To najurokliwsze miasteczko w Polsce i potwierdzi to każdy, kto był w Kazimierzu Dolnym choć raz. Nie przez przypadek miejsce to odwiedzają rocznie setki tysięcy turystów…cz. 2.

Powiedzieć, że Kazimierz Dolny, to perła Lubelszczyzny, to nic nie powiedzieć. Niektóre miejsca należy odwiedzić, żeby poczuć ich siłę i atmosferę, a to małe miasteczko znajduje się w ich gronie. Wydaje się, że zamieszkany przez 3,5 tysiąca mieszkańców Kazimierz nie może mieć wiele do zaoferowania, ale ma!

Jedną z atrakcji tego miasteczka są kazimierskie koguty z ciasta przypominającego w smaku chałkę, które można kupić w Kazimierzu Dolnym właściwie wszędzie. Ich cena waha się od 3 do 6 zł, w zależności od tego, którą piekarnię wybierzemy. Przez lata toczył się spór o prawa do wypiekania koguta, ale w ostateczności sąd orzekł, że jest to dobro wspólne i byłoby krzywdzące, gdyby tylko jeden producent miał monopol na jego sprzedaż. Dodatkowym argumentem był również fakt, że turystom przyjeżdżającym do Kazimierza zależy na przywiezieniu do domu koguta jako pamiątki z wyjazdu, a nie zakupieniu go u konkretnego sprzedawcy. Zgadzam się z tą opinią. Nie jest ważne, gdzie kupicie koguta, ale czy jest świeży. To jedyne kryterium, na które należy uważać.

Skąd wziął się zwyczaj wypiekania kogutów w Kazimierzu?

Pięknie opowiedzianą legendę znajdziecie tutaj:  Legenda o kazimierskim kogucie. 

Czytaj więcej: Usiądź, odpocznij – Kazimierz Dolny