rubli, to macie 3 ruble i 50 kopiejek.

Gdzie dostaniecie nową walutę?

Pieniądze najlepiej wymieniać z EUR lub USD w przygranicznych bankach. Z tego co wiem, to właśnie w bankach obowiązuje najlepszy kurs. Na Białorusi ciężko wymienić PLN na BYN, dlatego lepiej przygotować euro lub dolary. Według polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w Republice Białorusi zabronione jest dokonywanie płatności walutami obcymi, np. dolarami.

Gdzie zapłacicie nową walutą?

Wszędzie. Nowa i stara waluta obowiązują jednocześnie przynajmniej do końca 2016 roku, potem będzie można wymieniać stare ruble białoruskie na nowe w bankach. W sklepach i restauracjach ceny z reguły podane są w nowych i starych rublach białoruskich.

Białoruskie ceny

Produkty spożywcze

W białoruskich sklepach możecie dostać wszystko. Półki uginają się tam od produktów tak samo jak w Europie Zachodniej. Wybór jest duży, więc i rozpiętość cenowa niemała, ale postaram się wskazać wam ceny najpopularniejszych artykułów.

Warto podkreślić, że ceny podstawowych produktów, typu chleb, woda, masło, itp. są zbliżone do polskich, ale jednak nieco niższe. Przy całym koszyku zakupów różnica jest odczuwalna.

Alkohol wysokoprocentowy - Białoruś

Alkohol wysokoprocentowy

Z Białorusi turyści najczęściej przywożą wysokoprocentowy alkohol i papierosy. Nic dziwnego, ponieważ ceny tych produktów różnią się bardzo w stosunku do polskich. Najtańszą białoruską wódkę 0,5 l można tam kupić już za 6 zł…, droższe zagraniczne marki kosztują niewiele więcej. Na własne oczy widziałam w sklepie Duty Free na granicy butelkę czarnego Nemiroffa Original 1 l za 4 EUR, czyli za niecałe 18 zł, a w Polsce butelka 0,7 l to koszt około 45 – 50 zł. Tak duże różnice w cenach nie dotyczą oczywiście wszystkich wysokoprocentowych alkoholi, ale i tak większości ich rodzajów.

Ceny alkoholu na Białorusi 2016

Wyroby tytoniowe

Co do papierosów, to cena za paczkę nie przekracza nawet 5 zł, przy czym większość papierosów oscyluje koło 4,5 zł. W Polsce paczka to koszt koło 12 – 16 zł. Różnicę widać gołym okiem.

Wyroby czekoladowe

Turyści bardzo często przywożą do Polski również białoruską czekoladę i inne lokalne wyroby czekoladowe, np. praliny czy bombonierki. Sama skusiłam się na pyszne czekoladowe cukierki na wagę i kilka tabliczek czekolady. Te ostatnie kosztowały mnie od 3 do 7 zł za sztukę. Warto zapytać sprzedawczynię o najlepsze smaki, powinna doradzić wam dobrze. Taka rada przyda wam się bardzo, ponieważ wybór słodkości na Białorusi jest ogromny!

Wyroby czekoladowe Białoruś ceny

Wizyta w restauracji

Pamiętajcie, że prywatne restauracje na Białorusi, choć są nieco droższe od państwowych, zdecydowanie bardziej zasługują na odwiedzenie.

Posiłek w białoruskiej restauracji to koszt niecałych 10 EUR od osoby, czyli koło 40 zł. W tej cenie otrzymacie napój (również alkoholowy, np. piwo) i drugie danie, a czasem również zupę lub przystawkę. Wszystko zależy od tego co zamówicie na drugie danie, którego cena może wahać się od dziesięciu do dwudziestu kilku rubli białoruskich.

Menu wybranej restauracji i rachunek - Białoruś

Paliwo

To kolejny bardzo miły akcent pobytu na Białorusi. Paliwo jest tam dużo tańsze. Benzyna kosztuje prawie dwukrotnie mniej niż w Polsce, co oznacza, że za litr 95-tki zapłacimy około 2,3 zł… W Polsce cena waha się w tej chwili od 4,30 do 4,50 zł. Co do pozostałych paliw, ich ceny możecie zobaczyć na zdjęciach z białoruskich stacji benzynowych.

Białoruś paliwo 2016

Czytaj także:

Republika Zarzecza w Wilnie – Litwa

Słowacki tokaj na stół, zaskoczeni? – Słowacja

Zachęcam do podzielenia się w komentarzach swoimi doświadczeniami z Białorusi! Podoba ci się to co robię? Polub mój fanpage Podróże od kuchni na Fb i bądź na bieżąco z nowymi artykułami.

Jesteś zainteresowany wyjazdem na Białoruś? Oto wycieczka na Białoruś.