Top 5 darmowych atrakcji w Brukseli czeka na was poniżej. Obalam mit, że zwiedzanie kosztuje krocie! 

Bruksela2

1. Parlamentarium

DSC06314

Parlamentarium to interaktywne muzeum historii Unii Europejskiej, które oferuje wirtualną wycieczkę po instytucjach unijnych. Multimedialne ekrany pokazują najważniejsze etapy integracji Europy, a wszystkie podane informacje zilustrowane są zdjęciami i grafikami, które pomogą zrozumieć niektóre zawiłości tego procesu. Po muzeum poprowadzą nas bezpłatne audioprzewodniki, dostępne we wszystkich językach UE, a więc również w języku polskim. Zwiedzanie Parlamentarium zajmuje około dwóch godzin, choć można tam spędzić pół dnia, jeżeli interesujecie się losami Unii Europejskiej.

DSC06320

Parlamentarium oferuje również film o Parlamencie, który wyświetlany jest w sali otoczonej ekranami, zaś turyści zasiadają na jej środku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można odnieść wrażenie jakby uczestniczyło się w obradach parlamentarnych.

DSC06326

Parlamentarium jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także idealnie nadaje się dla dzieci. Pomysłodawcy muzeum przygotowali specjalne atrakcje dla najmłodszych.

UWAGA! Nie potrzebujecie rezerwacji, by zwiedzić Parlamentarium. Wystarczy przyjść do muzeum w godzinach otwarcia. Na miejscu dostępna jest bezpłatna szatnia.

Adres: Budynek Willy’ego Brandta – ulica Rue Wiertz 60/Wiertzstraat 60, 1047-Bruksela

Więcej informacji: Parlamentarium – Bruksela

2. Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej

[AKTUALIZACJA – od stycznia 2016 roku obowiązuje płatny wstęp do muzeum (bilet normalny – 5 EUR), z wyjątkiem pierwszej środy miesiąca.]

DSC06392

Muzealne zbiory pochodzą z ponad dziesięciu wieków historii militariów. Na wystawie można zobaczyć zarówno pięknie zdobione miecze i broń palną, jak i pojazdy opancerzone czy samoloty bojowe. Na uwagę zasługuje dział lotnictwa, czyli hala, w której stoją oryginalne helikoptery, samoloty pasażerskie, legendarna Dakota czy F-16. Jest to niesamowita gratka dla fanów militariów, ale właściwie każdemu świecą się oczy na widok takich perełek zebranych w jednym miejscu!

DSC06389

W muzeum można spędzić właściwie cały dzień, ponieważ jego zbiory są umieszczone w kilku ogromnych salach. Na miejscu znajduje się kawiarnia, w której można odpocząć, a uwierzcie mi, że zmęczycie się szybko już po samym obejściu hali z samolotami.

DSC06379

Królewskie Muzeum mieści się w pięknym budynku, który powstawał od 1875 roku, zaś ukończony został dopiero w 1910 roku. Budynek stoi w parku zwanym Cinquantenaire, co oznacza 50-lecie. Nazwa wzięła się stąd, że park i budynek miały zostać przygotowane na świętowanie 50. rocznicy uzyskania przez Belgię niepodległości.

Adres: Jubelpark 3, 1000 Bruksela (Belgia)

Więcej informacji: http://www.klm-mra.be/

3. Targ na Placu Châtelain

Bruksela1

Moje ulubione miejsce! Środowy targ na Placu Châtelain to idealne miejsce dla wszystkich miłośników dobrych jakościowo, świeżych i lokalnych produktów. Wybrałam się na niego, by kupić belgijskie kozie sery, a na miejscu skusiłam się również na truskawki i ananasa. Targ oferuje bardzo szeroką gamę produktów, wśród których znajdują się sery, oliwki, warzywa i owoce, kwiaty czy placki z owocami.

