Konkurs – Białowieża z Podróżami od kuchni

Obiecałam konkurs, a że ostatnio Białowieża pojawiała się na blogu dosyć często, to zadanie będzie związane właśnie z nią! Podejmiecie wyzwanie?

DSC06109

Zasady wyglądają następująco:

1) Uczestnik konkursu musi odpowiedzieć poprawnie na pytania zamieszczone poniżej:

 • Jak nazywa się mieszanka żubra i krowy?
 • Czy Białowieża to miasto?
 • Co to są salonki?
 • Jak po polsku mówimy na ruską banię?
 • Co jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa?
 • Czy jedzenie mięsa z żubra jest legalne?

2) Fajnie, jeżeli będziecie aktywni na moim fanpage’u:  https://www.facebook.com/podrozodkuchni?ref=hl i blogu :)

Do wygrania są dwa albumy o Białowieży – Kraina Żubra!!!

DSC06780

Są to pięknie ilustrowane albumy z tekstem w czterech językach: polskim, niemieckim, angielskim i francuskim! Dowiecie się z nich bardzo wiele o Puszczy Białowieskiej, a waszym przewodnikiem po niej będzie Wojciech Sobociński, doświadczony fotograf, dziennikarz i popularyzator przyrody!

Termin nadsyłania odpowiedzi to 8 czerwca. Przyjmuję tylko zgłoszenia wysłane na e-maila: [email protected]

W przypadku podobnych odpowiedzi, decydująca będzie ich szczegółowość oraz aktywność na fanpage’u i blogu! Wyniki opublikuję 10 czerwca!

Powodzenia,

Marta Gawrychowska

 • http://www.vademecumblogera.pl/ Beata Redzimska

  Czy mieszanina zubra i krowy to bizon? Jestem wielkie zero z Bialowiezy, zagielas mnie, musze to nadrobic. Pozdrawiam serdecznie Beata

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Nie, bizon to zła odpowiedź, ale próbuj dalej 😉 Pozdrawiam, Marta

 • http://biegunwschodni.pl/ Natalia z biegunwschodni.pl

  Nie dalej jak tydzień temu dyskutowaliśmy z kolegą nad sensem produkowania albumów drukowanych. Teraz, kiedy w internecie można znaleźć takie piękne zdjęcia i nawet babcie mają laptopy z łączem… czy nie lepiej przeznaczyć budżet na opracowanie jakiejś świetnej, treściwej i bogatej w fotografie strony internetowej zamiast drukować kolejny album, który trafi do limitowanej ilości osób? On był zdania, że jest sens, ale nie potrafił uargumentować. Ja twierdzę, że to przeżytek.

  • https://www.youtube.com/channel/UCUfshfo4WgVWiWbQ8u0p0LQ librarianontheroad

   Pierwsze prawo bibliotekarza – „Żadna forma książki nie wypiera poprzedniej”. Zapytaj żydów dlaczego nadal używają zwojów skoro od średniowiecza mamy kodeksy?
   Argumenty za książką? Ile kosztuje książka, ale ile laptop z ekranem który odda jakość poziom zdjęć? Co z tego, że strona będzie świetna, a zdjęcia najwyższej klasy skoro kolory będą rozmyte, rozdzielczość niewielka, plastyka zakłamana itp.?
   Druga sprawa to o czym pisał Dukaj w „Książkach” niedawno. Książka drukowana stanie się hipsterskim gadżetem czymś niszowym, może nawet kolekcjonerskim. Tak jak znaczki.

   • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

    Podoba mi się ostatni argument, choć jednocześnie bardzo mnie zasmucił, bo z jednej strony oznacza to, że warto nadal drukować albumy, a z drugiej, że książka się kończy jako forma przekazywania treści. Mam nadzieję, że nie doczekam czasu, kiedy książka stanie się egzemplarzem kolekcjonerskim.

    • http://mialmaespanola.pl/ mialmaespañola

     Ja również mam taką nadzieję.. Lubię kupować i czytać różnego rodzaju książki, czasem takie w hiszpańskich wersjach, których raczej nie znalazłam w formie ebooka, a już na pewno nie ma ich w Polsce, innym razem ciekawe przewodniki, które w podróży są dużo praktyczniejsze niż zabieranie od razu całego sprzętu.. Nie wspominając o tym jak dumna czuję się z moją małą biblioteczką na półce :) PS. Szkoda, że nie ma wersji albumu po hiszpańsku to może nawet sama bym się skusiła na udział w konkursie 😛

     • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

      Cztery języki to za mało? 😉

      Ja też jestem dumna ze swojej biblioteczki :) Wygląda na to, że książka będzie jeszcze długo „żywa”!

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Ja jestem zwolenniczką książek i sama mam ich bardzo dużo w mieszkaniu :) Wasz spór to temat rzeka i można znaleźć wiele argumentów za drukowanymi albumami i przeciwko im. Myślę, że masowość nie zawsze jest dobra i warto trafić czasem to tej mniejszej grupy, takiej, która doceni album i z dumą postawi go u siebie w domu.

 • Zubr

  Pytania o Salonki i ruską banię nie są związane z Białowieżą. Moim zdaniem powinna pani zmienić ich treść.
  Jest tyle tematów przyrodniczych, o które można zapytać, że te dwa pytania wydają mi się w ogóle nie związane z tematem.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Pytania mogą wydawać się niezwiązane z Białowieżą, gdy nie czytało się moich poprzednich artykułów 😉 Zostały one wybrane nieprzypadkowo, bo nawiązują do różnych opisywanych przeze mnie miejsc. Bardzo dziękuję za tę wypowiedź i mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości w tej kwestii.

 • http://www.sadeckiwloczykij.blogspot.com/ Sądecki Włóczykij

  A właśnie znajomy wrócił z Białowieży i mówi, że przereklamowana. Idealna jako miejsce na wypady warszawiaków do dzikiej puszczy, która już taka nie jest. Czy to może być prawdą?;-)

  • https://www.youtube.com/channel/UCUfshfo4WgVWiWbQ8u0p0LQ librarianontheroad

   Mieszkałem w Białowieży trzy lata i powiem tak – to zależy. Zależy gdzie trafisz, zależy kiedy tam trafisz i zależy czego oczekujesz. Jeśli znajomy był na majówce to współczuję – w Białowieży jest wtedy tyle ludzi co na krakowskim przedmieściu. Polecam jechać albo do wiosek pod Białowieżą, albo poza szczytem sezonu.

   • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

    Zgadzam się! Białowieża robi się bardzo populana, ale można pojechać tam poza sezonem i na pewno będzecie zadowoleni, drodzy Czytelnicy! Bez tłumów, korków i hałasu.

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Nie wydaje mi się. Byłam tam wiele razy i wcale nie czułam się oszukana. Zgadzam się z librarianontheroad, że wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i kiedy się tam wybierzesz. Najlepiej pojechać tam na zwykły weekend, niekoniecznie w środku lata, a wtedy będzie to normalna Białowieża, taka jak powinna wyglądać :)

 • sekulada.com

  ahh nigdy tam nie byłem! albumy piękne zapewne, ale musiałbym oszukiwać żeby podjąć wyzwanie :)

  • http://podrozeodkuchni.pl/ Marta

   Dlaczego oszukiwać? :)

 • Magdalena Zając

  Uwielbiam albumy :) Więc wzięłam udział :)