Browar Lech w Poznaniu i kotły warzelne

Zapewne lubicie pić piwo, a czy wiecie jak powstaje? Możecie się tego dowiedzieć w browarze Lech w Poznaniu, jednej z największych fabryk piwa w Polsce.

Centrum Wycieczkowe w Lech Browary Wielkopolski ZOSTAŁO ZAMKNIĘTE!

Na pewno będziecie zaskoczeni niektórymi informacjami o tym jak powstaje piwo. Czy wiedzieliście na przykład, że chmiel to jedynie piwna przyprawa? Dodawany jest w granulkach, wyglądających jak karma dla kotów, w czasie warzenia piwa i stanowi jedynie znikomy procent całości. Inną ciekawostką jest fakt, że produkcja Lecha trwa od zmieszania i warzenia składników, przez proces fermentacji, leżakowania i filtracji, do rozlania do butelek lub puszek, jedynie 3 tygodnie.

W zakładzie dowiecie się również, że nazwa browaru nie oznacza wcale produkcji jedynie tego piwa na miejscu. Oprócz piwa Lech, w Poznaniu powstają również Żubr, Tyskie czy Reed’s. Podobnie dzieje się również w pozostałych browarach Kompanii Piwowarskiej w Polsce, największym w Tychach i najmniejszym w Białymstoku. Nie są one oczywiście produkowane jednocześnie, ale taśmowo, w miarę zapotrzebowania rynku. Oznacza to, że po produkcji, np. Żubra, następuje czyszczenie linii produkcyjnych i rozpoczyna się proces tworzenia, np. Reed’sa.

Browar Lech w Poznaniu produkuje dodatkowo piwo, którego nie dostaniecie nigdzie w Polsce poza województwem wielkopolskim. Jest to Lech Pils, który został stworzony specjalnie dla Wielkopolan, jako piwo regionalne. Warto go spróbować, odwiedzając Poznań, choć nie musi wam wcale zasmakować. Pośród moich znajomych zdania na jego temat były bardzo podzielone 😉

Nie zachęcam jednak do picia piwa, ale do wycieczki po browarze. Trwa ona od 1,5 do 2 godzin i spełnia oczekiwania nie tylko piwoszy. Przewodnik oprowadza małe grupy na trasie, która prowadzi przez wszystkie etapy produkcji piwa, a po drodze opowiada o nich szczegółowo. Droga wiedzie przez wiele pomieszczeń i budynków, i niestety, tylko w pierwszych dwóch można robić zdjęcia. Gdy przejdziecie już wszystkie etapy zwiedzania (m.in. warzelnię, filtrownię czy rozlewnię), będziecie mogli odpocząć w pubie na terenie zakładu i skosztować piwa prosto z browaru. W cenę biletu (12 zł normalny, 6 zł ulgowy) wliczony jest również otwieracz do butelek.

Zwiedzanie browaru to miła odmiana, jeżeli znudziły się wam standardowe wycieczki i  podręcznikowe zabytki. Polecam!

Centrum Wycieczkowe w Lech Browary Wielkopolski ZOSTAŁO ZAMKNIĘTE!