DSC06641

Na placu zbiera się tłum ludzi, który zachęcony jest do przyjścia nie tylko możliwością nabycia lokalnych produktów, ale również wspólnego napicia się wina, które jest na placu sprzedawane na kieliszki.

Belgom udało się bardzo mocno zintegrować mieszkańców Brukseli, a także stworzyć atrakcyjne miejsce dla turystów. Ceny na placu nie są wygórowane, warto się również potargować!

Targ działa w środy od godziny 13.00 do około 19.30. 

Adres: Plac Châtelain, Bruksela

4. Starówka i Manneken Pis

DSC06707

Wielki Plac w Brukseli to obowiązkowe miejsce dla każdej osoby odwiedzającej stolicę Belgii. Można go podziwiać dzięki architektom, którzy zadbali o jego odbudowę po tym jak został zniszczony w 1695 roku. Obecna zabudowa placu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

„LA GRAND-PLACE W BRUKSELI STANOWI JEDNOLITY ZESPÓŁ BUDOWLI PUBLICZNYCH I PRYWATNYCH, POCHODZĄCYCH GŁÓWNIE Z KOŃCA XVII W. JEGO ARCHITEKTURA STRESZCZA I ODZWIERCIEDLA POZIOM ŻYCIA SPOŁECZNEGO I KULTURALNEGO BRUKSELI JAKO WAŻNEGO OŚRODKA POLITYCZNO-HANDLOWEGO.” – POLSKI KOMITET DS. UNESCO

Na Wielkim Placu stoi reprezentacyjny późnogotycki Ratusz Miasta, który również został odbudowany po zniszczeniu placu w końcu XVII wieku. Fasada budynku jest misternie rzeźbiona i regulalnie odnawiana. Ratusz jest nadal siedzibą Burmistrza Brukseli.

DSC06348

Niedaleko głównego placu miasta znajduje się Manneken Pis, czyli rzeźba nagiego, sikającego chłopca. Muszę przyznać, że bardzo się rozczarowałam, ponieważ spodziewałam się dużo większej figury. Chłopiec przebierany jest w różne stroje, m.in. był już Casanovą czy Drakulą, a także reprezentował różne kluby piłkarskie. Pojawiło się również kilka polskich akcentów, np. Manneken Pis ubrany był w strój robotnika, trzymał polską flagę i przepasany był szarfą z logo Solidarności.

Bruksela

Adres placu: Grand-Place – Grote Markt 1000 Bruksela

Adres fontanny z Mannekenem Pis: Róg Rue de l’Etuve i Rue du Chêne, 1190 Bruksela

UWAGA! Ratusz można zwiedzać w środku za opłatą.

5. Le Botanique 

DSC06375

Kulturalne centrum Brukseli, które mieści się w dawnej oranżerii Ogrodu Botanicznego. W 1938 roku zasoby botaniczne zostały w większości przeniesione do nowego Narodowego Ogrodu Botanicznego Belgii, który mieści się w Meise pod Brukselą. Dzięki takiemu rozwiązaniu koncerty i wystawy odbywają się w pięknych wnętrzach oranżerii, a cały budynek otoczony jest wspaniałym ogrodem.

DSC06366

Warto wejść do Le Botanique, by zobaczyć jak kiedyś wyglądała siedziba Ogrodu Botanicznego, a następnie przejść się po zadbanym, ukrytym w centrum miasta zielonym zakątku. Miejsce to przypomina trochę Central Park, ponieważ otoczone jest przez wieżowce, oczywiście skala została zachowana. Ogród jest nieduży, ale za to bardzo urokliwy.

DSC06369

W budynku znajduje się kawiarnia.

Adres: Rue Royale 236, 1210 Saint-Josse-ten-Noode, Belgia

Więcej informacji: https://botanique.be/

Byliście w którymś z tych miejsc? Może znacie inne darmowe atrakcje w Brukseli? Podzielcie się nimi w komentarzu. 🙂

Czytaj także:

Kolej belgijska – tanie poruszanie się po kraju

Brugia na jeden dzień – Belgia